reklama

Houslový virtuos Svěcený: Problém je psychika, na tu roušky nefungují. Hudba léčí

Houslový virtuóz Jaroslav Svěcený exkluzivně zahrál v pořadu Nový den CNN Prima NEWS. „Hudba léčí a vytváří emoce, které v normálním světě nezažijeme,“ uvedl jeden z nejvýznamnějších současných houslistů, který nahrál nové album Way of Life. Svěcený v rozhovoru poukázal také na to, že řešíme epidemii, ale neřešíme psychiku, na kterou žádné roušky ani rozestupy nefungují.

reklama

„Díky kamarádovi Richardu Liegertovi, který mě k tomu vyzval, jsem si nadělil skladby z oblasti jazzu, klasiky, swingu, populární hudby pro housle a symfonický orchestr. Je to něco, co jsem v životě nenatáčel,“ řekl ke svému novému dvojalbu Way of Life. Na desce hraje třeba i skladby od Stinga, Eltona Johna či filmového hudebního skladatele Johna Williamse, při jejichž nahrávání vystřídal čtvery historické italské housle z 18. století.

Na dotaz moderátora Libora Boučka, zda má v současnosti ještě smysl dělit hudbu na žánry, reagoval slovy: „Spousta lidí je má jako informační vodítko. Řekněme si upřímně, u nás se rádo škatulkuje všechno, jsme takoví škatulkáři. Takže to beru, nicméně to takhle vnitřně nemám, protože si myslím, že si člověk má vybírat hudbu, kterou natáčet chce. Má mít pocit, že muzikou něco sdělí.“

Hudba léčí, vytváří emoce, které jinak nezažijeme

Hudba je podle Svěceného důležitým aspektem našeho života. „Myslím, že hudba léčí a vytváří emoce, které v normálním profánním (všedním, světském, pozn. red.) světě nemáme šanci zažít. Děti nemusejí chodit do houslí, ať chodí na jakýkoliv hudební nástroj nebo zpívat, je to součást jejich vybavení do života.“

K tématu

Rozhovor se dotkl také tématu koronavirové epidemie. „Až se v této zemi zase bude moct zpívat, půjde o dobrou zprávu, protože zpěv pomáhá hlasivkám a plicím. Uvolňuje určité emoce, které jsou potřeba. Ono to nevypadá, ale někdy mohou housle třeba i zachránit život. Musím říct, že jsem také zažil nepříjemné věci a housle mi vždycky pomohly,“ podělil se o zkušenost hudebník.

A plánuje navzdory bezútěšné situaci koncerty na příští rok? „Kdyby člověk nedělal plány na rok 2021, tak už vlastně nežije, protože způsob, jakým dnes fungujeme, není rozhodně veselý a příjemný pro nikoho. Už plánuji na druhou polovinu roku zahraniční cesty, protože snad nemůže všechno trvat věčně.“

„Moc apeluji, aby se postupně třeba vrátily koncerty v menších sálech, kde mimochodem dodnes nebyl zaznamenán žádný výskyt přenosu jakéhokoliv viru. Lidem to psychicky pomůže. Protože řešíme epidemii, ale neřešíme jednu věc. Tou je psychika. Na ni žádné roušky ani rozestupy nefungují. Čím déle bude vše trvat, tím větší problém s psychikou budeme zažívat.“ dodal Svěcený v závěru pořadu.

K tématu

Tagy: rozhovor housle epidemie psychika Nový den koronavirus Jaroslav Svěcený houslista

Další hlavní zprávy

Rozhovor

Flegr: Vydržme lockdown tři týdny, jinak je vše zbytečné a lékaři se zblázní

Flegr: Vydržme lockdown tři týdny, jinak je vše zbytečné a lékaři se zblázní

Česko musí ještě tři týdny zůstat ve tvrdém lockdownu, řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS evoluční biolog Jaroslav Flegr s tím, že je třeba se dostat maximálně na 2000 nakažených denně. V březnu podle něj přijde čtvrtá vlna koronaviru a pokud nebudou dostatečně prázdné nemocnice, lékaři se se z toho zblázní. Zdůraznil také, že za úbytek nakažených může vysoký počet zemřelých.

V EU by se mohlo očkovat i vakcínami z Ruska a Číny. Stav nouze nejspíš KSČM podpoří
Česká módní značka Pietro Filipi propustí všechny zaměstnance. Nemá na výplaty
Šíření covidu zrychluje, Česko pokořilo další hranici. Vzrostlo i skóre PES
Pence upřednostní inauguraci Bidena. Ani další republikáni se s Trumpem nerozloučí
Přepište dějiny. Půjčky na bydlení opět zlevnily a Češi vytvořili hypoteční rekord
Vydělávají desítky miliard dolarů. Kam plynou zisky největších farmaceutických firem
reklama
reklama
Topolánek pochválil Kalouska: Byl bys dobrý premiér i prezident

360°

Domácí zpravodajství

Průzkum: Naočkovat už by se nechala téměř polovina Čechů. Větší zájem mají muži
Praktičtí lékaři budou očkovat bez ohledu na rezervace. Každý 10 pacientů denně
Distribuce vakcín je nespravedlivá, tvrdí kraje. Praha a Brno mají přes polovinu
Další články
reklama
reklama