reklama

Kritický podzim: Pokud ježci neseženou dostatek potravy, nepřežijí zimu

Jak vypadá průběh ježčího roku? Jeho aktivita závisí především na teplotě, pak na zdravotním stavu a i na pohlaví. Je známo, že ježek je noční zvíře, které v noci vyráží hledat potravu a přes den spí ve svém úkrytu. Víte ale, kdy mu během roku pomáhat s potravou a čím mu můžete ublížit?

reklama

Ježek na jaře

Ježci se probouzejí na jaře, během března nebo dubna. Dříve se probouzejí samci, kteří také dříve uléhají k zimnímu spánku. Ježek během hibernace (zimního spánku) ztratí 20–40 % své hmotnosti, a tak je nutné co nejrychleji tukové zásoby doplnit, což není jednoduché, protože je často ještě málo potravy. To se lepší se stoupajícími teplotami.

Ježek v létě

Během letních měsíců je období ježčích námluv, potravy je dost, a tak samci mohou podnikat cesty za svými potenciálními partnerkami. Ježčí samci ale neztrácejí čas, jakmile ježek nějakou samičku oplodní, vydává se ihned na cestu za další. Samice se naopak připravuje na příchod svých potomků. Námluvy probíhají nejčastěji během června a července, na svět pak mláďata přicházejí během srpna a září.

Život ježčí matky není jednoduchý, je bez partnera, a tak přes den kojí a v noci pro sebe shání potravu. Většinou se nestává, že by měla za rok dva vrhy, jeden ji zaměstná až až. Pokud se to ale přeci jen stane, je problém, že druhý vrh přichází na svět později a ne vždy se stihne připravit (vykrmit) na zimní spánek.

Ježek na podzim

Během podzimu, který je momentálně aktuální, samice svá mláďata ještě přikrmuje, ale hlavně je připravuje na to, jak si obstarat potravu a osamostatnit se, to přichází okolo 6. týdne jejich života.

Matka je vyčerpána ze starosti o své mladé a samci zase z námluv a dlouhých cest, obě pohlaví tak musí nabrat hodně tukových zásob, aby přežila zimu. Samec zpravidla ulehá k zimnímu spánku už v říjnu, matky až v listopadu.

Právě v tomto období je tedy nejdůležitější měsíc pro maminky a děti. Potřebují i naši pomoc. Na zahradách jim můžete ideálně nachystat nějakou tu dobrotu, abyste jim ulehčili přípravy na hibernaci.

Co ježek může:

Hmyz.

Masové konzervy nebo kapsičky určené pro kočky nebo psy (ne s rybou a ne vepřové maso).

Speciální kupované krmení určené přímo pro ježky. To  se vyrábí suché (granule), nebo vlhké (konzervované).

Pokud se u vás na zahradě pravidelně vyskytuje ježek, nabídněte mu ježčí potravu v mělké misce v místě, kudy často prochází, a vždy přidejte i misku s vodou.

Co ježci nesmí:

Mléko ani jiné mléčné produkty – tvaroh, sýr apod. (způsobují ježkům trávicí potíže a průjem).

Pečivo a jiné lidské jídlo.

Syrové maso a vepřové maso (maso pro ježky vždy uvařte).

Ovoce jedí ježci jen výjimečně.

Zimní spánek ježek tráví o samotě, ve svém samovybudovaném hnízdě. Jeho teplota klesne z 35 °C klidně až na 4 °C (závisí to na okolí). Jelikož je odkázán na tukové zásoby, které nabral, zpomaluje se jeho metabolismus i dechová frekvence, aby přežil.

Nemocný ježek

Kdykoli si nevíte rady, můžete kontaktovat záchrannou stanici a poradit se.

Základem bývá, že pomoc potřebuje ježek:

  • Aktivní přes den
  • Zraněný, uvízlý v pasti
  • Malá nesamostatná mláďata nalezená mimo hnízdo (ježek menší než 100 g), pravděpodobně přišla o matku a bez lidské pomoci by zahynula

Během listopadu by měla mláďata mít okolo 15 centimetrů a 500 gramů.

Tagy:

Hlavní zprávy

Vánoční návštěvy chce omezit jen 14 procent Čechů. Vojtěch: Ideální je setkání venku
Koronavirus

Vánoční návštěvy chce omezit jen 14 procent Čechů. Vojtěch: Ideální je setkání venku

Přestože jsou denní počty nakažených stále vysoké, nechtějí se Češi o vánoční návštěvy nechat připravit. Podle průzkumu National Pandemic Alarm jen čtrnáct procent z nás plánuje omezit setkávání s rodinou. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ve vysílání CNN Prima NEWS označil Vánoce za rizikové a jeho resort chystá doporučení, jak se o svátcích chovat.

Černocká: Děti zvládnou vše, válku i covid. Některým zničil kariéru, reagovala advokátka

Pandemie covidu trápí Čechy již takřka dva roky. Lidé jsou unavení a někteří začínají být vůči zdravotníkům agresivní. Jak se však pandemie podepíše na dětech? „Jsem přesvědčena, že situace na nich nezanechá následky, děti zvládnou vše. I za války z nich vyrostli skvělí lidé,“ podotkla v pořadu Co Čech, to politik! zpěvačka a herečka Petra Černocká. Advokátka Klára Long Slámová však oponovala.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Lipavského nedáme, ať odstoupí Zeman, zní z koalice. Fiala si na jménech trvá

Miloš Zeman měl na úterní schůzce doporučit Janu Lipavskému (Piráti), aby nekandidoval na post ministra zahraničí. Podle koaličních partnerů Pirátů je to ale naopak Zeman, kdo by měl odstoupit. Lipavský je podle nich kandidátem celé koalice a budou na něm trvat. Mluvčí ODS Václav Smolka pro CNN Prima NEWS uvedl, že zatím žádné informace o tom, že by to Zeman skutečně řekl, nemají.

Kouř, plameny a potopené lodě. Nálet na Pearl Harbor paradoxně prohrál Japoncům válku

Zatímco v Evropě zuřila koncem roku 1941 válka již přes dva roky, Spojené státy se mohly ještě stále těšit z míru. Již od jara toho roku se sice po přijetí zákona o půjčce a pronájmu nedalo hovořit o úplné neutralitě USA, které dodávaly zbraně zejména do vzdorující Británie, drsná realita bojiště ale zůstávala běžným Američanům na hony vzdálena. Situaci změnil až 7. prosince 1941 překvapivý japonský útok na vojenskou základnu Pearl Harbor na Havajských ostrovech. Japonci tam slavili velké vítězství, z dlouhodobého hlediska ale šlo spíše o debakl – nepodařilo se jim zničit hlavní cíle, což jim ve výsledku prohrálo válku.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

reklama

Domácí zpravodajství

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

reklama