reklama

Zoufalí farmáři vylévají přebytečné mléko. Ohrožují tak ryby

Koronavirová krize si začíná vybírat svou daň i u zemědělců. V současné době se problémy nejvíce projevují u těch, kdo obchodují s mlékem. Navzdory rostoucím tržbám obchodů klesající poptávka spojená se zavřenými školami, restauracemi a dalšími zpracovateli totiž farmáře nutí řešit, jak naložit s přebytečným mlékem.

reklama

Většina mléčných produktů má totiž jen velice krátkou trvanlivost, a jakmile se sklady zaplní, provozy přestávají mléko odebírat. Některé mlékárny vybízejí farmáře, aby mléko vraceli jeho právoplatným „majitelům“, telatům. Jinde ale mléko končí namísto zpracování v kanalizaci. K tomuto kroku vybízí například organizace Dairy Farmers of America, která sdružuje téměř patnáct tisíc farmářů v USA. Za každý litr vylitého mléka však zdejší farmáři přesto dostanou zaplaceno.

Před vyléváním mléka však varují úřady i environmentální aktivisté. Ministerstvo zemědělství a přírodních zdrojů ve Wisconsinu totiž upozorňuje, že větší množství nepasterizovaného mléka ve vodních tocích drasticky sníží obsah kyslíku a zapříčiní vymírání ryb a dalších vodních tvorů. Ve chvíli, kdy jsou zdejší potoky a řeky plné hnojiv a výkalů z výkrmen, by mohlo jít o pomyslnou poslední kapku. Dopady rozlitého mléka si v roce 2004 vyzkoušeli v Minnesotě. Tehdy se v tomto státě převrátil náklaďák převážející více než dvacet tisíc litrů mléka. Jeho obsah se vylil do zdejšího jezera a zabil tisíce ryb. Pro představu – tentokrát farmáři denně vylijí miliony litrů.

Wisconsinské ministerstvo proto farmářům doporučuje, aby mléko raději rozstřikovali do polí, kde hrozí nejmenší kontaminace spodních vod, či je ukládali do skladů hnoje. Jednodušší cestou by přitom bylo dostat přebytky ke spotřebitelům, do obchodů či potravinových bank, které v současné krizi zažívají nárůst počtu „zákazníků“. Na způsobu řešení tohoto problému je však patrné, že průmyslové zemědělství na takovou situaci není připraveno. Některé chovy se chystají situaci řešit i nuceným vybíjením stád.

K podobnému jednání se uchylují i britští, francouzští, kanadští a další farmáři. Celkem jde o desítky milionů litrů mléka denně. U nás se zemědělci k vylévání mléka odhodlali například v roce 2009, kdy chtěli protestovat proti nízkým výkupním cenám. Tehdy rozlili zhruba půl milionu litrů mléka.

Tagy:

Hlavní zprávy

Bídné podmínky a šizení protokolů. Na Baldwinův smrtící výstřel bylo zaděláno dopředu
USA

Bídné podmínky a šizení protokolů. Na Baldwinův smrtící výstřel bylo zaděláno dopředu

Ani do chvíle, kdy hollywoodský herec Alec Baldwin na „place“ omylem údajnou rekvizitou zastřelil hlavní kameramanku a zranil režiséra, nešlo při natáčení westernového filmu Rust všechno po drátkách. Vyplývá to z článku, který přinesl Los Angeles Times. Štáb měl být frustrovaný z podmínek natáčení a dodržování bezpečnostních protokolů mělo k dokonalosti daleko.

Legenda Manchesteru United přiznala sexuální zneužívání. Matka Evry měla vztek

Opora Manchesteru United i francouzské reprezentace. Fotbalista Patrice Evra byl svého času jedním z nejlepších levých obránců na světě, a proto si teď mohl dovolit napsat autobiografii. V ní se nepozastavuje pouze nad krásnými okamžiky, které prožil na trávníku, ale rovněž nad dětstvím, které podle knihy rozhodně neměl jednoduché. Prozradil, že když mu bylo 13 let, učitel ze školy ho sexuálně zneužil.

Vemte si roušku, žádal muž v metru policisty. Neotravuj, řekli a vyhodili ho ze stanice

Ke kuriózní situaci došlo v týdnu v prostorách newyorského metra. Pasažér Andy Gilbert spatřil policisty, kteří na rozdíl od něj neměli roušku nebo respirátor, ačkoliv je to tam na základě státních nařízení povinné. Gilbert se tedy ocitl v pozici, kterou by měli zastávat právě strážníci, a po dvojici chtěl, aby si zakryla ústa a nos. Policisté pro něj však neměli pochopení a násilím vyvedli muže ze stanice.

Dušek: Omezení nemocniční péče nelze vyloučit. Páteční počet nakažených je unikátní

V pátek přibylo v Česku nejvíce nakažených koronavirem za půl roku. Podle šéfa Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška je 4 224 nových případů vzhledem k jiným pátkům unikátní číslo. Ve vysílání CNN Prima NEWS navíc varoval, že v některých regionech může opět hrozit omezení nemocniční péče. Několikrát pak apeloval na všechny občany, kteří zatím nepodstoupili vakcinaci, aby tak učinili.

Sourozenci vjeli pod vlak, 15letý Daniel nepřežil. Rodiče se modlí za přežití dcery

Tragická nehoda na Frýdecko-Místecku si vyžádala život 15letého Daniela. Ten minulou neděli cestoval společně se svou starší sestrou Nikolou autem, když je na železničním přejezdu v obci Ropice srazil vlak. Sourozenci byli s těžkými zraněními převezeni do nemocnice. Zachránit chlapce se lékařům již nepodařilo. Jeho rodiče se teď rozhodli pro dobrý skutek a chlapcovi orgány poskytnou k dárcovství.

Nálada mezi Piráty a STAN houstne. Někdo nám nasazuje psí hlavu, zlobí se Bartoš

Vyjednávání mezi Piráty a STAN o nové vládě pod taktovkou koalice Spolu neprobíhají v té nejlepší atmosféře. Některé zdroje ze STAN hovoří o tom, že partaj Ivana Bartoše je chaotická a není schopná jasně říct, o které resorty má zájem. Bartoš na to konto CNN Prima NEWS řekl, že někteří účastníci jednání evidentně mají záměr nasadit Pirátům psí hlavu.

reklama

Domácí zpravodajství

Jsme připraveni vyloučit Česko z mapy, Fiala i Kolář jsou rusofobové, tvrdí ruský expert

Rusko je připraveno na to, že vyloučí Česko z mapy světa, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ruský politolog a bohemista Vadim Truchačev. Reagoval tak na spekulace, že by novým českým premiérem byl šéf ODS Petr Fiala a ministrem zahraničí poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Truchačev Fialu označil za rusofoba, Kolář zase podle něj svým vedením Prahy 6 ruskému lidu plive do tváře.

Proplácení testů či kratší karanténa. Jak plánuje nastupující vláda řešit covid?

Další vlna epidemie se podle čísel z posledního týdne pořádně zvedla. Premiér Babiš a spol. proto představili sérii přísných opatření, které mají nárůst nových případů covidu zkrotit. Otázkou však zůstává, jak dlouho budou platit. Připravovaná vláda Petra Fialy, která by mohla ve Strakově akademii usednout během příštích měsíců, má totiž na pandemický postup jiný názor. Splní-li své sliby, například testy by mohly být znovu proplácené pojišťovnami.

reklama