reklama

Kubek: Vláda selhala. Koronavirová katastrofa je skrytá v nemocnicích

V nemocnicích je přes šest tisíc pacientů s covidem a systém volá o pomoc. Podle někoho ještě nejsme na vrcholu epidemie, ale vyčerpané zdravotnictví začíná kolabovat. „Nemocnice jsou na tom všechny špatně a některé jsou na tom katastrofálně,“ tvrdí prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

reklama

Kubek tvrdí, že zdravotnictví pracuje v krizovém režimu už několik měsíců a nebyla žádná možnost oddechu. „To je asi nejzrádnější na celé epidemii. Když přijde povodeň, tak se podíváte z okna a vidíte velkou vodu, ale teď, když se podíváte, tak na první pohled nic nevidíte. Ta katastrofa se odehrává právě ve zdravotnických zařízeních skrytě,“ sdělil šéf lékařské komory. Ocenil existenci centrálního dispečinku, který umožňuje předávání pacientů mezi regiony. „Kdyby to tak nebylo, tak by nám péče v některých regionech zkolabovala,“ dodal.

„Musím souhlasit s tím, že krize je velmi plíživá a v podstatě skrytá obyvatelům, protože únava zdravotnického personálu je dlouhodobá a říkat to, že situaci zvládáme, je sice hezké, ale časový faktor a odpočinek u lidí je nutný,“ reagoval ředitel chebské nemocnice Martin Krušina.

Vláda čekala, až proběhnou volby

Kubek ze současné situace viní vládu. „Do třetí vlny nás nahnala populistická vláda. Třetí vlna se liší od druhé tím, že začínáme v úplně jiné startovací pozici. Nemocnice neměly čas se vyprázdnit, leží v nich spousty lidí, kteří jsou tam třeba týdny. Třeba už vypadávají i z covidových statistik, protože už formálně nejsou covid pozitivní, ale stále potřebují zdravotnickou péči, a někteří z nich dost intenzivní. Také si všimněme ještě jedné věci – dnes nemocnice přijímá pacienty pouze ve vážném stavu,“ zdůraznil Kubek.

Šéfa lékařské komory mrzí, že vláda zaspala na začátku druhé vlny, kdy čekala, až proběhnou krajské volby. Podle něj se teprve po nich v polovině října začala přijímat protiepidemická opatření. „Když nastoupil pan ministr Blatný na konci října, tak lékařská komora vyzvala jeho prostřednictvím vládu, aby se zpřísnila protiepidemická opatření, abychom skutečně na dva, tři týdny zemi zavřeli, tak jako na jaře. Tehdy to bylo mnohem přísnější než na podzim. Kdyby se nám to bývalo podařilo, tak jsme mohli srazit počty nově nakažených tak, aby epidemie byla kontrolovatelná,“ míní Kubek.

Na covid málo testujeme

Podle lékaře ve společnosti panuje iluzorní představa, že buď budeme léčit a bránit se epidemii, anebo bude fungovat ekonomika. „Ono to je provázáno. Pokud jsou lidé zdraví, ekonomika funguje. Pokud jsou nemocní a umírají, tak v tom případě ekonomika samozřejmě fungovat nemůže,“ řekl.

Kubek dále uvedl, že na koronavirus málo testujeme. „My jsme v té podzimní vlně testovali až 47 tisíc PCR testů denně. Teď jsme se dostali někam na 37 tisíc. Když nebudeme testovat, budeme mít lidi, kteří budou infekční, a nebudou zachyceni. To je obrovské nebezpečí,“ sdělil lékař.

„Musím souhlasit s tím, že krize je velmi plíživá a v podstatě skrytá obyvatelům, protože únava zdravotnického personálu je dlouhodobá a říkat to, že situaci zvládáme, je sice hezké, ale časový faktor a odpočinek u lidí je nutný,“ reagoval na jeho slova ředitel chebské nemocnice Martin Krušina.

Vakcíny jsou skvělá investice

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v pondělí uvedl, že Česko chce očkovat až 100 tisíc lidí denně. Podle Kubka by to bylo dobré. „Pokud máme epidemii nějak dostat pod kontrolu, musíme proočkovat asi 70 procent obyvatel, tedy 7 milionů lidí, to se rovná 14 milionů vpichů. Když pojedeme nonstop každý den i soboty a neděle, potřebujeme denně naočkovat 70 tisíc lidí a bude nám to trvat 200 dnů. To by se dalo stihnout, ale potřebujeme mít 70 očkovacích center, z nich každé bude schopno každý den naočkovat tisíc lidí,“ sdělil Kubek.

Šéf lékařské komory se snažil i o pozitivní pohled na věc. „Tento rok sice začal strašně špatně, 150 mrtvých na covid hned první den je katastrofa, ale může být i rokem naděje. Já věřím tomu, že Češi jsou národ schopný maximální improvizace, že my to zvládneme. Největší problém vidím v tom, že nemáme vakcíny,“ řekl Kubek.

„Já jsem 30. prosince vyzval pana premiéra, aby napnul veškeré své síly a vakcíny koupil. Koneckonců i Evropská komise zřejmě bude přikupovat další vakcíny. Pro nás se skutečně vyplatí kupovat vakcíny za každou cenu. To je skvělá investice. Vakcína pro jednoho stojí 300 korun, 10 milionů vakcín jsou 3 miliardy korun. Když si představíme, jak obrovskými ztrátami naše ekonomika trpí, tak koupit vakcínu za každou cenu je nejlepší investice,“ dodal Kubek.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zhrzený sázkař se po čase ozval Strýcové: Omlouvám se za hnusné věci, co jsem napsal
Tenis

Zhrzený sázkař se po čase ozval Strýcové: Omlouvám se za hnusné věci, co jsem napsal

Ve světě sportovních sázkařů není frustrace ničím výjimečným. Často vsadí peníze na „tutovku“, která ale nakonec nevyjde. A svoji zlost si pak vybíjí na těch, kteří je zklamali. U kolektivních sportů to tak časté nebývá, ale u těch individuálních – zejména u tenisu – ano. Své o tom ví bývalá hráčka Barbora Strýcová, která si za svoji kariéru prostřednictvím sociálních sítích vyslechla nespočet vulgárních urážek. Po čase se však dočkala aspoň malého zadostiučinění.

Sledujte ŽIVĚ jednání Sněmovny: Poslanci by mohli začít řešit korespondenční volbu

Aktualizováno

Poslanci se v úterý nakonec nebudou zabývat novelou pandemického zákona, a to kvůli vetu SPD. Vláda chtěla, aby Sněmovna schválila předlohy zrychleně ve stavu legislativní nouze, ráno se i na toto téma sešly výbory. Proti schválení zmíněné novely se přímo na Malostranském náměstí koná demonstrace, kterou organizuje iniciativa Chcípl PES. Zákonodárci by se však mohli začít zabývat korespondenční volbou. Schůze pléna pokračuje odpoledne, živě ji můžete sledovat v tomto článku.

Novela pandemického zákona prý obchází ústavní zákon. Je to něco nehorázného, říká právník

Sněmovna měla v úterý odpoledne projednat předlohu vládní novely, která předpokládá, že protikoronavirová mimořádná opatření vydaná podle pandemického zákona zřejmě budou moci zahrnout širší okruh činností než teď. To se ale nelíbí některým odborníkům. Například právník Tomáš Nielsen v rozhovoru pro CNN Prima NEWS varoval před tím, že novela může výrazně ztížit soudní přezkum mimořádných opatření. Poslanci nakonec pandemický zákon v úterý řešit nebudou.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Křížová výprava proti covidovým křečkům. Hongkong se bojí mutací, utratí tisíce mazlíčků

Hongkong je na nohou kvůli křečkům, u kterých se potvrdila nemoc COVID-19. V předvečer oslav nového lunárního roku se proto úřady rozhodly pro drastický krok – nařídily „humánní“ utracení tisíců těchto domácích mazlíčků. Město se obává, že by hlodavci mohli nejenže přenášet nemoc, ale rovněž se stát mezičlánkem pro další mutace a varianty koronaviru. Milovníci zvířat se ale postavili na odpor a k nelibosti úředníků si vytvořili neveřejnou síť na křeččí záchranu.

reklama

Domácí zpravodajství

Rekordní nárůst. V pondělí laboratoře odhalily přes 30 tisíc nakažených koronavirem

V pondělí už podruhé za uplynulý týden padl rekord v denním počtu nově nakažených koronavirem v Česku. Přibylo 30 350 potvrzených případů nemoci COVID-19, což bylo o polovinu více než před týdnem a nejvíce za den od začátku epidemie. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Původní rekord byl z 18. ledna, kdy přibylo 28 494 nakažených.

reklama