reklama

Zoufalí farmáři vylévají přebytečné mléko. Ohrožují tak ryby

Po celém světě jsou každý den vylity desítky milionů litrů mléka.

Koronavirová krize si začíná vybírat svou daň i u zemědělců. V současné době se problémy nejvíce projevují u těch, kdo obchodují s mlékem. Navzdory rostoucím tržbám obchodů klesající poptávka spojená se zavřenými školami, restauracemi a dalšími zpracovateli totiž farmáře nutí řešit, jak naložit s přebytečným mlékem.

reklama

Většina mléčných produktů má totiž jen velice krátkou trvanlivost, a jakmile se sklady zaplní, provozy přestávají mléko odebírat. Některé mlékárny vybízejí farmáře, aby mléko vraceli jeho právoplatným „majitelům“, telatům. Jinde ale mléko končí namísto zpracování v kanalizaci. K tomuto kroku vybízí například organizace Dairy Farmers of America, která sdružuje téměř patnáct tisíc farmářů v USA. Za každý litr vylitého mléka však zdejší farmáři přesto dostanou zaplaceno.

Rozlévání mléka s sebou nese vysoká environmentální rizika. Zdroj: Dairy Farmers of America
Rozlévání mléka s sebou nese vysoká environmentální rizika. Zdroj: Dairy Farmers of America

Před vyléváním mléka však varují úřady i environmentální aktivisté. Ministerstvo zemědělství a přírodních zdrojů ve Wisconsinu totiž upozorňuje, že větší množství nepasterizovaného mléka ve vodních tocích drasticky sníží obsah kyslíku a zapříčiní vymírání ryb a dalších vodních tvorů. Ve chvíli, kdy jsou zdejší potoky a řeky plné hnojiv a výkalů z výkrmen, by mohlo jít o pomyslnou poslední kapku. Dopady rozlitého mléka si v roce 2004 vyzkoušeli v Minnesotě. Tehdy se v tomto státě převrátil náklaďák převážející více než dvacet tisíc litrů mléka. Jeho obsah se vylil do zdejšího jezera a zabil tisíce ryb. Pro představu – tentokrát farmáři denně vylijí miliony litrů.

K tématu

Wisconsinské ministerstvo proto farmářům doporučuje, aby mléko raději rozstřikovali do polí, kde hrozí nejmenší kontaminace spodních vod, či je ukládali do skladů hnoje. Jednodušší cestou by přitom bylo dostat přebytky ke spotřebitelům, do obchodů či potravinových bank, které v současné krizi zažívají nárůst počtu „zákazníků“. Na způsobu řešení tohoto problému je však patrné, že průmyslové zemědělství na takovou situaci není připraveno. Některé chovy se chystají situaci řešit i nuceným vybíjením stád.

Mezitím jsou telata na většině farem dál odebírána svým matkám záhy po porodu. Tentokrát však jejich mléko končí v odpadu... Zdroj: Kolektiv pro zvířata
Mezitím jsou telata na většině farem dál odebírána svým matkám záhy po porodu. Tentokrát však jejich mléko končí v odpadu... Zdroj: Kolektiv pro zvířata

K podobnému jednání se uchylují i britští, francouzští, kanadští a další farmáři. Celkem jde o desítky milionů litrů mléka denně. U nás se zemědělci k vylévání mléka odhodlali například v roce 2009, kdy chtěli protestovat proti nízkým výkupním cenám. Tehdy rozlili zhruba půl milionu litrů mléka.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

360°

Blatný nerozumí pandemii, vedení resortu nezvládá, tvrdí imunolog Hel

Blatný nerozumí pandemii, vedení resortu nezvládá, tvrdí imunolog Hel

Imunolog Zdeněk Hel uznává ministra zdravotnictví Jana Blatného za výborného onkologa a lékaře, ale vedení resortu a hlavně boj s pandemií koronaviru podle něj nezvládá dobře. „Bohužel, jak pan Blatný, tak ostatní z vedení ministerstva zdravotnictví nejsou odborně dostatečně vybavení na to, aby se zabývali reakcí na nemoc COVID-19,“ řekl Hel v pořadu CNN Prima NEWS 360° Pavlíny Wolfové.

Téměř dva týdny už Česko splňuje čtvrtý stupeň PES, rizikové skóre kleslo na 68 bodů
Povinné respirátory v Česku stále ve hře. K dostání by mohly být i v obchodech
Rychleji se šíří a více zabíjí. Britská mutace může znamenat šestý stupeň, říká Prymula
ČSSD si chce karanténním bonusem koupit hlasy nízkopříjmových skupin, říká Bábek
reklama
reklama
Viroložka: Děti jsou častými přenašeči covidu. Proč pro ně očkování není vhodné?

Zdraví

Domácí zpravodajství

Jágr či Špotáková stojí za Hniličkou: Jeho odvolání destabilizuje financování sportu
Slavil i strážce zákona. Na párty s Paroubkem byl krajský policejní ředitel Husák
Připravme se na zdražení aut. Výrobci čekají na součástky a nestíhají sytit poptávku
Další články
reklama
reklama