Kritický podzim: Pokud ježci neseženou dostatek potravy, nepřežijí zimu

Jak vypadá průběh ježčího roku? Jeho aktivita závisí především na teplotě, pak na zdravotním stavu a i na pohlaví. Je známo, že ježek je noční zvíře, které v noci vyráží hledat potravu a přes den spí ve svém úkrytu. Víte ale, kdy mu během roku pomáhat s potravou a čím mu můžete ublížit?

Ježek na jaře

Ježci se probouzejí na jaře, během března nebo dubna. Dříve se probouzejí samci, kteří také dříve uléhají k zimnímu spánku. Ježek během hibernace (zimního spánku) ztratí 20–40 % své hmotnosti, a tak je nutné co nejrychleji tukové zásoby doplnit, což není jednoduché, protože je často ještě málo potravy. To se lepší se stoupajícími teplotami.

Ježek v létě

Během letních měsíců je období ježčích námluv, potravy je dost, a tak samci mohou podnikat cesty za svými potenciálními partnerkami. Ježčí samci ale neztrácejí čas, jakmile ježek nějakou samičku oplodní, vydává se ihned na cestu za další. Samice se naopak připravuje na příchod svých potomků. Námluvy probíhají nejčastěji během června a července, na svět pak mláďata přicházejí během srpna a září.

Život ježčí matky není jednoduchý, je bez partnera, a tak přes den kojí a v noci pro sebe shání potravu. Většinou se nestává, že by měla za rok dva vrhy, jeden ji zaměstná až až. Pokud se to ale přeci jen stane, je problém, že druhý vrh přichází na svět později a ne vždy se stihne připravit (vykrmit) na zimní spánek.

Ježek na podzim

Během podzimu, který je momentálně aktuální, samice svá mláďata ještě přikrmuje, ale hlavně je připravuje na to, jak si obstarat potravu a osamostatnit se, to přichází okolo 6. týdne jejich života.

Matka je vyčerpána ze starosti o své mladé a samci zase z námluv a dlouhých cest, obě pohlaví tak musí nabrat hodně tukových zásob, aby přežila zimu. Samec zpravidla ulehá k zimnímu spánku už v říjnu, matky až v listopadu.

Právě v tomto období je tedy nejdůležitější měsíc pro maminky a děti. Potřebují i naši pomoc. Na zahradách jim můžete ideálně nachystat nějakou tu dobrotu, abyste jim ulehčili přípravy na hibernaci.

Co ježek může:

Hmyz.

Masové konzervy nebo kapsičky určené pro kočky nebo psy (ne s rybou a ne vepřové maso).

Speciální kupované krmení určené přímo pro ježky. To  se vyrábí suché (granule), nebo vlhké (konzervované).

Pokud se u vás na zahradě pravidelně vyskytuje ježek, nabídněte mu ježčí potravu v mělké misce v místě, kudy často prochází, a vždy přidejte i misku s vodou.

Co ježci nesmí:

Mléko ani jiné mléčné produkty – tvaroh, sýr apod. (způsobují ježkům trávicí potíže a průjem).

Pečivo a jiné lidské jídlo.

Syrové maso a vepřové maso (maso pro ježky vždy uvařte).

Ovoce jedí ježci jen výjimečně.

Zimní spánek ježek tráví o samotě, ve svém samovybudovaném hnízdě. Jeho teplota klesne z 35 °C klidně až na 4 °C (závisí to na okolí). Jelikož je odkázán na tukové zásoby, které nabral, zpomaluje se jeho metabolismus i dechová frekvence, aby přežil.

Nemocný ježek

Kdykoli si nevíte rady, můžete kontaktovat záchrannou stanici a poradit se.

Základem bývá, že pomoc potřebuje ježek:

  • Aktivní přes den a apatický, který se neschoulí do klubíčka
  • Zraněný, uvízlý v pasti
  • Malá nesamostatná mláďata nalezená mimo hnízdo (ježek menší než 100 g), pravděpodobně přišla o matku a bez lidské pomoci by zahynula

Během listopadu by měla mláďata mít okolo 15 centimetrů a 500 gramů.

Tagy: