Nikdo nečekal, že by nákaza koronavirem mohla někomu pomoci. Případ 61letého pacienta z Velké Británie však ukazuje, že onemocnění COVID-19 může mít výjimečně i pozitivní dopady. Muži z Cornwallu lékaři v létě diagnostikovali Hodgkinův lymfom, tedy druh rakoviny mízních uzlin. Po prodělání nákazy však téměř všechny rakovinné buňky zmizely.
Rakovinu mízních uzlin lze léčit chemoterapií. Na tu však 61letý pacient ani nezačal docházet. O týden později byl totiž hospitalizován s těžkým průběhem nemoci COVID-19. Po jedenácti dnech intenzivní péče lékařů, kdy byl muž napojen na kyslík, ho propustili do domácí péče, píše web Healthing.
Úspěch českých vědců. Vyvinuli protirakovinnou látku, zabíjí nádorové buňky
Novou protinádorovou látku vyvinul vědecký tým z Česka. Látka nazvaná mitoDFO využívá toho, že nádorové buňky potřebují více železa. Blokuje tak jeho zpracování, což zabraňuje nádoru v růstu. Článek o výzkumu publikoval časopis Cancer Research, uvedla za Akademii věd ČR (AV) Eliška Zvolánková. Tým si už zažádal o patenty v Evropské unii a ve Spojených státech.
Když muž šel o několik týdnů později na vyšetření kvůli rakovině, ukázalo se, že téměř všechny nádory zmizely. Jedná se o velmi vzácnou reakci těla na léčbu koronaviru – imunitní systém při boji s nákazou spustil odpověď, která začala ničit i rakovinné buňky.
Lékaři i přes ojedinělý případ nedělají předčasné závěry. Podle některých by se klidně mohlo jednat o náhodu. Proto nadále zdůrazňují, aby se pacienti nákaze koronavirem záměrně nevystavovali. „Každý, kdo podstupuje léčbu rakoviny, by měl i nadále dodržovat rady svých lékařů a chránit se před nemocí COVID-19,“ uvedl Martin Ledwick z organizace Cancer Research UK.
Hodgkinův lymfom se může projevovat různými příznaky. Mezi ty nejběžnější patří oteklé uzliny na krku, v podpaží, slabinách nebo na hrudi. Tento druh rakoviny poměrně dobře reaguje na chemoterapii.