Pandemie koronaviru se přímo „promítá“ do snů. Zjistili to brazilští vědci, kteří snění zkoumali před nástupem nemoci COVID-19 i nyní, v době jejího masivního šíření. Odhalili, že ve snech se lidem stále více objevují obavy, hněv či smutek.
Covid má mnoho negativních důsledků. Kromě fyzického zdraví trpí i lidská duše, a to sociální izolací, nejistotou a obavami z nákazy. Tým brazilských vědců proto zkoumal dopady koronavirové krize na spánek. Ukázalo se, že pandemie ovlivňuje i sny.
Vědecké objevy v obrazech: Kde sídlí lidské sny nebo sledování zvířat z vesmíru
Věda může lidstvo zachránit i vyhubit. Stála za objevem penicilinu i atomové bomby. Je velkým dobrodružstvím malých kroků. Denně v laboratořích i terénu přibývají malé poznatky, které mohou vyústit ve fenomenální objevy. Každý týden vám představíme výběr nejzajímavějších objevů na vědeckém poli, které by neměly uniknout vaší pozornosti.
Experimentu se zúčastnilo 67 lidí, kteří odvyprávěli a popsali 239 snů. Některé z nich „pocházejí“ z doby před pandemií, ty další naopak z období tzv. lockdownu. Výsledek: „Pandemické“ sny vykazovaly mnohem častěji pocity hněvu nebo smutku. Tyto emoce byly často spojené s příběhy nebo s místy, které spadají do tematických oblastí „kontaminace“ a nedostatečné „čistoty“. Během pandemie měli testovaní nejen agresivnější a smutnější sny, ale také častěji snili o špíně a čistotě.
Závěry studie poskytují brazilskému výzkumnému týmu informace o tom, jak člověk zpracovává zdravotní krizi ve svém podvědomí. Ukázalo se, že se ve snech mnoha lidí objevil častější výskyt slova „čistota“, což souvisí s každodenním nošením masek, používáním dezinfekčních prostředků a udržováním odstupu od ostatních lidí.
Většina účastníků této brazilské studie nebyla přímo postižena smrtí nebo nemocí v bezprostředním okolí. Přesto existují značné rozdíly v chování při snění a projevuje se zvýšená míra nejistoty. Vědci tuto skutečnost vysvětlují změnami návyků testovaných osob, které byly od pandemie (de)formovány novými hygienickými opatřeními a sociálními pravidly.
Závěr expertů: Pandemie má přímý dopad na socializaci. Proto připravují další výzkum se stejnými osobami, který by měl blíže prozkoumat poznatky a prožitky člověka v době tak zásadních změn v chování k okolí a nuceného odstupu často i od svých blízkých.