Přísnější pravidla pro nákup energetických nápojů
Zákaz prodeje energetických nápojů dětem mladším 15 let umožní rovněž omezit konzumaci těchto produktů na školních pozemcích a akcích, sdělila pro CNN Prima NEWS jedna z předkladatelek návrhu Renáta Zajíčková (ODS). Zdůraznila, že v době svého pedagogického působení sama viděla, jak děti pitím těchto drinků „vytloukaly klín klínem“ a ničily si zdraví. Podle členky rady vlády pro koordinaci drogové politiky Jany Michailidu (Piráti) jde o první nástřel regulace, podle jehož výstupů se bude soubor omezení upravovat.
Podle Zajíčkové je cílem návrhu, aby byla v legislativě zakotvena možnost ochránit děti před zdravotními dopady energetických nápojů. „Přesvědčila jsem své kolegy, že nastavení věkové hranice na 15 let je dobrý krok. Po dosažení tohoto věku se už jedná o jedince, kteří jsou schopni jednat na základě vlastního úsudku,“ sdělila poslankyně pro CNN Prima NEWS.
K TÉMATU: Za drahé máslo nemůžeme, tvrdí obchodníci. Ukázali na výrobce, věc řeší antimonopolní úřad
Připomněla, že se již dnes nesmí prodávat podobné výrobky ve školách. Podle předkládaného návrhu ale děti do tohoto věku nebudou moci konzumovat tyto nápoje na území vzdělávacích zařízení nebo na školních výletech. Zajíčková připomněla i vlastní zkušenosti z dob svého pedagogického působení.
„Sama jsem mnohokrát viděla, že žáci pitím tohoto druhu nápojů vytloukají klín klínem. Ponocují a místo zlepšení spánkového režimu to dohánějí touto cestou. Škola návrhem dostává do rukou nástroj zákazu, který si může dát do školního řádu,“ zdůraznila jedna z navrhovatelek.
Zmínila i případy, kdy studenti zejména základních škol zkombinovali energetické nápoje s předepsanými léky. „Vše budeme řešit ještě s ministerstvem školství, a to především ohledně metodiky, jak body návrhu implementovat do školního řádu,“ řekla s tím, že spoléhá především na osvětu a edukaci mladistvých.
„Je však možné, že ve Sněmovně bude načten pozměňovací návrh, který bude počítat s nastavením věku až na hranici 18 let,“ upozornila Zajíčková.
Michailidu: Zpřísnění? Zkoušíme možnosti regulace
Členka rady vlády pro koordinaci drogové politiky Jana Michailidu (Piráti) míní, že tento problém úzce souvisí se strukturálním problémem v otázce definice produktů určených pro konzumaci. „Do této skupiny patří energetické drinky, ale například i psychomodulační látky, které bylo nutné složitě dodefinovávat,“ sdělila CNN Prima NEWS.
Změny v přístupu k tomuto druhu nápojů jsou podle ní výrazně motivovány čím dál tím větší spotřebou u mladistvých a dětí. „Proto je zde větší tlak na přísnější regulaci, než pokud by se v logickém kontinuu řešila nebezpečnost kofeinu nebo taurinu (látka obsažená v energetických nápojích, pozn. red.) obecně,“ tvrdí Michailidu.
Navrhovaná zpřísnění je podle expertky pouhým „testováním terénu, jak regulovat výrobky, které mohou být zdravotně nebo společensky nebezpečné, aby se co nejvíce snížila riziková konzumace“. Něco podobného se podle ní stalo v případě psychomodulačních látek. „Vláda k nim přistoupila velmi přísně, aby bylo možné s odstupem času zvážit, jak se dá ze souboru opatření slevovat,“ popsala.
Návrh proto vnímá jako „první nástřel“ v této problematice, podle jehož dat se bude situace dále vyvíjet. „Jde o dobrý pokus o regulaci, ale uvidíme, jaké budou skutečné dopady,“ podotkla členka vládní oborové skupiny. Současně připomněla, že s konzumací energydrinků mladistvých souvisí i celková péče o duševní zdraví dětí, které je u nás „v katastrofálním stavu“ a prevence je „chronicky podfinancovaná“.
Paskvil, hodnotí návrh nápojáři
Svaz výrobců nealkoholických nápojů však předkládaný zákon kritizuje. „Nikdo nedoporučuje dětem, aby pily dva nebo pět energetických nápojů denně nebo i týdně. Tyto drinky do rukou dětí nepatří. Tento návrh ale tak, jak je připravený, problém vůbec nevyřeší,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS jeho prezident Michal Dyttert.
Ředitelka svazu Veronika Jakubcová návrh označila za paskvil. „Za mnohem vhodnější formu považujeme edukaci a osvětu mladých lidí,“ stojí v tiskové zprávě. Dyttert si také stojí za tím, že současná podoba energetických nápojů není návyková a odkázal na studii Evropské agentury pro bezpečnost potravin EFSA z roku 2015.
Vláda ve čtvrtek podpořila návrh, který by nastavil věkovou hranici pro koupi energetických nápojů na 15 let. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) v souvislosti s tím po jednání vlády sdělil, že v Česku schází jasná definice energetického nápoje.
Současně prohlásil, že ochrana dětí je dobrým krokem, ovšem je nutné „vyřešit některé technické a částečně legislativní problémy“.
Poslankyně Jana Berkovcová (ANO) ve vysílání CNN Prima NEWS zmínila, že energetické nápoje konzumuje pravidelně každé čtvrté dítě ve věku 11 let a každé třetí dítě ve věku 15 let. „Data jsou alarmující. Nebezpečí spočívá nejen ve vysokém podílu kofeinu, ale i ve vysokém množství cukru nebo taurinu,“ upozornila a dodala, že vše dohromady může vytvořit nevhodný mix zvláště pro dětský organismus.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Zemědělci upozornili na uhlíkovou stopu dovozu. Můžeme ušetřit emise za větší město, tvrdí