V době pandemie koronaviru se zhoršila ekonomická situace zhruba tří z deseti lidí v Česku. Zlepšení zaznamenalo 12 procent lidí, situace je beze změny podle 57 procent. Vyplývá to z výsledků červnového výzkumu, které dnes zveřejnila agentura Median. Dotazovala se 600 lidí ve věku od 18 let.
Mírné zhoršení ekonomické situace hlásí čtvrtina lidí, výrazné zhoršení čtyři procenta. Hodně se situace zlepšila pro procento lidí, mírné vylepšení uvedlo 11 procent dotázaných.
„Čtyři procenta z těch, u kterých se situace zhoršuje hodně, uvádí, že je na tom špatně a nastalou situaci nezvládá, 74 procent z nich ji potom zvládá s obtížemi a 22 procent s malými problémy, uvedl Median. Z respondentů, kteří udávají mírné zhoršení ekonomické situace, dvě třetiny situaci zvládají s malými problémy, 28 procent s obtížemi.
S penězi po koronaviru špatně vychází i mnohé domácnosti
Zhoršení ekonomické situace některých domácností ukázal už květnový průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Příjmy podle něj klesly od začátku pandemie koronaviru do května třetině domácností v České republice. Negativní dopady šíření nemoci pocítila téměř polovina zaměstnanců a tři čtvrtiny osob samostatně výdělečně činných (OSVČ). Do situace, kdy nevycházejí s penězi, se podle CVVM dostalo pět procent Čechů.
Kvůli šíření nemoci COVID-19 vydala česká vláda v polovině března řadu nařízení, která utlumila ekonomiku. Dalšími opatřeními se pak snažila firmy a domácnosti podpořit. Podle sněmovní opozice je podpora pomalá a nedostatečná.