K VĚCI, Milan Kubek - 21.11. v 12:30
Na zdravotní péči nebudou kvůli úhradové vyhlášce ministerstva zdravotnictví v příštím roce peníze. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to uvedl prezident České lékařské komory Milan Kubek. „Pojišťovny budou platit prostě méně,“ vysvětloval. Zároveň se nechal slyšet, že by opět zavedl poplatky u lékaře. Ty, které ve zdravotnictví jsou, už totiž nemají takovou hodnotu, jakou měly dříve.
Zdravotnictví není podle Kubka perpetuum mobile. „Žijeme v ekonomicky naprosto zdeformovaném prostředí. To, co dostávají zdravotnická zařízení zaplaceno za zdravotní péči, určuje ministerstvo zdravotnictví svou úhradovou vyhláškou. Je to přísně regulováno a my nemáme možnost, kromě nějakých opravdu marginálních doplatků, navyšovat své příjmy,“ popsal Kubek v pořadu K věci.
ČTĚTE TAKÉ: Virus gayů? To už neplatí, říkají experti o HIV. Ročně v Česku testy odhalí 250 infikovaných
Kvůli této vyhlášce nebude podle něj dostatek peněz na zdravotní péči a pojišťovny nebudou platit v reálných cenách. „Je to stejné, jako když máte spočítáno, že vyrobit nějakou věc stojí 100 Kč. Něco z toho potřebujete, abyste mohl mít zisk, ale tu stovku za to stejně nedostanete a bude vám řečeno, že výrobek musíte prodávat za 95 Kč,“ vysvětloval prezident ČLK s tím, že je proti tomu, aby se peníze takto kumulovaly ve zdravotních pojišťovnách.
Řada lékařů přitom bojuje o přežití svých praxí. „Na interně nebo chirurgii je polovina ambulantních lékařů starších 60 let. To je demografická katastrofa. Jenže zájem o nástup do těchto oborů není, protože ekonomická profitabilita provozování soukromých praxí klesá. A na vině jsou zase úhradové mechanismy a vyhlášky ministerstva zdravotnictví,“ doplnil.
Kubek se rovněž nechal slyšet, že by nebylo od věci znovu zavést poplatky. K jejich řešení vyzývala ČLK podle Kubka resort zdravotnictví už před rokem. Poplatky by zavedl například na pohotovosti. „Tak třeba na pohotovosti byl poplatek stanoven na 90 korun. Jenomže ta hodnota těch 90 korun už není taková. To znamená, že dnes by to mělo být přibližně 200 korun,“ vysvětloval Kubek.
Dodal, že právě kvůli těmto okolnostem se musí na politické proklamace zásadních reforem ve zdravotnictví dívat skepticky. „Reforma je takové bájné slovo, něco jako yetti – všichni o tom rádi hovoří, ale nikdo ho neviděl,“ popsal. Dodal, že by stačila drobná opatření, která jsou mnohdy reálnější než reformy, jimiž se politici ohání nejméně 20 let a přitom stejně nic neudělali.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Děti vytloukají energy drinky klín klínem, hájí zpřísnění Zajíčková. Přitvrdí ještě pravidla?