Americké zpravodajské služby podle agentury Bloomberg uvedly, že čínské rakety jsou plněny vodou, nikoliv palivem. Podle zpravodajců jde o dopady korupce, které zmítají tamní armádu. Prezident Si Ťin-pching proto přistoupil k radikální čistce, kterou odneslo několik vysoce postavených důstojníků. Podle expertů budou navíc pokračovat
Zpravodajské služby Spojených států amerických naznačují, že prezident Si Ťin-pching přistoupil k radikální čistce v armádě poté, co vyšlo najevo, že rozsáhlá korupce podkopává jeho snahy o modernizaci ozbrojených sil a vyvolává otázky ohledně schopnosti Číny vést válku. Podle agentury Bloomberg to uvádějí lidé obeznámení s šetřením amerických zpravodajců.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Předpověděla invazi na Ukrajinu, dokáže řídit drony. Umělá inteligence mění vedení války
V hodnocení americké zpravodajské služby bylo uvedeno několik příkladů dopadů úplatkářství. Jedním z nich byl například případ, kdy měly rakety být naplněné vodou místo paliva. V západní Číně zas prý byly rozmístěné nefunkční zásobníky raket.
Míra korupce je rozsáhlá
Korupce uvnitř čínských sil je prý tak rozsáhlá, že se američtí představitelé domnívají, že je málo pravděpodobné, že bude prezident Si Ťin-pching v příštích letech uvažovat o velké vojenské akci. „V rámci vyšetřování úplatkářství bylo v uplynulých šesti měsících do pasti chyceno více než tucet vysokých představitelů obrany, což může být největší zásah proti armádě v novodobé historii Číny,“ píše Bloomberg. Mluvčí Pentagonu podplukovník Martin Meiners na dotaz ohledně amerických informací uvedl, že výroční zpráva ministerstva obrany o Číně hovoří o Siově úsilí posílit a urychlit protikorupční vyšetřování v Pozemních silách Čínské lidové osvobozenecké armády (PLA).
V centru pozornosti se nyní ocitly raketové síly PLA. Jde o elitní složku, kterou čínský prezident vybudoval, aby dohlížela na rychle se rozšiřující arzenál jaderných a balistických raket. Čínský vůdce označil tyto síly za „jádro strategického odstrašení, strategickou oporu postavení země jako velmoci a základní kámen, na němž je budována národní bezpečnost“.
„Právě teď je Si Ťin-pchingovi a čínskému vrchnímu velení zřejmé, že vedení raketových sil bylo kompromitováno. Pokud by se to nechalo dlouhodobě vyhnít, rozhodně by to mělo dopady na celkové bojové schopnosti PLA,“ řekl webu CNN dlouholetý pozorovatel PLA a výzkumný pracovník na Škole mezinárodních studií S. Rajaratnama v Singapuru James Char.
Jak informoval web Express, nejvyšší čínští zákonodárci vyloučili 29. prosince devět vysoce postavených vojenských důstojníků z národního zákonodárného sboru. Mnozí z nich byli z raketových sil a dohlíželi na taktické a jaderné rakety. O několik dní dříve hlavní čínský politický poradní orgán veřejně odvolal tři vedoucí pracovníky státních výrobců raket.
V říjnu byl pak v tichosti odvolán i bývalý čínský ministr obrany Li Šangfu, který byl ve funkci pouhých sedm měsíců a veřejnost o něm několik týdnů neměla informace. „Bude nějakou dobu trvat, než Čína vyčistí nepořádek a obnoví důvěru v akceschopnost a důvěryhodnost raketových sil,“ sdělil Yun Sun, ředitel čínského programu Stimsonova centra, think tanku se sídlem ve Washingtonu.
Dřívější „čistky“ komentoval v září na sociální síti X i velvyslanec Spojených států amerických v Japonsku Rham Emanuel. „Sestava kabinetu prezidenta Si Ťin-pchinga nyní připomíná román Agathy Christie A pak nezbyl žádný. Nejprve se ztratil ministr zahraničí Qin Gang, poté zmizeli velitelé raketových sil a nyní ministr obrany Li Šangfu nebyl dva týdny viděn na veřejnosti. Kdo vyhraje tento závod v nezaměstnanosti?“ napsal velvyslanec.
President Xi's cabinet lineup is now resembling Agatha Christie's novel And Then There Were None. First, Foreign Minister Qin Gang goes missing, then the Rocket Force commanders go missing, and now Defense Minister Li Shangfu hasn't been seen in public for two weeks. Who's going…
— キャサリン・“ケミー”・モナハン駐日米国臨時代理大使 (@USAmbJapan) September 8, 2023
Čistky mohou pokračovat
Oficiální noviny čínské armády na Nový rok navíc slíbily, že v letošním roce povedou „válku proti úplatkářství“, což naznačuje, že by se mohly chystat další kroky. „Budeme i nadále všestranným způsobem prosazovat přísné vládnutí strany a armády, neochvějně prosazovat integritu a disciplínu, vést tvrdý a vleklý boj proti korupci a upevňovat čistotu a slávu lidové armády,“ píše se v novinách čínské armády.
Další čistky očekává také docent na Lee Kuan Yew School of Public Policy v Singapuru Alfred Wu. „Budou padat další hlavy. Čistka, která se soustředila kolem raketových sil, ještě neskončila,“ řekl Wu podle webu Reuters. Dodal, že rozsah zásahu je bezprecedentní a alarmující vzhledem k roli raketových sil při řízení čínského jaderného programu.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Záběry drtivého úderu na masivní ruské dělo. Před HIMARS se neschováte, vzkázal Kyjev