Kosovský prezident Hashim Thaçi je mezi deseti osobami, které prokurátor zvláštního tribunálu v Haagu obžaloval z válečných zločinů a ze zločinů proti lidskosti, včetně téměř stovky vražd. Thaçi v reakci oznámil, že se v sobotu ve Washingtonu nezúčastní konzultací se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem.
Zvláštní tribunál pro Kosovo byl po mnoha odkladech a silném nátlaku mezinárodního společenství na kosovské představitele schválen v roce 2015. Soudí bývalé velitele povstalců z Kosovské osvobozenecké armády (UÇK), která koncem 90. let vedla ozbrojený boj za odtržení tehdejší jihosrbské autonomní oblasti Kosovo.
Zatčen jeden z nejhledanějších zločinců světa, Rwanďan Felicien Kabuga
Francouzští četníci v sobotu poblíž Paříže zatkli jednoho z nejhledanějších zločinců světa, Rwanďana Feliciena Kabugu. Ve společném prohlášení to oznámilo francouzské ministerstvo spravedlnosti a četnictvo. Čtyřiaosmdesátiletý muž, který žil s falešnou identitou v Asnières-sur-Seine, je podezřelý, že měl významný podíl na rwandské genocidě z roku 1994, kterou svými životy podle OSN zaplatilo na 800 000 lidí.
V dnešním prohlášení prokurátorů tribunálu se uvádí, že Thaçi a dalších devět podezřelých „jsou trestně zodpovědní za téměř 100 vražd“. Na svědomí mají podle dokumentu i další oběti z řad kosovských Albánců, Srbů a Romů a také politických odpůrců. Těch se týkají další body obžaloby spojené s mizením lidí, proti nimž bylo použito síly, s pronásledováním a mučením.
Prezident se okamžitě vrátil domů
Thaçi v reakci na zprávu nechal obrátit letoun, jímž právě letěl do USA, zpět do Prištiny. Zároveň informoval amerického zprostředkovatele Richarda Grenella, že se nezúčastní plánované sobotní konzultace s Vučičem věnované obnovení rozhovorů o normalizaci vztahů mezi Srbskem a Kosovem. Grenell následně sdělil, že schůzka se přesto uskuteční, a to s účastí kosovského premiéra Avdullaha Hotiho.
Vyšetřovatel zločinů v bývalé Jugoslávii Vladimír Dzuro: Skutečná válka se vypnout nedá
Se svou urostlou postavou, ostře řezanými rysy a mrazivým pohledem vzbuzuje dojem gangstera ze špionážního románu. Ve skutečnosti je Vladimír Dzuro český vyšetřovatel, který dostal do vězení některé z největších zločinců občanské války v bývalé Jugoslávii. Začínal jako pražský kriminalista, stíhal vrahy a násilníky. Počátkem 90. let přišla nabídka, která se nedala odmítnout, a zcela mu změnila život. Jako člen ochranných sil OSN odcestoval do válkou sužovaného Sarajeva a od roku 1995 působil dalších deset let jako vyšetřovatel haagského tribunálu.
Thaçi patřil za ozbrojeného boje proti srbským silám v letech 1998 a 1999 k velitelům UCK. Vedle něj je ve skupině obžalovaných rovněž bývalý předseda kosovského parlamentu a vůdce opoziční Demokratické strany Kosova (DSK) Kadri Veseli, který také patřil k velitelům povstaleckých oddílů. Další z bývalých velitelů UÇK, expremiér Ramush Haradinaj, byl do Haagu k tribunálu pozván dvakrát jako svědek, ale není zřejmé, zda je teď mezi obžalovanými.
Obžalobu musí ještě před zahájením procesu potvrdit speciálně pověřený soudce. Prokurátor obžalobu vznesl po dlouhém vyšetřování a v prohlášení vyjádřil přesvědčení, že „může dokázat všechna obvinění nade vší pochybnost“. Prokurátor přitom obvinil Thaçiho a Veseliho z opakované snahy „mařit a podkopávat“ práci tribunálu.
Několik svědků zemřelo za podezřelých okolností
Zvláštní tribunál pro Kosovo je považovaný za kosovský justiční orgán, ale tvoří ho mezinárodní soudci a je financován Evropskou unií. Kvůli zajištění bezpečnosti svědků má sídlo v nizozemském Haagu. Několik lidí svědčících proti bývalým velitelům UÇK totiž za podezřelých okolností zemřelo.
Priština se vytvoření speciálního soudu dlouho bránila a souhlasila až v roce 2015 po silném mezinárodním tlaku. Ten se vystupňoval po zveřejnění zprávy Rady Evropy v roce 2010 o podezřeních týkajících se násilí a zabíjení páchaného členy UÇK na srbských a romských zajatcích, ale i na Albáncích, kteří nepodporovali separatisty.