reklama

Houslový virtuos Svěcený: Problém je psychika, na tu roušky nefungují. Hudba léčí

Houslový virtuóz Jaroslav Svěcený exkluzivně zahrál v pořadu Nový den CNN Prima NEWS. „Hudba léčí a vytváří emoce, které v normálním světě nezažijeme,“ uvedl jeden z nejvýznamnějších současných houslistů, který nahrál nové album Way of Life. Svěcený v rozhovoru poukázal také na to, že řešíme epidemii, ale neřešíme psychiku, na kterou žádné roušky ani rozestupy nefungují.

reklama

„Díky kamarádovi Richardu Liegertovi, který mě k tomu vyzval, jsem si nadělil skladby z oblasti jazzu, klasiky, swingu, populární hudby pro housle a symfonický orchestr. Je to něco, co jsem v životě nenatáčel,“ řekl ke svému novému dvojalbu Way of Life. Na desce hraje třeba i skladby od Stinga, Eltona Johna či filmového hudebního skladatele Johna Williamse, při jejichž nahrávání vystřídal čtvery historické italské housle z 18. století.

Na dotaz moderátora Libora Boučka, zda má v současnosti ještě smysl dělit hudbu na žánry, reagoval slovy: „Spousta lidí je má jako informační vodítko. Řekněme si upřímně, u nás se rádo škatulkuje všechno, jsme takoví škatulkáři. Takže to beru, nicméně to takhle vnitřně nemám, protože si myslím, že si člověk má vybírat hudbu, kterou natáčet chce. Má mít pocit, že muzikou něco sdělí.“

Hudba léčí, vytváří emoce, které jinak nezažijeme

Hudba je podle Svěceného důležitým aspektem našeho života. „Myslím, že hudba léčí a vytváří emoce, které v normálním profánním (všedním, světském, pozn. red.) světě nemáme šanci zažít. Děti nemusejí chodit do houslí, ať chodí na jakýkoliv hudební nástroj nebo zpívat, je to součást jejich vybavení do života.“

Rozhovor se dotkl také tématu koronavirové epidemie. „Až se v této zemi zase bude moct zpívat, půjde o dobrou zprávu, protože zpěv pomáhá hlasivkám a plicím. Uvolňuje určité emoce, které jsou potřeba. Ono to nevypadá, ale někdy mohou housle třeba i zachránit život. Musím říct, že jsem také zažil nepříjemné věci a housle mi vždycky pomohly,“ podělil se o zkušenost hudebník.

A plánuje navzdory bezútěšné situaci koncerty na příští rok? „Kdyby člověk nedělal plány na rok 2021, tak už vlastně nežije, protože způsob, jakým dnes fungujeme, není rozhodně veselý a příjemný pro nikoho. Už plánuji na druhou polovinu roku zahraniční cesty, protože snad nemůže všechno trvat věčně.“

„Moc apeluji, aby se postupně třeba vrátily koncerty v menších sálech, kde mimochodem dodnes nebyl zaznamenán žádný výskyt přenosu jakéhokoliv viru. Lidem to psychicky pomůže. Protože řešíme epidemii, ale neřešíme jednu věc. Tou je psychika. Na ni žádné roušky ani rozestupy nefungují. Čím déle bude vše trvat, tím větší problém s psychikou budeme zažívat.“ dodal Svěcený v závěru pořadu.

Tagy:
rozhovor housle epidemie psychika Nový den koronavirus Jaroslav Svěcený houslista
Šéf KSČM: Tolerovat Babiše bylo správné. Jinak bychom se ztratili v poli opozice
360°

Šéf KSČM: Tolerovat Babiše bylo správné. Jinak bychom se ztratili v poli opozice

Předseda KSČM Vojtěch Filip je přesvědčen, že komunisté udělali správně, když od července 2018 do letošního dubna podporovali druhou vládu Andreje Babiše (ANO). „Nést odpovědnost nám sice snížilo preference, protestní hlasy se totiž sbírají v opozici, ale mnoho jsme toho alespoň prosadili,“ řekl ve speciálním vysílání pořadu 360° Pavlíny Wolfové šéf komunistů.

Noční můra, kritizují české děti karanténu na Maltě. Zbytečné emoce, mírní věc konzul
Koronavirus

Noční můra, kritizují české děti karanténu na Maltě. Zbytečné emoce, mírní věc konzul

Nepříliš povedený výlet na Maltu zažili mladí Češi a Slováci. Na ostrov poblíž Itálie vyrazili na jazykový pobyt, ale kvůli nákaze koronavirem jedné ze studentek museli do karantény. Zde si děti a mladiství stěžovali na její podmínky. Tvrdili, že k jídlu dostávají syrové maso a další nekvalitní jídlo, nebo že jim místní personál neuklízí a v pokojích se tak hromadí odpadky. Český konzul na Maltě ovšem jejich vyjádření mírní a hlásí, že podmínky rozhodně nebyly tak dramatické.

PŘEHLEDNĚ: Španělsko je velmi rizikové. Co potřebujete pro návrat z jednotlivých zemí?
Cestování

PŘEHLEDNĚ: Španělsko je velmi rizikové. Co potřebujete pro návrat z jednotlivých zemí?

Nizozemsko, Španělsko a Baleárské ostrovy se v pondělí na takzvané mapě cestovatele, která stanovuje podmínky pro příjezd z dané země, přesunou do tmavě červených území s velmi vysokou mírou rizika nákazy koronavirem. Pohorší si i několik dalších států – Irsko, Řecko a Monako se posunou do červené a Estonsko do oranžové kategorie. V páteční zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví.

Olympiáda se do Japonska vrací počtvrté. Na prvních hrách zazářila Věra Čáslavská

Tokio, Sapporo, Nagano a letos opět Tokio. V zemi vycházejícího slunce již počtvrté vzplane olympijský plamen. První olympiáda v Japonsku se odehrála v roce 1964 a pro ostrovní císařství představovala zásadní historický milník. Japonci úspěšným uspořádáním letních her ukázali, že i na hlavu poražený národ dokáže znovu vstát z popela. Pro českou gymnastku Věru Čáslavskou znamenalo Tokio také start její zlaté olympijské kariéry.

Sluková na kyslíku a s těžkým průběhem covidu? Vojtěch zveličil informaci z rozhlasu

Není pravda, že by beachvolejbalistka a jedna z nakažených sportovkyň Markéta Nausch Sluková byla v nemocnici s těžkým průběhem nemoci COVID-19, jak uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Sportovní agentura, která sportovkyni zastupuje, takovou informaci vyvrátila, to samé udělal Český olympijský výbor (ČOV). Zdrojem zmatku se nakonec stala nešikovně interpretovaná zpráva z rádia, ani tam ale nepadla žádná zmínka o tom, že by sportovkyni trápil těžký průběh covidu. Ministr tím nevědomky nahrál i odpůrcům vakcín.

Z internetu před domy odborníků. Popírači covidu hrozí i useknutím hlav dětem experta

Je hlavní tváří slovenského boje proti koronaviru. Infektolog Vladimír Krčméry je u našich východních sousedů nejvyhledávanějším odborníkem, který spolupracuje se slovenskou vládou. Stal se i prvním očkovaným člověkem na Slovensku, tudíž šel od začátku vakcinace příkladem. Jak ale nyní přiznává, kvůli jeho varováním a predikcím mu pravidelně chodí výhrůžky smrtí. Ty prý míří i na jeho děti.

reklama

Domácí zpravodajství

PŘEHLEDNĚ: Španělsko je velmi rizikové. Co potřebujete pro návrat z jednotlivých zemí?

Nizozemsko, Španělsko a Baleárské ostrovy se v pondělí na takzvané mapě cestovatele, která stanovuje podmínky pro příjezd z dané země, přesunou do tmavě červených území s velmi vysokou mírou rizika nákazy koronavirem. Pohorší si i několik dalších států – Irsko, Řecko a Monako se posunou do červené a Estonsko do oranžové kategorie. V páteční zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví.

Nejtěžší chvíle Karla Gotta: Dávali mi šest měsíců života. Měl jsem ukrutné bolesti

Rok a půl poté, co se Karel Gott vyléčil z rakoviny, měl novou diagnózu, onemocnění krvetvorby. Jeho zdravotní stav se zhoršil a lékaři mu předpovídali pouze šest měsíců života. O době před smrtí napsal nejznámější český zpěvák v autobiografii Má cesta za štěstím, která vyšla 14. července při příležitosti jeho nedožitých 82. narozenin. Přiznal, že měl ukrutné bolesti i halucinace.

Šmucler: Obličej mi stále nefunguje na 100 %. Očkování je třeba lidem lépe vysvětlovat

Šéf České stomatologické komory Roman Šmucler tvrdí, že část tváře, která mu ochrnula po očkování, stále nefunguje na 100 procent. O možných vedlejších účincích nicméně věděl a již dříve uvedl, že vakcinace nelituje. Jen by byl rád, kdyby se lidem vedlejší účinky vysvětlovaly lépe. Když se trhá zub, taky existuje vzácná šance, že se během zákroku třeba zlomí čelist, uvedl Šmucler na CNN Prima NEWS.

reklama