Posledních pár týdnů zaznívají od komunistů, na jejichž toleranci závisí vláda ANO a ČSSD, stále nové požadavky. Ve čtvrtek padlo, že KSČM žádá od ANO podporu pro návrh na pět týdnů dovolené. To je spolu s požadavkem na progresivní zdanění firem něco, co prosazuje i ČSSD. Ačkoli má tedy KSČM smlouvu o toleranci s ANO, podporu pro některé své nápady zřejmě najde nejdříve u sociálních demokratů.
„Všechno, co KSČM požaduje, je už dávno v programu ČSSD. Tudíž pokud je podmínkou KSČM pro toleranci vlády plnění sociálnědemokratického programu, nemáme s tím problém,“ uvedl CNN Prima NEWS vicepremiér a předseda ČSSD Jan Hamáček na dotaz, jak se ČSSD staví k návrhu na pět týdnů dovolené a druhou sazbu daně z příjmů právnických osob. Podobně se vyjádřila i ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).
Oproti tomu zástupce hnutí ANO a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) v reakci pro CNN Prima NEWS odmítla, že by ANO zvýšilo daně. „Zatížit firmy vyšším zdaněním v době, kdy budou mnohdy bojovat o svoji holou existenci, je pro nás nepřijatelné,“ řekla.
Daň z příjmu právnických osob je nyní na 19 procentech. Komunisté už před čtyřmi lety navrhli, aby tato sazba platila pro firemní zisky do deseti milionů, nad tuto částku už by se odvádělo 25 procent. Zda bude letošní návrh podobný, se teprve uvidí, protože detaily sdělí KSČM nejdříve hnutí ANO.
Ekonomové, které oslovila redakce CNN Prima NEWS, se nicméně shodli, že návrh na progresivní zdanění prospěšný není. Za nebezpečný jej označil hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček. „Jedná se o nebezpečný návrh, který bude snižovat konkurenceschopnost naší země v očích zahraničních investorů. Ti raději podnikají v zemích s nízkým daňovým zatížením,“ uvedl. Podle hlavního ekonoma Czech Fund Lukáše Kovandy další sazba daně komplikuje daňový systém. „Žádoucí je spíše snižování počtu sazeb. Nemyslím si, že je to dobrý nápad,“ sdělil.
KSČM nejblíže vládě za dobu své existence
Komunisté tolerují současnou vládu od počátku jejího vzniku, jinak by ve Sněmovně neměla dost hlasů. Původně šla KSČM do tolerance se sedmi požadavky a pravidelně vyhodnocuje, zda jsou plněny. Komunisté jsou tedy nejblíže vládě za dobu své novodobé existence po roce 1989, do roku 2018 byli totiž čistě opoziční stranou.
Že z této nové role chtějí „vytěžit“ co nejvíce, otevřeně deklarují. „Když už máme postavení toleranční strany, snažíme se dělat věci ve prospěch občanů,“ řekl nedávno pro CNN Prima NEWS předseda poslanců KSČM Pavel Kováčik.