PARTIE TEREZIE TOMÁNKOVÉ, Martin Balík, Jiří Beran, Milan Kubek, Petr Smejkal - 28.3. v 11:00
Pandemie by se měla řešit v parcích a fabrikách, ne až v nemocnicích, řekl v nedělní Partii na CNN Prima NEWS prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek. Zkritizoval také vládu a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) označil za přeborníka ve slibování. Kubek ještě přirovnal pandemii k nákladnímu autu naplněnému virem, které jede z kopce a pomalu brzdí.
„Pandemie se musí zvládat politickými opatřeními. Musí se zvládat v parcích, kde chodí lidé bez roušek, v hromadné dopravě, která se omezila, aby se lidé hromadili, a v továrnách, které si vláda neodvolila zavřít. Lidé v nemocnicích jen zmenšují průšvihy,“ prohlásil v Partii Kubek. Podle něj se Česko nachází momentálně ve čtvrté vlně pandemie, problémem je, že mezi vlnami stále umíralo v Česku kvůli nákaze koronavirem sto lidí denně.
Epidemiolog Smejkal: Nejhorší by bylo, kdyby se lidé rozjeli na pomlázky
Jedeme systémem brzda–plyn. Rozvolňování je sice po Velikonocích reálné, ale je třeba zůstat na pozoru, uvedl v nedělní Partii Terezie Tománkové hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal. Pozitivem podle něj může být, že některé provozy nepojedou v takové míře, jako obvykle. „Uzavření průmyslových podniků už není ve hře,“ řekl šéf Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSes) pod ministerstvem zdravotnictví.
Ministr slibů Havlíček
Vládu následně osočil, že za poslední rok slibovala občanům věci, které poté nedodržela. „Nedůvěra v politiky tady hraje roli, u nás říkali jen nerealistické sliby. Přeborníkem je pan Havlíček, který sliboval vleky a otevřené hospody. A lidé to vidí,“ opřel se Kubek do vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu. Za velkou chybu stále považuje odmítnutí uzavření průmyslu na začátku března, Češi by prý mohli mít hezčí Velikonoce.
Kubek i nadále doufá, že díky vakcinaci a plošnému testování se podaří ukočírovat pandemii během léta. Jedním dechem však dodal, že s následky na zdraví lidí se budeme potýkat ještě roky. „Je zásadní si říci, že naším společným problémem je epidemie. Vir nezajímá, že vláda vyhlásí nějaký lockdown,“ apeloval Kubek na občany.
Kdybychom zavřeli fabriky, měli bychom Velikonoce
Kritikou vlády pokračoval i v porovnání s jinými státy, jako třeba Portugalskem, Brazílií nebo Spojenými státy americkými. „Jsme vyspělá a poměrně bohatá země a dostali jsme se do horší situace než státy, které jsme si ukazovali jako odstrašující případ,“ vysvětlil Kubek a rozdíl mezi Českem a Portugalskem, kde se situace v posledních týdnech rapidně zlepšila, vidí v nedůvěře našich občanů.
Vláda v pátek prodloužila nouzový stav do 11. dubna, zachovala také všechna stávající opatření, k uzavření průmyslu se ale zatím neodhodlala. Kubek to nechápe. „Kdybychom zavřeli v březnu fabriky, mohli jsme mít lepší Velikonoce. Velmi pomalu brzdíme auto jedoucí z kopce a naplněné virem,“ zdůraznil prezident ČLK.
Kubek po očkování: Jako bych přišel z hospody
Ve slovní přestřelce s epidemiologem Jiřím Beranem se ale částečně stávajících opatření zastal, protože kdyby nebyla, došlo by k noční můře v podobě přetíženého zdravotnického systému, který úplně nezkolaboval.
Milan Kubek Zdroj: CNN Prima NEWS
Kubek je již po očkování a žádné specifické nežádoucí vedlejší účinky na sobě nezpozoroval. „Bylo to jako po kterémkoliv jiném očkování, druhý den jsem se cítil jako kdybych přišel z hospody,“ popsal s tím, že každý by se měl nechat naočkovat, protože je to jediná cesta, jak se z pandemie dostat.