Světová média opakovaně informují o tom, že čínské státní orgány zadržují i v současné době tamní novináře kvůli jejich kritice vlády během pandemie koronaviru. Na jeden z více případů upozornil na konci minulého týdne britský deník Financial Times.
Čínská policie v polovině května podle Financial Times zadržela 37letou Čang Čanovou, bývalou právničku, která dva dny předtím prostřednictvím platformy YouTube uvedla, že lidská práva jsou omezována i po konci karantény. O situaci ve městě podávala zprávy od února. Přístup vlády, která podle ní zkresluje počty nakažených a obětí, kritizovala. V jiném videu Čangová tvrdí, že lidé ve Wu-chanu se nemají dobře a většina z nich vlivem propagandy komunistické strany věří, že virus přišel z USA. Uvádí příklad, že jeden muž se ji dokonce snažil přesvědčit, že ve Wu-chanu nikdo s nemocí COVID-19 nezemřel.
Státní moc ženě připisuje, že „vyhledává spory a podněcuje problémy“. Její přátelé se později dozvěděli, že je držena v Šanghaji. Před ní byli zadrženi nejméně tři další novináři.
„Vláda se snaží kontrolovat oběh informací a vybudovat svůj systém, který skrývá přečiny vlády,“ konstatovala badatelka Dorian Lauová, která v Hongkongu pracuje pro Amnesty International.
V jiné reportáži, tentokrát z prestižního amerického listu The New York Times (NYT), autor popisuje aktuální situaci ve Wu-chanu a přístup tamních obyvatel dělí na základě emocí: euforie a úleva, vztek a odcizení, žal a lítost, trpělivost a opatrnost.
Jedna oslovená žena se v reportáži NYT těší z otevřené čajovny a z toho, že přibylo dopravy. Muž přiznává, že odešel se ženou a malým synem z města před jeho hermetickým uzavřením a neplánuje se tam vrátit. Třetí se vyrovnává se smrtí matky, která se nakazila koronavirem. Další žena pak zachovává při procházkách se synem bdělost.
I další média nadále upozorňují, že Čína zadržuje občanské novináře, kteří kritizovali postup místní vlády během pandemie. Peking se podle kritiků snaží kontrolovat informace o šíření koronaviru, který se před půl rokem poprvé objevil právě ve Wu-chanu.
Zástupci městských úřadů nařídili kvůli novým ohniskům nákazy otestovat na koronavirus všechny obyvatele, kromě dětí do šesti let a těch, kteří se nechali testovat v posledním týdnu. Do 24. května se provedlo devět milionů testů, ke stejnému datu byly známé výsledky šesti a půl milionu z nich. Úředníci zveřejnili, že zaregistrovali 200 nových případů nákazy. Údaje se však nedají ověřit.
Nemyslím, že bude další karanténa, protože jim více záleží na hospodářském růstu a nechtějí zastavit výrobu.
„Není pravděpodobné, že se nákaza znovu masově rozšíří,“ řekla britskému deníku The Guardian jedna z testovaných obyvatelek Wu-Chanu a doplnila: „Pokud se objeví nové případy, odpovědnost ponesou ti, pod něž místo spadá. Nemyslím, že bude další karanténa, protože jim více záleží na hospodářském růstu a nechtějí zastavit výrobu. Obyvatelé Wu-chanu si ohledně viru dávají velký pozor. Většina lidí ví, jak je vážný, a epidemiologové zde odvádí dobrou práci.“
Úřady Wu-chan jako první město na světě uzavřely v lednu letošního roku a vyhlásily celkovou karanténu kvůli šíření koronaviru. Restrikce skončily 8. dubna. Už předtím se otevřely některé obchody s potravinami a část veřejné dopravy. Místní vláda nařídila povinné nošení roušek, kontroly teploty a omezila shromažďování lidí. Podle údajů tamních úřadů se koronavirem nakazilo více než 50 000 lidí a téměř 4 000 pacientů s nemocí COVID-19 zemřelo. Ani tyto informace nemůže nikdo nezávislý potvrdit.
Přes to všechno se život v jedenáctimilionovém městě Wu-chan ve středočínské provincii Chu-pej vrací po uvolnění karanténních opatření do běžných kolejí, ale jeho obyvatelé se stále vyrovnávají s bezprecedentní zkušeností.