reklama

Houslový virtuos Svěcený: Problém je psychika, na tu roušky nefungují. Hudba léčí

Houslový virtuóz Jaroslav Svěcený exkluzivně zahrál v pořadu Nový den CNN Prima NEWS. „Hudba léčí a vytváří emoce, které v normálním světě nezažijeme,“ uvedl jeden z nejvýznamnějších současných houslistů, který nahrál nové album Way of Life. Svěcený v rozhovoru poukázal také na to, že řešíme epidemii, ale neřešíme psychiku, na kterou žádné roušky ani rozestupy nefungují.

reklama

„Díky kamarádovi Richardu Liegertovi, který mě k tomu vyzval, jsem si nadělil skladby z oblasti jazzu, klasiky, swingu, populární hudby pro housle a symfonický orchestr. Je to něco, co jsem v životě nenatáčel,“ řekl ke svému novému dvojalbu Way of Life. Na desce hraje třeba i skladby od Stinga, Eltona Johna či filmového hudebního skladatele Johna Williamse, při jejichž nahrávání vystřídal čtvery historické italské housle z 18. století.

Na dotaz moderátora Libora Boučka, zda má v současnosti ještě smysl dělit hudbu na žánry, reagoval slovy: „Spousta lidí je má jako informační vodítko. Řekněme si upřímně, u nás se rádo škatulkuje všechno, jsme takoví škatulkáři. Takže to beru, nicméně to takhle vnitřně nemám, protože si myslím, že si člověk má vybírat hudbu, kterou natáčet chce. Má mít pocit, že muzikou něco sdělí.“

Hudba léčí, vytváří emoce, které jinak nezažijeme

Hudba je podle Svěceného důležitým aspektem našeho života. „Myslím, že hudba léčí a vytváří emoce, které v normálním profánním (všedním, světském, pozn. red.) světě nemáme šanci zažít. Děti nemusejí chodit do houslí, ať chodí na jakýkoliv hudební nástroj nebo zpívat, je to součást jejich vybavení do života.“

Rozhovor se dotkl také tématu koronavirové epidemie. „Až se v této zemi zase bude moct zpívat, půjde o dobrou zprávu, protože zpěv pomáhá hlasivkám a plicím. Uvolňuje určité emoce, které jsou potřeba. Ono to nevypadá, ale někdy mohou housle třeba i zachránit život. Musím říct, že jsem také zažil nepříjemné věci a housle mi vždycky pomohly,“ podělil se o zkušenost hudebník.

A plánuje navzdory bezútěšné situaci koncerty na příští rok? „Kdyby člověk nedělal plány na rok 2021, tak už vlastně nežije, protože způsob, jakým dnes fungujeme, není rozhodně veselý a příjemný pro nikoho. Už plánuji na druhou polovinu roku zahraniční cesty, protože snad nemůže všechno trvat věčně.“

„Moc apeluji, aby se postupně třeba vrátily koncerty v menších sálech, kde mimochodem dodnes nebyl zaznamenán žádný výskyt přenosu jakéhokoliv viru. Lidem to psychicky pomůže. Protože řešíme epidemii, ale neřešíme jednu věc. Tou je psychika. Na ni žádné roušky ani rozestupy nefungují. Čím déle bude vše trvat, tím větší problém s psychikou budeme zažívat.“ dodal Svěcený v závěru pořadu.

Tagy:
rozhovor housle epidemie psychika Nový den koronavirus Jaroslav Svěcený houslista

Hlavní zprávy

Dušek: Omezení nemocniční péče nelze vyloučit. Páteční počet nakažených je unikátní
Koronavirus

Dušek: Omezení nemocniční péče nelze vyloučit. Páteční počet nakažených je unikátní

V pátek přibylo v Česku nejvíce nakažených koronavirem za půl roku. Podle šéfa Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška je 4 224 nových případů vzhledem k jiným pátkům unikátní číslo. Ve vysílání CNN Prima NEWS navíc varoval, že v některých regionech může opět hrozit omezení nemocniční péče. Několikrát pak apeloval na všechny občany, kteří zatím nepodstoupili vakcinaci, aby tak učinili.

Jako v Tokiu. Kostelecký s Liptákem ovládli soutěž v trapu, jen si prohodili medaile
Sport

Jako v Tokiu. Kostelecký s Liptákem ovládli soutěž v trapu, jen si prohodili medaile

Možná nejzajímavějším okamžikem z nedávných olympijských her v Tokiu byla pro českého fanouška chvíle, kdy trapisté Jiří Lipták s Davidem Kosteleckým odklidili z cesty ostatní soupeře a o zlatou medaili stříleli jen oni dva. Tato situace se zopakovala na Prezidentském poháru v Larnace. Na Kypru si pouze prohodili role a na rozdíl od sportovního svátku v Japonsku vyhrál Kostelecký před Liptákem.

České nemocnice se plní malými dětmi. Může za to virus, který ohrožuje hlavně kojence

V některých nemocnicích muselo být v posledních týdnech přijato více dětí kvůli respiračním virózám. Nápor pociťují i některé lékařské pohotovostní služby. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) se zvýšily hospitalizace kojenců především v důsledku takzvané bronchiolitidy, tedy virového zánětu nejmenších průdušek. Pro malé děti může být toto onemocnění nebezpečné. Uvedl to ústav v poslední zprávě o průběhu chřipkové sezony.

Nálada mezi Piráty a STAN houstne. Někdo nám nasazuje psí hlavu, zlobí se Bartoš

Vyjednávání mezi Piráty a STAN o nové vládě pod taktovkou koalice Spolu neprobíhají v té nejlepší atmosféře. Některé zdroje ze STAN hovoří o tom, že partaj Ivana Bartoše je chaotická a není schopná jasně říct, o které resorty má zájem. Bartoš na to konto CNN Prima NEWS řekl, že někteří účastníci jednání evidentně mají záměr nasadit Pirátům psí hlavu.

Záchrana nosorožců bílých severních se mění. Z nejstarší žijící samice má být chůva

Role jednoho z posledních dvou žijících nosorožců bílých severních, 32leté samice Nájin, se změní. Už nebude poskytovat vajíčka k zamýšlené záchraně vymírajícího druhu. Experti tak rozhodli kvůli etickému riziku. Samice půjde do pomyslného reprodukčního důchodu. Počítá se s tím, že by v budoucnosti mohla mít roli chůvy pro potenciální mládě. Mezinárodní týmy vědců mezitím dál rozvíjejí metody, díky kterým by nové mládě mohlo přijít na svět.

Baldwin měl na výběr ze tří zbraní. Jaké jsou další detaily z tragické smrti kameramanky?

Detaily z tragické události, kdy americký herec Alec Baldwin při natáčení westernu Rust nejspíše nešťastnou náhodou zastřelil hlavní kameramanku Halynu Hutchinsovou, pomalu vyplouvají na povrch. Zbrojířka Hannah Gutierrezová-Reedová údajně položila na vozík před natáčecí místo tři rekvizity, aby si tvůrci filmu mohli vybrat. Rekvizitář, který měl na zbraň dohlížet, pak těsně před incidentem nahradil nespokojené pracovníky.

reklama

Domácí zpravodajství

Jsme připraveni vyloučit Česko z mapy, Fiala i Kolář jsou rusofobové, tvrdí ruský expert

Rusko je připraveno na to, že vyloučí Česko z mapy světa, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ruský politolog a bohemista Vadim Truchačev. Reagoval tak na spekulace, že by novým českým premiérem byl šéf ODS Petr Fiala a ministrem zahraničí poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Truchačev Fialu označil za rusofoba, Kolář zase podle něj svým vedením Prahy 6 ruskému lidu plive do tváře.

Proplácení testů či kratší karanténa. Jak plánuje nastupující vláda řešit covid?

Další vlna epidemie se podle čísel z posledního týdne pořádně zvedla. Premiér Babiš a spol. proto představili sérii přísných opatření, které mají nárůst nových případů covidu zkrotit. Otázkou však zůstává, jak dlouho budou platit. Připravovaná vláda Petra Fialy, která by mohla ve Strakově akademii usednout během příštích měsíců, má totiž na pandemický postup jiný názor. Splní-li své sliby, například testy by mohly být znovu proplácené pojišťovnami.

Raketový nárůst počtu nakažených pokračuje. V pátek přibylo nejvíce případů za půl roku

V pátek přibylo v Česku 4 224 nakažených koronavirem, nejvíce od 13. dubna. Nárůst počtu případů byl opět více než dvakrát vyšší než před týdnem. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Skokově vzrostl i počet hospitalizovaných s covidem, od minulého pátku o skoro dvě třetiny na 834. Úmrtí lidí s covidem je jen za posledních sedm dní 62, což je o 18 zemřelých více než za celé září.

reklama