České zdravotnictví si v příštích dnech a týdnech sáhne na dno, současná epidemiologická situace je národní katastrofou, která nemá obdoby, uvedl v pořadu ZPRÁVY PLUS prezident České lékařské komory Milan Kubek. Zároveň upozornil, že by Česko mělo během 200 dnů naočkovat sedm milionů obyvatel. Prezident stomatologické komory Roman Šmucler uvedl, že by měl být tvrdý lockdown zaveden pouze v nejhůře postižených regionech.
„O tom, co se bude dít ve zdravotnictví v příštích dnech a týdnech, je již rozhodnuto. Sáhneme si na dno a každý den váhání stojí lidské životy. Česká republika se stala ostrůvkem šíření covidu, zatímco jinde epidemie klesá. Je to národní katastrofa, která nemá v naší novodobé historii obdoby,“ uvedl v pořadu ZPRÁVY PLUS Kubek.
Podle Šmuclera je v současnosti nejdůležitější zrychlit především očkování obyvatelstva. „Všude se ukazuje, že klíčová je rychlost očkování. Co nejvíc lidí by mělo dostat alespoň první dávku, musíme naočkovat co nejrychleji také šedesátníky a sedmdesátníky,“ vysvětlil stomatolog. Zároveň uvedl, že nemocnice jsou plné také proto, že lidé mají strach. „Řada z nich si volá sanitku, protože se bojí řečí o katastrofě,“ sdělil.
Podle Kubka však nemocnice nikoho zbytečně nedrží. „V současnosti je v domácí péči 120 tisíc lidí s covidem. Zdravotnici zachránili desítky tisíc životů, ale dnes se musí rozhodovat, komu a jakou péči poskytnou. Žádáme veřejnost, aby pomohla. Tvrdý lockdown nemůže situaci zvrátit. Lidé by si měli naordinovat vlastní lockdown,“ řekl.
Virus je zabiják
Důležité je spojení veřejnosti, vystoupit by měl podle něj také prezident. „Virus je zabiják a týká se to i mladších lidí. Světlo na konci tunelu je očkování, ale my se musíme toho očkování dožít. Spoléhám na to, že až bude nejhůř, tak se vláda a opozice spojí, protože našim nepřítelem nejsou lidé navzájem, ale virus, který můžeme porazit jenom společně. Očekával bych, že aktivně musí vystoupit prezident republiky. Epidemii musí zvládnout celá společnost,“ uvedl Kubek.
Musíme rozjet velkokapacitní centra. Máme 200 dnů, abychom naočkovali 7 milionů lidí.
Kubek také připomněl vlastní návrhy řešení situace. „Omezení kontaktů lidí mezi sebou na naprosté minimum, plošné testování, není možné, aby fungoval průmysl bez testování, to samé školy. Dále trasování, musíme vysledovat rizikové kontakty. Musíme tím lockdownem srazit čísla a dále trasovat, lidé se nesmí bát karantény a trasování. Očkování musíme konečně pořádně rozjet, pokud bychom postupovali jako doposud, tak by to trvalo několik let. Musíme rozjet velkokapacitní centra. Máme 200 dnů, abychom naočkovali sedm milionů lidí,“ pokračoval.
Šmucler by místo celoplošného lockdownu preferoval opatření v nejhůře postižených okresech. „Mnohem lépe by se to zvládalo, kdybychom postupovali po okresech a po krajích. Hodně by pomohlo, kdyby byl tvrdý lockdown na konkrétních místech. Lidé mají pocit, že to nikam nevede, protože míříme na celou Českou republiku,“ sdělil.
Kubek upozornil také na smutný dopad pandemie na jiné choroby. V současné době se odkládá i onkologická operativa, což může mít podle něj katastrofální důsledky.
S ventilátorem vede častěji cesta na hřbitov než z nemocnice
Česko se podle něj dostatečně nepřipravilo na očkování. „Česká republika se na očkování vůbec nepřipravila, byla postavená na vodě. V současnosti nemáme dostatek očkovacích látek. My teď potřebujeme rychle doočkovat seniory a začít očkovat mladší kategorie. Prosadili jsme, že všichni zdravotníci jsou v prioritní skupině. Jsem moc rád, že aktivitu převzali hejtmani, kteří ukázali, že něco u nás může fungovat. Vakcína zabrání před závažným průběhem. S ventilátorem vede častěji cesta na hřbitov než z nemocnice,“ řekl.
Podle Šmuclera vyvolávají paniku také média. Připomněl, že například jeho otec zemřel kvůli strachu z koronaviru. „Obecně se to trochu nafouklo. Lidé umírají, i když nejsou covid pozitivní,“ sdělil.