Kovanda: Ekonomiku brzdí zombie firmy. Jejich život prodlužuje nízká nezaměstnanost

Štěpán Křeček a Lukáš Kovanda

Co na to vaše peněženka, Lukáš Kovanda, Štěpán Křeček - 12.3. v 17:55

Inflace v České republice je nejnižší od roku 2018. To společně s nízkou nezaměstnaností je předpokladem pro rychlý nárůst reálných mezd, řekl v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS ekonom Štěpán Křeček. Vysoká nezaměstnanost je však podle ekonoma Lukáše Kovandy jedním z důvodů, proč ekonomika neroste tak rychle, jak by mohla.

Přestože letos mají reálné mzdy růst o zhruba čtyři procenta, bude ještě několik let trvat, než dosáhnou úrovně z roku 2019 tvrdí Kovanda. „Jenom předloni se reálné mzdy propadly o 8,5 %. V loňském roce to bylo o jednotky procent. Jsme tedy v rozmezí 10 až 15 %, takže si skutečně ještě budeme muset počkat, než se to vyrovná,“ řekl Kovanda. Spotřeba obyvatel se však postupně začíná zvyšovat, a to je podle něj znamení, že se česká ekonomika nachází ve správném kurzu.

ČTĚTE TAKÉ: Zemědělci připravují další protest. S problémy se chtějí obrátit i na prezidenta

I přes tyto pozitivní faktory se však výkon české ekonomiky nevrátil na předcovidovou úroveň. Podle Kovandy bude ekonomika letos i v příštím roce růst v rozmezí od nuly do jednoho procenta. Za jeden z problémů považuje nízkou nezaměstnanost. „Trh práce je extrémně přehřátý. Není tu možnost jej využít k tomu, aby se ekonomika konsolidovala a mohla nabrat druhý dech. To podle mého soudu brání tomu, abychom dosahovali vyššího růstu,“ řekl Kovanda.

Protesty zemědělců jsou výsledkem politiky ANO, řekl Kolaja. Dostálová mu vmetla Green Deal

Hnutí ANO podpořilo reformu společné zemědělské politiky a vytvářelo pravidla, řekl v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS europoslanec Marcel Kolaja (Piráti). Protesty zemědělců jsou podle něj důsledkem. Poslankyně Klára Dostálová (za ANO) tvrdí, že jsou to nefér prohlášení a ohradila se například proti hlasování Pirátů ohledně Green Dealu, proti kterému se zemědělci také vymezují.

Nízká nezaměstnanost podle něj není pouze pozitivním faktorem, protože vede k „zombifikaci“ ekonomiky. „Zůstávají tu při životě ‚zombie‘ firmy, které by přežít nemusely, kdyby nezaměstnanost byla vyšší. Vyšší nezaměstnanost by svědčila i o dynamice ekonomiky,“ řekl Kovanda. Lidé by si našli zaměstnání v nově se rodících firmách, a tato dynamika by mohla pomoci nastartovat ekonomiku podobně jako ve Spojených státech v době pandemie.

Dalším faktorem, který brzdí ekonomický růst, je podle Křečka provázanost české ekonomiky s německou. „K té statistice, že jsme se ještě nedostali na předcovidovou úroveň, je potřeba vnímat to, že druzí nejhorší v té statistice jsou Němci a jsme samozřejmě v gravitačním poli Německa. Navíc jsme energeticky náročnější, a proto jsme to v energetické krizi odnesli ještě trochu víc,“ řekl Křeček.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Doležal: S Ruskem jsme v konfliktu, ale obilí dovážíme. Rostly by ceny, vysvětlila Matesová

Tagy: