Nastupující varianta covidu označovaná jako XEC vykazuje některé specifické příznaky, které ji odlišují od běžné sezónní chřipky, a jejich správné rozpoznání může být klíčové pro včasnou léčbu a prevenci šíření nemoci, upozornil britský deník The Mirror. Na co si dát pozor?
Jedním z nejvýraznějších rozdílů mezi novou variantou covidu a chřipkou je pořadí, ve kterém se objevují jednotlivé symptomy. U varianty XEC bývá prvním příznakem horečka, po níž následuje kašel, bolest v krku, bolesti svalů nebo hlavy a poté nevolnost či zvracení. V některých případech může být posledním příznakem průjem, připomíná deník Mirror.
ČTĚTE TAKÉ: Bez příznaků, ale s vážnou diagnózou: Petr žil se žloutenkou typu C desetiletí, a není jediný
Naopak u sezónní chřipky je běžnější, že kašel předchází vzniku horečky. Tento rozdíl v pořadí příznaků může pomoci lékařům i pacientům lépe rozpoznat, zda se jedná o covid nebo jinou respirační infekci.
Imunita seniorů: Jak se mění s věkem a jak ji posilovat, radí profesorka Šedivá
Imunitní systém je základní ochranou lidského těla proti vnějším i vnitřním hrozbám. Jak ale funguje u starších lidí? Hostem pořadu Ptejte se doktora byla prof. Anna Šedivá, přední imunoložka a primářka Ústavu imunologie na 2. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol. Hovořila nejen o důležitosti imunitního systému, zejména u seniorů, ale i o tom, jak se tento komplexní systém s věkem mění a nakolik je důležité očkování a prevence.
Správné rozlišení mezi covidem a chřipkou je zásadní nejen pro vhodnou léčbu, ale také pro ochranu okolí. Covid totiž může být mnohem nakažlivější, a to zejména v případě nových variant, které se rychle šíří.
Základní zásadou zůstává sledovat zdravotní stav a v případě příznaků se vyhnout kontaktu s ostatními lidmi. I když izolace již není povinná, odborníci doporučují minimálně pět dní omezit kontakt s okolím, zejména s lidmi, kteří mohou mít oslabený imunitní systém.
Podle statistik českého ministerstva zdravotnictví se v říjnu denně odhalovalo kolem 1000 nákaz, s výjimkou víkendů, kdy se testuje v omezenějším množství. V nemocnicích je hospitalizováno přes 300 osob.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Zákeřný long covid. Problémem je mozková mlha, uvedl Prymula a popsal další potíže