360°, Jan Kubáček, Lukáš Jelínek, Jaroslav Poláček - 2.7. v 21:20
Předseda SPD Tomio Okamura se chová jako buldozer, říká politolog Jan Kubáček. Zmíněný politik je podle jeho slov velmi výrazný a přesně ví, co si chce v předvolební debatě odehrát. Okamura svým vystoupením podle Kubáčka nepotřeboval zapůsobit na voliče jiných stran, ale naopak utvrdit ty své, poukázal Kubáček v odkazu na první předvolební debatu na CNN Prima NEWS.
„Tomio Okamura věděl, co si jde odehrát. Bylo vidět, že plánuje s debatou pokračovat v rámci svého světa,“ řekl o výrazném vystoupení šéfa SPD Kubáček v pátečním pořadu 360°. „Je to buldozer, ale ví, co chce prodávat a jak to chce sdělit,“ dodal politolog s tím, že Okamura ve vysílání řekl přesně to, co jeho volič potřeboval slyšet.
Okamura se během čtvrteční debaty poměrně silně vymezoval vůči všem zbývajícím hostům. Ať už to byl Jan Farský (STAN) reprezentující koalici Pirátů a hnutí STAN, poslanec ODS Martin Kupka za koalici Spolu či předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO).
Tím však podle expertů pouze ujišťoval své vlastní voliče, než že by se je snažil přetáhnout jiným stranám. Kubáček to popisuje na střetu Okamury s Farským. „Bojujete marnou bitvu, protože nepřesvědčíte jeden druhého. Možná je to taky taktika – utvrdit své voliče,“ vzkázal Kubáček.
Ten navíc o Okamurovi řekl, že se kvůli svému způsobu vyjadřování, kdy často opakuje věci, na které jeho voliči slyší, chová jako „zaseklá gramofonová deska“. Na druhou stranu ovšem Kubáček podotkl, že mu to vychází, stejně jako taktika nálepkování svých protivníků. Neustálé opakování téhož je ostatně jednou z osvědčených asertivních psychologických taktik.
Ptejte se mě na co chcete a já na co chci odpovím
Jeho kolega, politolog Lukáš Jelínek, připomněl, že takovým způsobem se Okamura chová dlouhodobě. Funguje to tak mnohdy i při komunikaci šéfa SPD s novinářem či moderátorem diskuse. „Vystupuje tak prakticky pořád. Ptejte se mě na co chcete a já vám na co chci odpovím,“ popsal Okamurův styl Jelínek.
Hamáček lže, jako když tiskne, prohlásila Pekarová. Je férový, hájila ho Maláčová
Téma cesty vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) do Moskvy a možného „zametení“ informací o kauze Vrbětice výměnou za milion dávek Sputniku V vyvolalo ostrou hádku mezi místopředsedkyní ČSSD Janou Maláčovou a předsedkyní TOP 09 Markétou Pekarovou Adamovou. Maláčová označila opoziční poslankyni za lhářku, Pekarová kontrovala tím, že ministryni sociálních věcí její pozici nezávidí. Vše se odehrálo na čtvrteční Předvolební superdebatě Politického klubu FSV UK.
Podle volebního manažera Jaroslava Poláčka se Okamura výrazně choval i proto, že v předešlé debatě se divákům ukázal předseda hnutí Přísaha Robert Šlachta. Experti poukazují na to, že oba cílí na podobné voliče. „Důvod, proč přišel, byl právě ten, že v jiné hodině tam byl Šlachta a musel dát svým voličům najevo, že zastává stejné myšlenky a je tady pořád,“ vysvětlil Poláček.
Viděli jsme čajíček, v září to bude tvrdší, shodli se experti
Samotná čtvrteční první předvolební debata na CNN Prima NEWS nazvaná 100 dní do voleb byla podle expertů spíše „zahřívacím kolem“. „Kampaň v září či na konci srpna bude výrazně tvrdší,“ zmínil volební manažer Jaroslav Poláček s tím, že komunikace mezi politiky bude krátce před volbami výrazně nepřátelštější.
Podle Jelínka se pak voliči budou rozhodovat ani ne tak podle nynějších debat, ale spíše na základě emocí v posledních týdnech před volbami. Stejně mluví i Kubáček. „Tohle bylo takové vzkazování již rozhodnutým voličům,“ řekl expert a doplnil, že zatím jsme viděli jen „čajíček“. Doložil to také tím, že do debaty až na výjimky nepřišly hlavní tváře jednotlivých stran a hnutí.
Jelínek reagoval tím, že strany si své stranické lídry můžou schovávat až na poslední chvíli. Tato taktika se jim ovšem nemusí vyplatit. „Je chyba, že své lídry schovávají doma a do debat posílají spíše konsensuální typy,“ řekl politolog v pořadu 360°.
Tomio Okamura Zdroj: CNN Prima NEWS