Legislativním procesem v některých státech a městech prošlo během historie několik kuriózních zákonů. Na některé z nich se pod tíhou byrokracie zapomnělo už před mnoha lety, jiné bizarní zákony vešly v platnost teprve nedávno.
Že se člověk může stát zločincem i po smrti, vědí moc dobře obyvatelé francouzské vesničky Sarpourenx. V roce 2008 tam tehdejší starosta Gérard Lalanne vydal nařízení, které zakazuje lidem ve vesnici zemřít, aniž by měli předem objednané místo na tamním přeplněném hřbitově. Kdo se proviní, toho stihne „přísný trest“, hlásal Lalanne, který zesnul krátce po formulaci bizarního nařízení. Kvůli plným hřbitovům je zakázané zemřít také ve španělském městě Lanjaron, brazilském městě Biritiba Mirim nebo francouzském městě Cugnaux.
Lidé „nesmí“ zemřít také v norském městě Longyearbyen na soustroví Špicberky. Podle tamní vyhlášky je ilegální ve městě odejít na věčnost, protože v něm není hřbitov a mrtvá těla se v chladném podnebí blízko severního pólu špatně rozkládají, napsal britský deník Daily Mail. V případě, že jsou obyvatelé města nemocní a staří, úřady je transportují přes Norské moře až do Osla, kde mohou dožít.
Francie má zákon proti nenávisti na internetu, nevhodné příspěvky musí do 24 hodin zmizet
Francie zpřísní boj proti nenávisti na internetu. Poslanci Národního shromáždění schválili návrh zákona, který dává velkým internetovým platformám po nahlášení jen 24 hodin na odstranění projevů nenávisti. Jinak jim hrozí pokuta až 1,25 milionu eur (34,3 milionu Kč), informovala agentura AFP. Kritici zákona varují před omezením svobody slova a cenzurou.
V médiích se několikrát objevila informace, že je ilegální zemřít také ve Westminsterském paláci, a to kvůli tomu, že by britská vláda musela dotyčnému vystrojit státní pohřeb. Žádný důvěryhodný zdroj ale tuto informaci oficiálně nepotvrdil.
Držíte toho lososa příliš podezřele
Řada kuriózních zákonů se v některých státech váže k vlastnictví zvířat. Například ve městě Quitman v americkém státě Georgia by se měli mít na pozoru majitelé kuřat a další drůbeže. Ve městě je totiž ilegální nechat kuře přeběhnout přes silnici. Pravděpodobně kvůli tomu, aby zvíře nepoškodilo cizí majetek.
To ve Velké Británii schválili v roce 1986 takzvaný „lososový zákon“, který zakazuje zacházet s lososem „za podezřelých okolností“. Vláda tak chce podle BBC ochránit občany před koupí ryby, který byla „ilegálně chycena nebo zabita“.
Zoufalí farmáři vylévají přebytečné mléko. Ohrožují tak ryby
Koronavirová krize si začíná vybírat svou daň i u zemědělců. V současné době se problémy nejvíce projevují u těch, kdo obchodují s mlékem. Navzdory rostoucím tržbám obchodů klesající poptávka spojená se zavřenými školami, restauracemi a dalšími zpracovateli totiž farmáře nutí řešit, jak naložit s přebytečným mlékem.
V americkém státě Oklahoma je zase zakázaný lov velryb, což je na první pohled vcelku běžný zákon. Když ale člověk uváží, že Oklahoma je vnitrozemský stát, tudíž nemá moře, přínos a odůvodnění zákona se hledá jen těžko.
Nestříkejte, nežvýkejte
Kdo se vyžívá ve stříkání vodní pistolí, musí svou kratochvíli oželet v kambodžském městě Siem Reap. Tamní úřady v roce 2018 zakázaly prodej vodních zbraní. Údajně kvůli tomu, že turisté stříkacími pistolemi způsobovali dopravní nehody. „Stříkají na ostatní lidi a ti se jim snaží vyhnout. A taky útočí na motocykly a na auta, už jim to na veřejnosti nedovolíme,“ sdělil před dvěma lety pro místní noviny Khmer Times šéf tamní policie Tith Narong.
To v Singapuru musí lidé oželet žvýkání žvýkaček, v zemi platí plošný zákaz jejich prodeje. Tamní úřady tak chtějí udržet čisté ulice.
Padák nechte v neděli doma
Opravdovým klenotem ve světě bizarních a nahodilých zákonů je americký stát Florida. Tamní nezadané ženy tam nesmějí podle platné legislativy v neděli skákat padákem. Ve floridském městě Pensacola zase lidé nesmějí pod pohrůžkou pokuty ulicí kutálet sudy.
Parašutisté s českou vlajkou seskočili na ruzyňské letiště. Po 70 letech
Dvanáctičlenná skupina parašutistů ve čtvrtek seskočila na travnatou plochu areálu největšího mezinárodního letiště u nás – Letiště Václava Havla. Stalo se tak poprvé po sedmdesáti letech. Umožnil to omezený provoz kvůli pandemii koronaviru. Akcí chtěli výsadkáři podpořit leteckou dopravu i parašutismus. Vlajka připomněla i 75 let staré události konce války.
Některá média rovněž referují o zákonu, který nařizuje, že v případě, že člověk na Floridě připoutá k parkovacímu automatu slona, musí za „parkování“ zvířete zaplatit.
Washington jako ráj pro mýtické tvory
Zákonodárci v americkém státě Washington v roce 1984 schválili zákon, který zakazuje v případě setkání s bigfootem (americká obdoba himalájského yettiho) mýtického tvora usmrtit. Za zabití této „ohrožené“ bytosti, která se podobá velké opici, hrozí až rok vězení a případná pokuta tisíc dolarů (v přepočtu 25 tisíc korun). O zákonu informoval web National Geographic.
Výčet bizarních zákonů končíme na Samoi. V této oceánské zemi je podle některých zdrojů nelegální zapomenout na manželčiny narozeniny. Rozzlobená žena pak může manžela nahlásit na policii.