Čeští kriminalisté v pátek přivezli z USA Jaromíra Prokopa, posledního člena takzvaného Berdychova gangu, odsouzeného za únos a smrt zlatníka z roku 1996 a loupežná přepadení dalších lidí. Na Twitteru to uvedla policie. Americká policie po spolupráci s českými vyšetřovateli Prokopa dopadla loni na jaře, český soud mu už dřív v jeho nepřítomnosti uložil 13,5 roku vězení. Kauza takzvaného Berdychova gangu, jenž má na svědomí loupeže, únosy a vydírání podnikatelů, bývá označována za největší případ organizovaného zločinu v historii české kriminalistiky.
„Letadlo s posledním z odsouzených dnes (v pátek) ve 13:10 hodin přistálo na pražském letišti a poslední ‚Berdychovec‘ je za mřížemi,“ uvedla. Muž skončil v jedné z pražských věznic, napsala na webu mluvčí policejního prezidia Kateřina Rendlová. Prokopa nejmenovala, oznámení ale připojila ke starší zprávě o jeho zadržení v USA.
Dnes odpoledne se pro @PolicieCZ po letech definitivně uzavřel případ tzv. Berdychova gangu. Letadlo s posledním z odsouzených dnes ve 13.10h přistálo na pražském letišti a poslední “Berdychovec” je za mřížemi. #policiepphttps://t.co/2p5cQMqrEM
— Policie ČR (@PolicieCZ) May 28, 2021
Prokopa policie ve Spojených státech dopadla loni v dubnu, skrýval se v okolí Seattlu. Ministerstvo spravedlnosti ještě před tím zažádalo o Prokopovo vydání do Česka. Žádost o extradici posuzuje americké ministerstvo spravedlnosti, rozhoduje pak o ní soud a po něm ještě ministr zahraničních věcí USA.
Gang pojmenovaný po Davidu Berdychovi měl podle pravomocného rozsudku na svědomí loupeže, únosy a vydírání podnikatelů. Uprchlý Prokop byl odsouzen za stejné činy jako Berdych. Loni se při zadržení prokázal falešným průkazem. Rendlová tehdy uvedla, že Prokop v USA používal desítky padělaných dokladů a vedle padělání se dopouštěl majetkové trestné činnosti.
Kauza takzvaného Berdychova gangu bývá označována za největší případ organizovaného zločinu v historii české kriminalistiky. Skupina desítek lidí kolem Davida Berdycha si svou trestnou činností přišla údajně na více než 100 milionů korun, první zločiny podle žalobců spáchala v roce 1995. Vyšetřování hlavní části rozsáhlé kauzy začalo v září 2004, kdy detektivové pozatýkali velkou část podezřelých. V souvislosti s činností skupiny bylo dosud obžalováno nebo obviněno přes 50 lidí.
Hlavní části kauzy
Kauza Berdychova gangu se řadí do dvou částí. Ta první se týká trestné činnosti gangu z druhé poloviny 90. let, kdy ještě gang podle žalobců nebyl spolčen s policií. V této části kauzy figurovali muži kolem Davida Berdycha a Prokopa; šlo o únos a smrt zlatníka z roku 1996 a loupežná přepadení dalších lidí. V červnu 2007 u pražského vrchního soudu padlo 11 definitivních trestů. Soud pravomocně rozhodl, že muži půjdou za únos a smrt zlatníka a za loupežná přepadení na 7 až 13,5 roku do vězení. Proti verdiktu pět odsouzených včetně Berdycha podalo dovolání k Nejvyššímu soudu (NS), ten je odmítl.
Berdych v tomto řízení dostal více než devítiletý trest vězení, už předtím byl pravomocně odsouzen za vydírání a za přechovávání padělaných bankovek k sedmiletému trestu. Berdych nakonec strávil ve vězení více než 11 let, podmínečně propuštěn byl v červnu 2015. Obvodní soud pro Prahu 6 muži, který si odpykal více než dvě třetiny trestu, také stanovil sedmiletý dohled probačního úřadu. „Pobyt ve výkonu trestu u něj vedl k zásadním změnám k postoji k životu,“ uvedl tehdy v posudku psycholog Ladislav Procházka. Prokop byl souzen jako uprchlý a dostal 13,5 roku vězení.
Spolupracovali i s elitními policisty
Druhá část kauzy se týká spolupráce gangu s detektivy. V této části kauzy figurovali bývalí detektivové pražského Odboru pro boj s organizovaným zločinem (OBOZ) Josef Opava a Petr Koňařík. Podle obžaloby i pozdějšího závěru odvolacího soudu se podíleli na trestné činnosti gangu z let 1999 až 2001. Skupina přepadávala kamiony a vydírala majetné podnikatele a využívala při tom policejní výstroj a výzbroj.
V lednu 2007 krajský soud uznal vinnými z účasti na loupežných přepadeních 19 lidí, v prosinci téhož roku výši některých trestů upravil odvolací senát na konečných 3,5 až 14 let vězení. Opavovi a Koňaříkovi snížil nepodmíněné tresty vězení ze 14 na 13 a z 12 na 10 let. Devět odsouzených včetně Opavy a Koňaříka podalo dovolání k NS, ten je odmítl.
Berdychův gang má na svědomí několik loupeží a rovněž spolupráce s bývalými policisty. Obžaloba v této části procesu popisovala více než deset skutků z let 1999 až 2001. Především loupežná přepadení, při nichž obžalovaní fingovali dopravní kontroly v převlečení za policisty. V srpnu 2008 se před středočeským krajským soudem začalo z těchto trestných činů zpovídat pět mužů, mezi nimi i Berdych. Trojice byla v této kauze, v níž figurovali i elitní policisté, obžalována už dříve. Soud ale čekal na pravomocné rozsudky z první části kauzy (verdikty padly v červnu 2007).
Loupež století – zmizelo 154 milionů korun
V říjnu 2008 krajský soud uznal Berdycha vinným z účasti na devíti loupežích a jedné krádeži, rozhodl však, že trest se mu již zvyšovat nebude (již dříve dostal v součtu přes 15 let). Zbylí dva obžalovaní, Tomáš Půta a bývalý příslušník slovenské policejní zásahové jednotky Maroš Šulej, se skrývali v Irsku. V roce 2010 je dublinský soud vydal do ČR, kde se ocitli před soudem i v kauze takzvané loupeže století, při níž zmizelo přes 154 milionů korun. Pro nedostatek důkazů ale byli osvobozeni.
Kromě hlavního procesu s Berdychovým gangem, rozděleným na několik částí, se konalo ještě několik dalších trestních řízení. V srpnu 2007 například padl definitivní rozsudek nad členem gangu Richardem Bardonem, jemuž soud za účast na loupežích vyměřil sedm let vězení. V březnu 2009 dostal Slovák Miroslav Smugala pravomocně souhrnný trest 8,5 roku vězení za účast na loupeži z roku 2002. V lednu 2010 pražský městský soud v další z kauz uznal vinnými z trestné činnosti devět lidí. U sedmi z nich včetně Berdycha ale upustil od dalšího potrestání, neboť již byli za podobné činy odsouzeni.