Dohady o tom, odkud se covid rozšířil do celého světa, neustávají. V USA převládá názor, že smrtící virus vzešel z laboratoří ve Wu-chanu. Čínská akademie věd (CSA) však nyní přišla s opačnou teorií. Podle její analýzy se covid mohl mezi lidmi tiše šířit už v září 2019, a to v USA.
Platforma ChinaXiv, která spadá pod Čínskou akademii věd, pomocí matematického modelu a umělé inteligence provedla kvalitativní a kvantitativní analýzu infekčního onemocnění. Po výběru 12 reprezentativních regionů v USA analýza zjistila, že datum první nákazy covidem se pohybuje mezi srpnem a říjnem roku 2019.
Jedná se tedy o dřívější výskyt nemoci, než jaký uvádí oficiální data. Podle nich se první nakažený v USA objevil až 20. ledna 2020. Výsledky čínské analýzy tak naznačují, že pandemie koronaviru se ve Spojených státech začala šířit už v září roku 2019. A to s více než padesátiprocentní pravděpodobností, píše čínský web glovaltimes.cn.
Že se covid v USA mohl objevit dříve, naznačuje i studie Národního ústavu zdraví (NHS) v USA. Ta díky odebrání více než 24 tisíců vzorků v době od 2. ledna do 18. března 2020 zjistila, že sedm lidí v pěti státech – Illinois, Massachusetts, Mississippi, Pensylvánii a Wisconsinu – mohlo být covidem nakaženo dříve než před prvními potvrzenými případy v zemi.
Podobně výsledky studie platformy ChinaXiv ukazují, že šíření covidu v Číne začalo pravděpodobně koncem prosince 2019. Časově by tak čínské případy nákazy zaostávaly za těmi v USA.