Daniel Křetínský se pustil do něčeho, co zatím žádný Čech neudělal. Investoval své peníze do fotbalového klubu z pravděpodobně nejlepší ligy na světě. West Ham United je zcela jiná dimenze než Sparta Praha, byť i ta ho za poslední roky stála víc než dost. Je možná trochu překvapující, že 46letý podnikatel na tom z hlediska majetku není ani v luxusním světě Premier League mezi vlastníky týmů vůbec špatně.
V tuzemských luzích a hájích Křetínskému stačí majetek 87,8 miliardy korun (podle magazínu Forbes) na titul čtvrtý nejbohatší Čech. Tato obrovská částka připomíná drobné, když se podíváme na ty nejzámožnější majitele klubů v Premier League. Ale jinak je ve fotbalovém světě na „ostrovech“ spíše nadstandardem.
MS ve fotbale 2022
Nedávno vstoupil do nové éry za velkých kontroverzí Newcastle United, který byl odkoupen Saúdskoarabským veřejným investičním fondem (PIF). Tím se klub ze severní Anglie katapultoval na vrchol žebříčku odkazujícího na nejbohatší vlastníky ligy, protože zmíněné konsorcium je ohodnoceno na 320 miliard liber (9,4 bilionu korun).
Manchester City je v rukou společnosti City Football Group, která patří šejku Mansúrovi bin Zayedovi. Ten v porovnání s PIF ztrácí dost, každopádně jeho odhadovaný majetek v letošním roce je 650 miliard korun.
Třetí příčka v Premier League připadá známému ruskému magnátovi Romanu Abramovičovi. U bosse londýnské Chelsea hodnota majetku činí 9,6 miliardy liber (283 miliard korun).
Následuje majitel klubu ze severu britské metropole – Arsenalu – Stan Kroenke. Čisté jmění amerického byznysmana, který vlastní také tým z NFL LA Rams, se odhaduje na 187 miliard korun.
První pětku uzavírá egyptský majitel Aston Villy Nassef Sawiris, jehož majetek se přehoupl přes částku 150 miliard korun.
Majitelé klubů Premier League, kteří jsou na tom podobně jako Křetínský
Rodina Glazerových – 103 miliard korun (Manchester United)
Joshua Harris – 99,2 miliard korun (Crystal Palace)
Daniel Křetínský – 87,8 miliardy korun (West Ham)
Aiyawatt Srivaddhanaprabha – 85,6 miliardy korun (Leicester)
Gao Jisheng – 67,7 miliardy korun (Southampton)
To už není příliš daleko od Křetínského, jemuž v žebříčku nejzámožnějších majitelů klubů v Premier League patří 10. místo. Sportovní terminologií se tedy nachází v klidném středu tabulky. Se jměním 87,8 miliardy předstihl ty, kteří byli před příchodem českého podnikatele hlavními investory West Hamu. David Sullivan si stále drží největší podíl v klubu, každopádně jeho majetek se odhaduje „pouze“ na 34 miliard korun. David Gold – po vstupu Křetínského až třetí nejvýraznější spoluvlastník – disponuje 13,8 miliardy korun.
V celkovém součtu majetku vlastníků se tedy Hammers nyní posouvají třeba i před anglického giganta Manchester United, který patří americké rodině Glazerových (103 miliardy korun). Stejně tak před Liverpool a Johna Henryho (63,2 miliardy).
Kompletně odskočený je pak West Ham od klubů na 17., 18., 19. a 20. místě tabulky „bohatosti“.
Watford vlastní Ital Gino Pozzo s majetkem 2,3 miliardy korun, Burnley Mike Garlick (1,8 miliardy), Norwich manželský pár Delia Smithová and Michael Wynn-Jones (679 milionů) a vše uzavírá nováček Brentford s majitelem Matthewem Benhamem (88,5 milionu).
Uváděný majetek neznamená vše. Jisté ale je, že West Ham má nyní větší finanční jistotu a páky na to, aby zvládl navázat na poslední dvě vydařené sezony. V té minulé se „kladiváři“ překvapivě kvalifikovali díky šestému místu v Premier League do Evropské ligy. V současné sezoně jsou zatím dokonce třetí.