PARTIE TEREZIE TOMÁNKOVÉ, Tomio Okamura, Roman Onderka, Markéta Pekarová Adamová, Adam Vojtěch - 28.3. v 11:57
Rozvolňovat protiepidemická opatření je nutné postupně. Dokud Česko nedostane pandemii pod kontrolu, potřebuje nouzový stav, řekl poslanec ČSSD Roman Onderka v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. „Pro nouzový stav budu hlasovat, pokud to zachraňuje životy lidí v České republice,“ upřesnil.
Roman Onderka je přesvědčen, že v pátek poslanci prodloužili nouzový stav naposledy. „Křivka jde dolů ve všech směrech, ve firmách se testuje a lidé berou situaci vážně,“ řekl v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Bývalý primátor Brna rovněž doufá, že ve zdravotnických zařízeních nebude nutné využívat hasiče nebo dobrovolníky.
Lockdown podle Berana nedává smysl. To chcete koncentráky pro vybrané? kontruje Kubek
Lockdown mi nedává smysl, uvedl epidemiolog Jiří Beran v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Ta přinesla vášnivou rozepři právě mezi ředitelem Centra očkování a cestovní medicíny a prezidentem České lékařské komory (ČLK) Milanem Kubkem. „Jak chcete izolovat třetinu populace? Máme postavit koncentrační tábory?“ oponoval Kubek na Beranova slova.
Podobného názoru je také bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Rovněž věří, že jde o poslední dva týdny nouzového stavu. „Chci, aby se poté přešlo na pandemický zákon,“ řekl. Podle Vojtěcha aktuální opatření fungují. Je to ale prý především zásluha veřejnosti. „Snížila se mobilita a musíme vydržet. Důležité je, že – i když velmi pomalu – klesá počet hospitalizovaných,“ dodal Vojtěch.
SPD proti nouzovému stavu
Rovněž podle předsedkyně TOP 09 Markéty Adamové Pekarové by se v případě potřeby mělo přejít na fungování podle pandemického zákona. „Nouzový stav je zásah do práv občanů. Uzavření okresů nemělo vliv, to spíše zavedení testování ve firmách,“ řekla v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.
Naopak s nouzovým stavem ani pandemickým zákonem nesouhlasí předseda SPD Tomio Okamura. „Snažili jsme se všemi prostředky zabránit nouzovému stavu, lidé už to nemohou vydržet,“ oponoval šéfce TOP 09. Poslanci SPD podle něho byli také jediní, kdo hlasoval proti pandemickému zákonu. „Je to jen jinak pojmenovaný nouzový stav,“ řekl.
Epidemiolog Smejkal: Nejhorší by bylo, kdyby se lidé rozjeli na pomlázky
Jedeme systémem brzda–plyn. Rozvolňování je sice po Velikonocích reálné, ale je třeba zůstat na pozoru, uvedl v nedělní Partii Terezie Tománkové hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal. Pozitivem podle něj může být, že některé provozy nepojedou v takové míře, jako obvykle. „Uzavření průmyslových podniků už není ve hře,“ řekl šéf Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSes) pod ministerstvem zdravotnictví.
„Počet mrtvých a počet lidí na intenzivních jednotkách mluví jasně. Pro nouzový stav budu hlasovat, pokud to zachraňuje životy lidí v České republice,“ řekl Roman Onderka. „Ale co lidé, kteří umírají na rakovinu?“ rozohnil se Tomio Okamura. Podle něho by politici měli bojovat s virem, ne s lidmi. „Zůstává po vás jen spálená zem,“ dodal šéf SPD.
Vojtěch: Museli jsme omezit onkologické operace
„Když se podíváme dneska do zdravotnických zařízení, běžte se podívat na jednotky intenzivní péče. Tam umírají lidé. Mně během dvou týdnů umřeli dva kamarádi. 45 let, oproti mně nekuřák, sportovec a za sedm dní byl mrtvý,“ trval na svém Onderka. Podle něj by bez opatření byla smrtnost daleko větší.
Exministr zdravotnictví Vojtěch zdůraznil, že rozvolňovat je třeba pozvolna, jinak hrozí opětovné zhoršení situace. Ukázalo to prý předvánoční rozvolnění, které Vojtěch považuje za chybu. „My jsme museli omezit onkologickou operativu a v první řadě vyprázdnit lůžka,“ řekl Adam Vojtěch na podporu svých argumentů proti překotnému rozvolňování.
Roman Onderka Zdroj: CNN Prima NEWS