Camilla ruší Alžbětinu oblíbenou tradici. Královna manželka chce učinit dynastii modernější

To, o čem se mezi Brity mluvilo v souvislosti s královskou rodinou, skutečně nastalo. Královna-manželka Camilla se rozhodla ukončit dlouholetou tradici dvorních dam. Společně se svým chotěm, králem Karlem III., totiž chce učinit vládnoucí dynastii modernější. Za dvorní dámy se už ale chystá náhrada.

O rozhodnutí královny-manželky informují britská média v čele se stanicí BBC.

Doposud platilo, že královny, respektive manželky vládnoucích monarchů, měly své dvorní dámy, které jim pomáhaly s celou škálou činností. Nejenže královnám pomáhaly s výběrem šatů a jejich oblékáním na různé události, ale rovněž se staraly o denní administrativní záležitosti, plánování akcí či řešily korespondenci.

Působily de facto jako nejbližší důvěrnice a služky, ale byly většinou tvořeny ženami ze šlechtických rodů. Nedávno zesnulá panovnice Alžběta II. tuto tradici měla ráda, a tak ji udržovala. Některé z jejích dvorních dam po jejím boku strávily celé desítky let.

Královna-manželka Camilla se ovšem rozhodla institut dvorních dam zrušit. Má však už připravenou náhradu. Nově by se po jejím boku měly objevovat tzv. „královniny společnice“. Ty by mělo tvořit šest dam, jejichž povinnosti budou podstatně menší, než jak tomu bylo u dřívějších dvorních dam. Odpadnout by jim měla například zmiňovaná administrativa a udržování rozpisu událostí, na které se má královna-manželka vydat.

O zmiňované záležitosti by se nově měl starat muž. Královna-manželka si pro tuto roli vybrala, možná trochu překvapivě, člověka z armády, konkrétně jistého majora Ollieho Plunketa.

Dosavadní dvorní dámy, které vesměs dlouhá léta byly k ruce královně Alžbětě II., však o práci nepřijdou. Nově by totiž měly pomáhat králi Karlovi III. s plánováním akcí na půdě Buckinghamského paláce.

Nový královský pár tak činí další krok směrem k plánované modernizaci vládnoucí dynastie.

Tagy: