COVID-19 se v posledních dnech stal nejčastější příčinou úmrtí v Česku. CNN Prima NEWS to řekl prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek s tím, že onemocnění vyvolané koronavirem předstihlo i kardiovaskulární choroby, na které lidé dosud umírali nejvíce. Situace se podle něj navíc ještě zhorší. Kubek totiž odhaduje, že za nynější týden celkově s covidem zemře až 1 500 lidí. V české populaci pak může být až půl milionu lidí infekčních.
V minulém týdnu zemřelo s covidem průměrně zhruba 150 lidí denně. To je podle Kubka více, než v průměru umírá na jiné nemoci. „V průměru podle dlouhodobých statistik u nás umírá každý den 140 lidí na kardiovaskulární choroby a 75 lidí na všechny druhy rakoviny dohromady,“ vysvětlil Kubek pro CNN Prima NEWS s tím, že vychází z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), který je ČLK poskytuje již od jara.
Za minulý týden podle dat ministerstva zdravotnictví zemřelo s koronavirem celkem 1 091 lidí. Prezident ČLK již v pátek Deníku N řekl, že za minulý týden bude až tisíc mrtvých na covid. „Já jsem odhadoval, že ten týden, co skončil, bude obětí kolem tisíce, a ta skutečnost je bohužel ještě horší. A je velká pravděpodobnost, že za tento týden umře až 1 500 lidí,“ řekl CNN Prima NEWS Kubek.
V populaci může být až půl milionu lidí infekčních, říká Kubek
Kubek v uplynulých dnech a týdnech opakovaně apeloval na vládní představitele, aby zavedli co nejpřísnější opatření. Mimo jiné vyzval vládu i k lockdownu. V tom pokračuje i po nástupu nového ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO), který vystřídal Romana Prymulu. S Blatným již Kubek stihl hovořit, ale ke zpřísnění opatření jej zatím nepřesvědčil. „Naléhavost nevnímá. V pátek vystoupil na tiskové konferenci, kde veřejnost uklidňoval, že žádné zpřísnění opatření nechystá,“ zmínil prezident ČLK s tím, že pokud se přitom nepodaří reprodukční číslo R stlačit pod 1,0, tak zdravotnická zařízení budou mít velké problémy.
ČR je první na světě v poměrném počtu zemřelých s koronavirem za týden, nových nákaz už ubývá
V České republice se celkově nakazilo koronavirem přes 335 tisíc lidí. Z nich 3251 nemoci podlehlo. Podle údajů Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) je Česko podle počtu nakažených na 100 tisíc obyvatel za uplynulý týden celosvětově na druhém místě. Podle poměrného počtu úmrtí za uplynulý týden je dokonce na prvním místě, když předstihlo Andorru. Za neděli k šesté hodině večerní přibylo 3905 případů, což je o 672 méně než minulou neděli. Počet hospitalizovaných klesl za sobotu o 300 na 7370.
Ministerstvo zdravotnictví podle prezidenta České lékařské komory nedělá vše špatně. Kvituje například systém přerozdělování pacientů či snahu přesunout část pacientů do Německa, které chce Česku pomoci. „Neříkám, že se nic nedělá, ale ta opatření nejsou dostatečně restriktivní na to, aby zajistila potřebné snížení R, tedy aby se nám počet nových pacientů začal snižovat,“ dodal zároveň Kubek. Aktuální počet pacientů je nyní obrovský. Máme v současnosti nakažených 180 tisíc lidí a odhaduje se, že o 200 až 300 tisíc lidí nevíme. Tak to znamená až půl milionu pozitivních lidí, kteří jsou infekční,“ doplnil prezident ČLK pro CNN Prima NEWS.
Podle exministra Prymuly přitom aktuálně reprodukční číslo činí právě 1,0. Prymula na Twitteru napsal, že se opatření, která vláda zavedla před dvěma týdny, již pozitivně projevují. To připouští i Kubek. „Ta opatření skutečně ukazují, že zafungovala, protože když se zaváděla, tak R bylo 1,4,“ sdělil Kubek CNN Prima NEWS, ale jedním dechem dodal, že minulý týden sice například v sobotu nastal pokles v počtu nakažených, ale stejně tak poklesl i počet testů.
Vypadá to, že opatření zavedená před 14 dny začínají fungovat. Je možný opatrný optimismus z hlediska počtu nakažených. Ale v nemocnicích budou příští dva týdny těžké. Velké poděkování všem mým kolegům lékařům, sestřičkám a všem zdravotníkům v 1. linii.https://t.co/KOY4HCQ0Am
— Roman Prymula (@profesorPrymula) November 2, 2020
Rozvolňování opatření? Nepřipadá v úvahu
Již zavedená opatření sice považuje za dobrá, ale stále nejsou dostačující. „Je to určitě dobře, ale ten pokles není dostatečný. Jakékoliv reprodukční číslo nad 1,0 znamená, že se ta situace stále zhoršuje, protože pacientů přibývá rychlejším tempem,“ řekl prezident ČLK. Jejich přitvrzení dle něj dává smysl, protože pokud k nim nedojde, tak epidemie v aktuálním stavu může trvat i týdny. „Já si nedovedu představit, že budeme řadu týdnů fungovat v režimu, ve kterém jsme,“ doplnil Kubek pro CNN Prima NEWS.
Za úplně mimo tak považuje možné rozvolňování opatření, o kterém mluvil například ministr průmyslu a obchodu a také dopravy Karel Havlíček v pořadu Partie na CNN Prima NEWS. Napřed je podle Kubka potřeba, aby se počty nově nakažených snížily na takovou úroveň, že bude možné přistoupit k selektivním opatřením, jako jsou například trasování či jednotlivé karantény. „Pokud tato selektivní opatření nezačnou znovu fungovat, tak nepřipadá vůbec v úvahu rozvolňování, o kterém mluví pan ministr Havlíček,“ řekl Kubek redakci.
Matematické modely před časem ukázaly, že kolem 10. listopadu dojde ke kolapsu nemocnic z důvodu zahlcení kapacity kvůli pacientům s covidem. Kolaps se nyní podařilo dle Kubka oddálit. Na jak dlouho, si ovšem tipovat nehodlá. Pokles reprodukčního čísla na 1,0 totiž může dle něj být také matematickou chybou, navíc je třeba vzít v úvahu i to, že se v minulém týdnu méně testovalo, například během středečního státního svátku či již zmiňované soboty. „Neoddiskutovatelné je, že ta rychlost nárůstu se zmírnila, není to tak rozjeté, jako před čtrnácti dny,“ zakončil Kubek.