reklama

Houslový virtuos Svěcený: Problém je psychika, na tu roušky nefungují. Hudba léčí

Houslový virtuóz Jaroslav Svěcený exkluzivně zahrál v pořadu Nový den CNN Prima NEWS. „Hudba léčí a vytváří emoce, které v normálním světě nezažijeme,“ uvedl jeden z nejvýznamnějších současných houslistů, který nahrál nové album Way of Life. Svěcený v rozhovoru poukázal také na to, že řešíme epidemii, ale neřešíme psychiku, na kterou žádné roušky ani rozestupy nefungují.

reklama

„Díky kamarádovi Richardu Liegertovi, který mě k tomu vyzval, jsem si nadělil skladby z oblasti jazzu, klasiky, swingu, populární hudby pro housle a symfonický orchestr. Je to něco, co jsem v životě nenatáčel,“ řekl ke svému novému dvojalbu Way of Life. Na desce hraje třeba i skladby od Stinga, Eltona Johna či filmového hudebního skladatele Johna Williamse, při jejichž nahrávání vystřídal čtvery historické italské housle z 18. století.

Na dotaz moderátora Libora Boučka, zda má v současnosti ještě smysl dělit hudbu na žánry, reagoval slovy: „Spousta lidí je má jako informační vodítko. Řekněme si upřímně, u nás se rádo škatulkuje všechno, jsme takoví škatulkáři. Takže to beru, nicméně to takhle vnitřně nemám, protože si myslím, že si člověk má vybírat hudbu, kterou natáčet chce. Má mít pocit, že muzikou něco sdělí.“

Hudba léčí, vytváří emoce, které jinak nezažijeme

Hudba je podle Svěceného důležitým aspektem našeho života. „Myslím, že hudba léčí a vytváří emoce, které v normálním profánním (všedním, světském, pozn. red.) světě nemáme šanci zažít. Děti nemusejí chodit do houslí, ať chodí na jakýkoliv hudební nástroj nebo zpívat, je to součást jejich vybavení do života.“

K tématu

Rozhovor se dotkl také tématu koronavirové epidemie. „Až se v této zemi zase bude moct zpívat, půjde o dobrou zprávu, protože zpěv pomáhá hlasivkám a plicím. Uvolňuje určité emoce, které jsou potřeba. Ono to nevypadá, ale někdy mohou housle třeba i zachránit život. Musím říct, že jsem také zažil nepříjemné věci a housle mi vždycky pomohly,“ podělil se o zkušenost hudebník.

A plánuje navzdory bezútěšné situaci koncerty na příští rok? „Kdyby člověk nedělal plány na rok 2021, tak už vlastně nežije, protože způsob, jakým dnes fungujeme, není rozhodně veselý a příjemný pro nikoho. Už plánuji na druhou polovinu roku zahraniční cesty, protože snad nemůže všechno trvat věčně.“

„Moc apeluji, aby se postupně třeba vrátily koncerty v menších sálech, kde mimochodem dodnes nebyl zaznamenán žádný výskyt přenosu jakéhokoliv viru. Lidem to psychicky pomůže. Protože řešíme epidemii, ale neřešíme jednu věc. Tou je psychika. Na ni žádné roušky ani rozestupy nefungují. Čím déle bude vše trvat, tím větší problém s psychikou budeme zažívat.“ dodal Svěcený v závěru pořadu.

K tématu

Tagy: rozhovor housle epidemie psychika Nový den koronavirus Jaroslav Svěcený houslista

Další hlavní zprávy

Domácí

PŘEHLEDNĚ: Nouzový stav končí, jaká opatření vlastně platí a co se otevírá?

PŘEHLEDNĚ: Nouzový stav končí, jaká opatření vlastně platí a co se otevírá?

Od pondělí v celém Česku přestává platit nouzový stav a země se bude řídit pandemickým zákonem. Podle něj zůstane zatím téměř vše uzavřené, výjimky vláda schválila pouze pro školy, obchody s dětským zbožím, papírnictví, autoškoly atd. Naopak v platnosti zřejmě zůstane omezení shromažďování, lidé se tak nadále budou smět scházet pouze ve dvou. Připravili jsme pro vás přehled opatření, která od pondělí ještě platí.

Donald Trump

Jednu trumpcínu, prosím. Exprezident USA navrhuje přejmenovat očkování proti covidu

Jednu trumpcínu, prosím. Exprezident USA navrhuje přejmenovat očkování proti covidu

Americký exprezident Donald Trump se po čase opět zjevil na veřejnosti a tradičně při tom létaly vzduchem „verbální šrapnely“. Při jeho projevu ke sponzorům Republikánské strany na Floridě Trump například vulgárně zkritizoval senátora Mitche McConnella a připsal si rovněž zásluhy za vývoj koronavirového očkování. Vakcína by se proto podle něj měla jmenovat spíše „trumpcína“.

Auto

Elektromobily budou stát za pár let jako běžná auta. Zlevní díky lacinějším bateriím

Elektromobily budou stát za pár let jako běžná auta. Zlevní díky lacinějším bateriím

Cena lithiových baterií klesla za poslední tři dekády o 98 procent. Jde přitom o klíčový faktor, na němž závisí další rozvoj elektromobility nebo energetické soběstačnosti běžných domácností. A zlevňování baterií má pokračovat. Podle vědců by se díky tomu mohla už za pár let vyrovnat pořizovací cena elektromobilů a jejich protějšků poháněných spalovacím motorem.

Děti bez testů a roušky jen na chodbách. Základní škola v Semilech chce jít proti nařízení
Petříček ve vládě definitivně končí. Potvrdil mi to Hamáček, uvedl ministr zahraničí
Reportáž ze sčítání: Bůh? To jsou blbosti, zní ze Sudet. Víru zachraňuje moravský venkov
Slavia porazila v derby Spartu a výrazně se přiblížila obhajobě titulu
Czernin: Rusko používá Sputnik ke kolonizaci. Zemanova úřednická vláda by jej zavedla
reklama
reklama
Potřebujete vyprázdnit sklady nekvalitních testů, vmetl Stanjura Havlíčkovi kvůli dětem

Partie

Domácí zpravodajství

Skupina pana Smejkala dává doporučení pozdě, stěžuje si Babiš. Opět upravil maturity
Rychetský postupoval protiprávně, zdůrazňuje Zeman. Volební zákon ale vetovat nebude
Další články
reklama
reklama