Vědci po dvou a půl letech zkoumání následků covidu shromáždili důkazy o závažných změnách v orgánech lidí, kteří onemocnění prodělali. Zjistili, že orgány kvůli nemoci stárnou třikrát až čtyřikrát rychleji. Poznatky přinesl tým okolo Ziyada Al-Alyho, který již podobné studie publikoval také v minulosti.
Ředitel amerického Centra klinické epidemiologie Ziyad Al-Aly se svými kolegy po dobu dvou a půl let shromažďoval a zpracovával údaje milionů amerických občanů, aby zjistili, zda má COVID-19 dlouhodobé následky. „Koronavirovou infekci můžete začít vnímat v podstatě jako urychlovač stárnutí,“ popsal vědec získané poznatky.
Válek: V létě umírali na covid neočkovaní senioři. Vakcína funguje dezinformátorům navzdory
Covid není chřipka, očkujte se ale na obojí. Vakcína funguje dezinformacím navzdory, řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na úterní tiskové konferenci. Upozornil, že během léta a září umírali na nemoc COVID-19 senioři z nejzranitelnější věkové kategorie, protože se nenechali očkovat.
Ve většině případů se tyto dlouhodobé následky týkaly pacientů, kteří museli být kvůli nemoci hospitalizováni. Objevily se ale také u lidí s mírným průběhem nemoci. „Zjistili jsme, že funkce ledvin klesá o tři až čtyři procenta rok po prodělání infekce. Odpovídá to třem až čtyřem rokům stárnutí,“ uvedl Al-Aly. Podobné projevy výzkumníci odhalili také u mozku a srdce.
„Nyní se snažíme zjistit, co tyto dlouhodobé následky způsobuje. Některé z teorií vychází z odolnosti viru. Takže místo toho, aby se virus objevil a zmizel, zůstává v těle a způsobuje záněty a autoimunitní problémy. Mění dobré bakterie, které jsou v našem těle,“ okomentoval závěry studie pro web ABC News vědec z univerzity v San Franciscu Michael Peluso.
Al-Aly věří, že zrychlený proces stárnutí orgánů časem nakonec zase zpomalí. „Na základě získaných údajů je naděje, že se to nakonec srovná. Existují první náznaky, že tomu tak opravdu může být,“ uzavřel vědec.