Musíme přestat s dramatizováním koronaviru. Stejně tady s námi ještě dlouho bude. Možná až desítky let. Tak mluví o současné situaci přední německý expert Hendrik Streeck, ředitel Institutu pro virologii a výzkum HIV Univerzity Bonn. Zároveň však upozorňuje až na možný nárůst 20 tisíc nově infikovaných v Německu denně.
„Ano, máme tady co do činění s vážným virem, ale nesmíme ten virus tak dramatizovat, dokonce předramatizovávat,“ pronesl Streeck při nedávné konferenci „Nové myšlení“, která se konala v severoněmeckém Hamburku. Dodal, že je třeba se v boji proti koronaviru vrátit k normálnímu životu a nemít tolik strachu.
To zdůvodňuje tím, že Německo má v současné době zcela normální, standardní a ničím nevybočující čísla úmrtnosti. Onemocnění COVID-19 a jeho následky jsou podle Streecka méně fatální, než se očekávalo. „Tento virus je smrtelný jen pro malý počet lidí, stejně tak jako jiné viry,“ poznamenal německý virolog, který už v srpnu letošního roku při hodnocení situace pandemie koronaviru varoval, že se lidstvo nesmí omezovat jen na čistý počet nakažených. Požadoval také změnu strategie ohledně rozsahu a doby trvání vládních omezení k překonání pandemie.
Musíme se vyrovnat s tím, že se virus stane normální součástí našeho života
Nyní zachází ještě dál a tvrdí, že se z pandemie stala především politická věc. Proto je podle něj zásadní, aby skončil tento „model paniky a krize“. „Virus se stal až příliš politickým tématem, přestože by jím vůbec být neměl,“ poznamenal Streeck a vysvětlil, jak by se měla situace kolem nemoci COVID-19 řešit: „Je třeba připustit, že to bude dlouhodobá záležitost. Musíme se vyrovnat s tím, že se virus stane normální součástí našeho života.“
Německá kancléřka Angela Merkelová v týdnu oznámila, že se do Vánoc „dá počítat“ až s 19 200 pozitivními testy na koronavirus denně v celém Německu. Streeck její odhad sice ještě na výšil, přidal však jedno výrazně „ale“. „Ano, dovedu si představit 20 tisíc nově nakažených denně, jsou to enormní čísla a může to znít jako apokalypsa. Ale neměli bychom se strachovat. Protože průběh nemoci je u většiny pacientů mírný a nebo zcela bez příznaků,“ vysvětlil virolog ve speciálním vysílání německé veřejnoprávní televize ARD.
Ředitel Institutu pro virologii a výzkum HIV Univerzity Bonn Hendrik Streeck varuje před optimismem kolem vakcíny proti koronaviru. „Právě v posledních fázích testování dochází k mnoha překvapením, se kterými se často ani nepočítá,“ popsal expert vlastní zkušenosti a doplnil: „Je pravděpodobné, že nás virus bude provázet ještě dlouho, možná desetiletí, ale proto není třeba se ho bát. Vždyť mnozí se s ním již setkali a nebo setkají, ať chceme, nebo ne.“