reklama

Kříženec rotvajlera dostal amok a pokousal několik lidí. Pak ho nechali utratit

Agresivní pes v Jablonci nad Nisou pokousal během jednoho týdne pět lidí. Veterinář ho nakonec musel utratit. Rotvajler napadl mimo jiné i seniorku, které šlo podle svědků o život.

reklama

Smutný příběh se odehrál v polovině ledna, kdy zhruba tříletý kříženec rotvajlera a belgického ovčáka Gump změnil majitele. Žena, která si ho pořídila jako štěně, jeho výchovu nezvládla. „Tam bylo zásadně špatně už to křížení, tato dvě plemena dohromady, to už si říká o průšvih. Když se takový kříženec dostane do ruky někomu, kdo nemá pevnou vůli a zkušenosti, je to velký problém. V dospělosti už se s tím jen velmi těžko něco dělá,“ říká Dagmar Kubištová, provozovatelka útulku v Lučanech nad Nisou.

Právě ona pomáhala agresivního psa odchytit. Znala ho ale už delší čas. „Jeho majitelka nás prosila, abychom si ho vzali. My bychom ale takového psa nikdy neudali, v podstatě by u nás zůstal na dožití. Shodou okolností se ale objevil zájemce, který chtěl ostrého psa, tak jsem je propojila. V týdnu, kdy ten pes opět napadl svou majitelku a také dalšího člověka při vycházce, došlo k předávce. Nový majitel měl psa jediný den a pak se to stalo,“ popisuje Kubištová.

Špatný odhad situace

Novopečený majitel ostrého psa šel s Gumpem na návštěvu ke své sousedce, seniorce, která ho prý přemlouvala, že se chce s pejskem seznámit. Pes u ní doma našel starou panenku, která měla pro seniorku velkou hodnotu, a vzal si ji. Žena prý začala křičet a psa tím podle majitele rozrušila. Na poslední chvíli ho údajně, když jeho zuby mířily na ženin krk, srazil ve skoku na zem. Gump ženu zranil jen lehce, svého pána pořádně kousl do předloktí a pak vyběhl otevřenými dveřmi na chodbu. Tam napadl ještě dalšího obyvatele domu, kterého kousl do břicha. Nakonec ho strážníci odchytávali v kotelně, kam se nájemníkům podařilo zuřícího psa zavřít.

„Už jsem viděla poměrně hodně agresivních psů, dali se převychovat. U tohoto to bylo jiné, byl opravdu nezvladatelný, nevypočitatelný, chvíli v klidu, pak najednou znenadání útočil. Domnívám se, že se u něj mohla rozvinout i nějaká duševní choroba,“ tvrdí Kubištová.

Policie případ vyšetřuje jako přestupek, jednotlivá zranění prý nejsou natolik vážná, aby šlo o trestný čin. Oba majitelé, původní i ten nový, se po konzultaci s odborníky rozhodli nechat psa utratit.

Za všechno může majitel?

Odborníci se shodují, že pro soužití s pohodovým psem je nutné do výchovy hned od začátku zařadit jak výcvik, tak socializaci. Té předchází období tzv. vtiskávání, kdy se štěně od sourozenců a feny učí, jak se chovat ve smečce. Taky je potřeba zajistit štěněti získání co nejvíce vjemů –⁠ od velkých věcí přes různě staré děti až po rozmanité zvuky. V osmi týdnech, kdy jde štěně k novým majitelům, je pak pokračování v socializaci na nich.

„Pes označený jako nesocializovaný nebo málo socializovaný reaguje nevhodně či nepřiměřeně na běžné situace a věci. Trpí nejen jeho nervová soustava, tedy on sám, ale také majitel a okolí. Nevhodnou reakcí může být jak nepřiměřená bázlivost, tak agresivní chování, které většinou pramení ze skrytého strachu. Pes, který neví, jak na vzniklou situaci reagovat, reaguje pudově (útěkem) či ‚zkratově‘ (kousáním),“ vysvětluje na svých stránkách „psí psycholožka“ Dana Navrátilová.

Je to taky další důkaz toho, proč je nutné přenechat chování psů zkušeným chovatelům, kteří ví, že po zkřížení dvou nejistých psů vzniknou psychicky nevyrovnaná štěňata. Bezprizorní křížení dvou náhodných plemen pak může vyústit v pokousání několika lidí.

Hlavní zprávy

Při explozi domu v Liberci se zranilo 10 lidí včetně dětí. Někteří mají popáleniny
Požáry

Při explozi domu v Liberci se zranilo 10 lidí včetně dětí. Někteří mají popáleniny

Zranění po čtvrtečním ranním výbuchu v bytovém domě na okraji Liberce s následným požárem utrpělo deset lidí, mezi nimi i děti. Zranění jedné ženy je vážné, s popáleninami ji vrtulník přepravil do vinohradské nemocnice v Praze. V třípatrovém domě v Kateřinské ulici bylo v době výbuchu 15 lidí. Příčina a výše škod se bude teprve zjišťovat. Řekli to mluvčí záchranné služby a hasičů. Regionální mluvčí policie Vojtěch Robovský na webu policie uvedl, že přijali oznámení o možném výbuchu propanbutanové lahve.

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Proti jadernému odpadu se postavím se samopalem v ruce: Obec na Vysočině úložiště nechce

Štamgast z hospody U kostela slibuje, že bude vesnici bránit se samopalem v ruce. Úložiště jaderného odpadu odmítají i farář se starostou. Vítejte v Rudíkově na Vysočině, dědině stojící na mohutném žulovém bloku. A právě do téhle skály by stát rád vyhloubil podzemní sklad pro vyhořelé palivo z atomových elektráren. „Nedovolíme to,“ říkají v Rudíkově. Mají ale reálnou šanci gigantické stavbě zabránit?

I příznaky zmutovaly. Místo úplné ztráty způsobuje omikron otupělost čichu. Co dalšího?

Britští vědci upozornili na řadu varovných příznaků signalizujících, že jste v počátečním stadiu nákazy omikronem. Jedná se například o bolest v krku, bolest hlavy, pocení, a to zejména v noci, a bolest uší. U mnohých pacientů omikron způsobuje i problémy s čichem, což byl jeden z prvních příznaků i předchozích variant, jenže tentokrát se projevuje trochu jinak.

reklama

Domácí zpravodajství

Nemůžeme si vyskakovat, covid jsme nezvládli. Bez očkování by to byl masakr, říká Kubek

Změn ve vládních opatřeních je už tolik, že je nejde všechny sledovat. Už se v nich neorientuju, přiznal šéf České lékařské komory Milan Kubek. V pořadu 360° upozornil, že i když některé evropské země už začaly rozvolňovat, se situací v České republice se dění v zahraničí srovnávat nedá kvůli menší proočkovanosti. „Nejsme zemí, která by si mohla dovolit příliš vyskakovat,“ řekl na CNN Prima NEWS.

reklama