Královna Alžběta se stále nezotavila. Kvůli zdraví nepojede na klimatickou konferenci

Britská královna Alžběta II. ze zdravotních důvodů nepojede na klimatickou konferenci COP26, která začíná v neděli ve skotském Glasgow. Oznámil to v úterý Buckinghamský palác. Panovnice své neúčasti na pondělní recepci podle prohlášení velmi lituje a delegáty konference osloví prostřednictvím předtočené videozdravice.

Panovnice, které je 95 let, minulou středu zrušila i plánovanou návštěvu Severního Irska. Lékaři jí doporučili, aby si několik dní odpočinula. V noci na čtvrtek pak podstoupila v nemocnici blíže nespecifikovaná vyšetření, načež se vrátila na hrad Windsor. Byla to její první hospitalizace od roku 2013.

V úterý 26. října Alžběta II. absolvovala první pracovní povinnosti od poloviny minulého týdne. Z hradu Windsor královna prostřednictvím videohovoru poskytla audience novým velvyslancům Švýcarska a Jižní Koreje v Británii.

Královna podle zdrojů agentury Reuters doufá, že její neúčasti na klíčové klimatické konferenci OSN nikdo nezneužije k vlastní neúčasti. Na konferenci nepřijede ruský prezident Vladimir Putin a podle diplomatických zdrojů Reuters ani čínský prezident Si Ťin-pching. Svou účast naopak potvrdil jeden z velkých znečišťovatelů – Indie, zastoupí ji premiér Naréndra Módí.

Tagy: