Průběh onemocnění covid se podle uznávaného britského genetika a epidemiologa Johna Bella změnil natolik, že už téměř vůbec nepřipomíná ten, který byl spojován s šířením viru SARS-CoV-2 v roce 2020. I tak může nemoc určitým skupinám obyvatel působit vážné potíže.
„Nemoc, které jsme se v jejích prvních variantách v roce 2020 tak děsili, ten strašlivý zápal plic, kdy lidé končili na jednotkách intenzivní péče, už téměř neexistuje,“ prohlásil Bell pro britské veřejnoprávní rádio BBC 4.
Vědci odhalili závažné důsledky covidu. Prozradili, co se děje s orgány
Vědci po dvou a půl letech zkoumání následků covidu shromáždili důkazy o závažných změnách v orgánech lidí, kteří onemocnění prodělali. Zjistili, že orgány kvůli nemoci stárnou třikrát až čtyřikrát rychleji. Poznatky přinesl tým okolo Ziyada Al-Alyho, který již podobné studie publikoval také v minulosti.
Podle uznávaného vědce je hlavní lidskou výhodou v boji s celosvětově rozšířeným typem koronaviru za poslední dva roky nabytá imunita. Právě ta měla otupit schopnost nemoci způsobovat silné příznaky a přiblížit její průběh méně závažným onemocněním.
„Lidé se budou cítit trochu, jako kdyby měli chřipku. Možná budou muset zůstat pár dnů doma v posteli, moc dobře jim nebude. Nemělo by to ale působit takové problémy, na které jsme byli zvyklí v minulosti,“ konstatoval.
Bell nicméně jedním tónem dodal, že to nemusí platit pro všechny osoby, u kterých onemocnění propukne. „Čím je člověk starší, tím těžší bude mít příznaky. Často může být nutné jej hospitalizovat,“ nabádal k nepodceňování.
V Česku bylo od začátku epidemie v březnu 2020 potvrzeno téměř 4,15 milionu případů nákazy koronavirem. Do tohoto počtu nejsou zahrnuty případy, kdy se někdo nakazil opakovaně. Nemocí si tedy prošlo téměř 40 procent obyvatel. Podezření na opakovanou infekci eviduje ministerstvo zdravotnictví 352 572. S nákazou dosud zemřelo 41 454 lidí.