Jiří Krampol zavzpomínal na herecké legendy a mafiána ve filmu
Za více než šedesátiletou kariéru má Jiří Krampol opravdu na co vzpomínat. Před kamerou či v divadle se navíc setkal s největšími jmény svého oboru. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS připomněl persony, jakými byli Rudolf Hrušínský, Bohuš Záhorský či Vlasta Fabiánová. Navíc se zastal Karla Högera a Zdeňka Štěpánka. Těmto velikánům totiž někteří vyčítali jednání během 2. světové války, kdy Československo okupovali nacisté. „Lidi, kteří je odsuzují, to nemají v hlavě v pořádku,“ říká rázně Krampol.
V roce 1962 absolvoval pražskou DAMU (Divadelní fakulta Akademie múzických umění, pozn. red.) a mezi jeho profesory patřili skuteční velikáni českého herectví. Jiří Krampol tak mohl naslouchat i radám skvělého Karla Högera.
ČTĚTE TAKÉ: Trval na černé košili, shořely kvůli tomu fresky za miliony, zavzpomínal Krampol na mafiána Jonáka
„Pan Höger nám ukazoval, kde jsme udělali chybu. Dodnes si to pamatuju: abych nekoukal do země, nekřičel… Byly to takové věci, které se nezapomenou,“ vzpomíná herec na legendárního kolegu, který jej učil pohyb před kamerou. „Potom jsem měl třikrát za sebou čest s ním hrát ve filmu (Kde alibi nestačí, 105% alibi, Alibi na vodě, pozn. red.). Tam jsme s Luďkem Munzarem hráli jeho asistenty. A pan Höger byl recesista, miloval, když jsem si z něj dělal srandu, ale z pozice úcty. To on strašně miloval.“
Vytýkání zdvižené pravice
Během rozhovoru pro CNN Prima NEWS přišla řeč i na zostuzování, kterému Höger čelil poté, co 24. června 1942 spolu s dalšími herci a umělci přísahal v Národním divadle věrnost Říši, což přítomní umělci museli stvrdit vztyčenou pravicí.
„Někdo dokonce napsal knihu, na jejímž obalu je Karel Höger jak hajluje,“ připomněl pětaosmdesátiletý herec. „Podívejte, já jsem se znal velice dobře s Martinem Štěpánkem, s nímž jsme byli kamarádi od mládí. A oni odsuzovali jeho tatínka Zdeňka Štepánka, že přečetl poděkování velkoněmecké říši, za to, že nás vzala pod svá křídla. Lidi, kteří (tyto osobnosti) odsuzují, jsou normální debilové, kteří to nemají v hlavě v pořádku,“ komentoval rázně Krampol.
Jiří Krampol
Nikdo není dokonalý 3. 7. 2013 Jiří Krampol, Alena Antalová a Petr Štěpánek
Zemřel náhle a nečekaně. Uprostřed natáčení seriálu Nemocnice na kraji města, kde hrál primáře Sovu. Příčinou byl infarkt. Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Martin Růžek s hereckým kolegou Zdeňkem Štěpánkem ve filmu Zkouška pokračuje. Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Jiří Krmapol v roce 2017 představoval na festivalu v Karlových Varech audioknihu Jean-Paul Belmondo. Zdroj: Profimedia.cz
Karel Höger patřil k noblesním hercům, kterého ženy milovaly. Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Jan Kraus s Lucií Bílou v pořadu Nikdo není dokonalý, kterým provázel herec Jiří Krampol. Zdroj: FTV Prima
Herec, dabér a moderátor Jiří Krampol voblíbeném pořadu Nikdo není dokonalý. Zdroj: FTV Prima
Jiří Krampol Zdroj: Profimedia.cz
Jiří Krampol před kamerou ztvárnil desítky slavných rolí. Zdroj: Herminapress
Jiří Krampol miluje humor a rád baví ostatní. Zdroj: GFDL - GNU Free Documentation License
Jiří Krampol miloval humor a dobrou zábavu. Zdroj: Jiří Janoušek
Jiří Krampol jako živnostník Zdroj: Archiv Blanky Kovaříkové
Herec Jiří Krampol se objeví v novém filmu Kameňákov
Nikdo není dokonalý 3. 7. 2013 Jiří Krampol vítá Alenu Antalovou
Jiří Krampol patřil mezi legendy českého herectví a dabingu. Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Karel Höger se zařadil mezi legendární české herce. Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Mezi jeho velké záliby patřil sport. Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Mezi jeho neřestí patřilo kouření cigaret. Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
S herečkou Natašou Gollovou během natáčení filmu Okouzlená. Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
První láskou byla o sedmnáct let mladší herečka Zdenka Procházková, Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Jiří Krampol řadu let moderoval zábavný televizní pořad Nikdo není dokonalý. Zdroj: FTV Prima
Zemřel náhle a nečekaně. Uprostřed natáčení seriálu Nemocnice na kraji města, kde hrál primáře Sovu. Příčinou byl infarkt. Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Martin Růžek s hereckým kolegou Zdeňkem Štěpánkem ve filmu Zkouška pokračuje. Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Jiří Krmapol v roce 2017 představoval na festivalu v Karlových Varech audioknihu Jean-Paul Belmondo. Zdroj: Profimedia.cz
„Martin mi vyprávěl, že v jejich ulici zastavilo auto gestapa a ‚Herr Stepanek...‘ Nasadili ho do auta, odvezli do rozhlasu a dali mu text, který má přečíst. Představte si, kdyby Zdeněk Štěpánek řekl, že to nepřečte. Pět lidí by šlo do plynu. Šli by prostě automaticky do koncentráku.“
V případě Högera bylo obviňování z jakékoliv kolaborace s nacisty naprosto mylné. To se ukázalo po válce.
Höger alias Eva či Kalanda
Höger byl totiž aktivně zapojen do protinacistického odboje. Finančně pomáhal několika rodinám, jež měly někoho v koncentračním táboře. Podporoval i parašutistu, který se ukrýval na Moravě. Jistou dobu byl talentovaný herec i kurýrem šifrovaných zpráv. Fungoval pod krycími jmény Eva nebo Kolanda.
Karel Höger patřil k noblesním hercům, kterého ženy milovaly. Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
„Měl na starosti přijímání zpráv z centra odboje na Moravě kolem Zlína, kde operovala známá partyzánská skupina. Zprávy vozil do Prahy, kde byl členem tzv. zpravodajské brigády,“ připomněl před časem publicista Stanislav Motl pro Český rozhlas.
Slavný herec se očištění dočkal díky důkazům o své odbojové činnosti a po válce obdržel potvrzení o státní spolehlivosti a národní bezúhonnosti.
„Höger byl decentní slušňák a geniální herec,“ dodal k herecké legendě Krampol.
Otrlá svědkyně poskytla vrahovi sex, vedle se vařila mrtvola. Štoček popsal brutální případ
Přes třicet let vyšetřoval ty nejzávažnější zločiny. Svou prací se zařadil mezi největší legendy české kriminalistiky. „Byly doby, že jsme dělali 67 vražd ročně,“ prozradil v pořadu Fight Cast One bývalý vyšetřovatel Jan Štoček, jenž byl například u odhalení Orlických vražd nebo dopadení Ivana Roubala. Jeden z nejbrutálnějších případů ale skončil vařením a pečením oběti, čemuž přihlížela i chladnokrevná svědkyně.
Polévka za 1 600
V rozhovoru pro CNN Prima NEWS se ale zavzpomínalo na mnoho dalších velkých osobností minulosti.
„Hrát s Rudolfem Hrušínským, to bylo jako pro houslistu zahrát si s Paganinim. Já jsem s ním hrál v životě mockrát. Ale pokaždé jsem měl takovou posvátnou úctu, protože on, když mluvil, tak neřekl nikdy nic, co by znělo nějak falešně. Geniální herec. A navíc naprosto skromný,“ řekl Krampol.
Herec a bavič v jedné osobě připomněl během rozhovoru také několik veselých historek. Toto mu například vyprávěla herečka Vlasta Fabiánová o svém manželu Bohušovi Záhorském:
„Bohoušek vaří výborně, to jo. Akorát to má tu nevýhodu, že talíř polévky vyjde na šestnáct set korun. Protože on tam dá želví vývar, kapary… A když se to sečte, tak by za to byla v závodní jídelně polévka pro dvě směny.“