Na videohře jsem prodělal přes milion korun, přiznal český youtuber. Propadl „bedýnkám“

Počítačová hra Counter-Strike: Global Offensive (CS:GO) se těší mezi hráči obrovské popularitě. Získávání takzvaných skinů, tedy modelů zbraní, se však může z nevinné zábavy zvrhnout ve ztrátu až desetitisíců korun. Své o tom ví i populární český youtuber a streamer Petr Brunner vystupující na platformě pod přezdívkou EvilBender47. V novém videu přiznal, že kvůli tomuto mechanismu přišel za rok a půl o více než milion korun. „Není to takové nevinné hobby, jak jsem si myslel,“ řekl. Systém „otevírání bedýnek“ totiž funguje na podobném principu jako hrací automaty.

„Ahoj, všichni. Dneska vám řeknu příběh, jak jsem za poslední rok a půl ‚progamblil‘ více než milion korun v CS:GO,“ přivítal diváky Petr alias EvilBender47 v novém videu, které zveřejnil v pondělí.

ČTĚTE TAKÉ: Facebook mění způsob ověřování příspěvků. Kontrolovat fakta už nebude, inspirací je Musk

V této populární hře funguje zpřístupnění vzácných modelů zbraní, s nimiž poté lidé hrají v jednotlivých přestřelkách, na systému otevírání „bedýnek“. Zájemce je sesbírá během hry, ovšem poté musí uhradit zhruba 80 korun za klíč k otevření.

„Hodnota některých unikátních skinů od vydání hry (srpen 2012, pozn. red.) enormně vzrostla – některé mají hodnotu až 200 tisíc korun, ty opravdu vzácné mohou mezi hráči nabýt hodnoty i přes milion korun,“ shrnul streamer a se smíchem dodal, že to jsou „jen obrázky do hry“.

Na internetu se v návaznosti na vydání hry začaly objevovat takzvané „market place“, které však byly ve své podstatě obdobné jako online portál s hazardními hry, jak podotkl youtuber.

„Hrozně moc to letělo, já sám jsem byl bohužel součástí propagačních akcí. Ve videích jsem ‚bedýnky‘ občas otevíral, i když jsem radil, aby se toho lidé neúčastnili – stejně to asi nefungovalo, když si uvědomím, že jsem se dostal do této situace i já,“ pronesl.

Po otevření „bedýnky“ se člověku ve hře objeví losování podobné automatům – na ukazateli létají možné modely zbraní, dokud nepadne jeden z nich. „Měl jsem k tomu sklony, vždycky mě to bavilo. Nebyl jsem ani fanouškem normálních kasin, ale jakmile byly součástí hry ‚skiny‘, neměl jsem moc silnou vůli,“ připustil EvilBender47.

Žádné nevinné hobby

Otevírání nasbíraných neprobíhalo přímo ve videohře, ale na příslušných stránkách. „Kdybych to dělal přímo ve hře, mohl jsem tam prodělat ještě víc. Spousta her tento druh hazardu umožňuje. Není to takové nevinné hobby, jak jsem si myslel,“ řekl také ve videu.

K „bedýnkám“ se po několika letech vrátil. „Začali jsme znovu hrát CS:GO, na streamu jsem si vždy otevřel pár beden. Narazil jsem na další ‚markety‘ a řekl jsem si: ‚Bude to jen koníček, schovám si vzácné skiny, které mohou v budoucnu získat na ceně.‘ Když to řeknu blbě – chtěl jsem investovat,“ přiblížil.

Této aktivitě se věnoval několik měsíců. „Už si ani nevybavím ten zkrat, ale najednou jsem do hry dával těžké prachy. Když je nevidíte v ruce, ani nad nimi tolik nepřemýšlíte. Přišel jsem třeba o tisícovku, tak jsem vložil dvojnásobek, aby se mi to vrátilo. Najednou jsem byl na 50 tisíc za večer,“ přiznal youtuber. Mizely i peníze z úspor.

„Nutkání feťáka“

„Rok jsem se s tím snažil přestat, ale vlastně ani nevím, co mě u toho drželo. Byl to jen dopamin – uvědomoval jsem si, že se mi nevrátí to, co jsem do ‚bedýnek‘ dal. Měl jsem stále nutkání, jako feťák s touhou po dávce,“ popsal své pocity.

Náhle zjišťoval, že úspory se tenčí. Každý měsíc si nalhával, že peníze vyhraje zpátky i vydělá něco navíc a poté toho nechá. „Trvalo to půl roku, ale pořád nic, stále mě to tam drželo. Ukončil to až moment, kdy jsem 10 dní dával na těchto stránkách dohromady peníze, ale stejně jsem všechno prohrál. V tu chvíli mě to už ani nebavilo, přišel jsem si jako debil,“ sdělil. Tato trpká zkušenost mu hru zcela znechutila.

Se svým příběhem se nyní svěřil světu herních nadšenců ne proto, aby ho komunita poplácala po zádech, ale aby upozornil na závažný problém, který se může zprvu zdát jako legrace. „Vy, kteří u sebe pozorujete podobné sklony, byste si měli dát pozor, jak daleko to může dojít. Vy*erte se na to, bude vám líp,“ zdůraznil youtuber.

Nejistota, náhoda a nadšení, popsala adiktoložka

O tomto rozsáhlém problému promluvila již dříve pro CNN Prima NEWS adiktoložka Kristýna Fišerová. Podle ní je tento fenomén z psychologického hlediska výrazně podobný systému herních automatů.

„Nejistota toho, co získám, náhoda a zároveň pocit z nadšení, že mačkám tlačítko a něco za to získám. A také prvek, kdy se točí obrázky a já čekám,“ vyjmenovala společné prvky.

Zatímco u automatů doufají lidé ve výhru v podobě peněz, u tohoto systému jde o zlepšení hráčského statutu na základě vzácných předmětů. Právě streamování tohoto momentu otevírání, které provozoval i EvilBender47, je neméně populární. „Oni i diváci společně prožívají moment nadšení a překvapení,“ vysvětlila Fišerová.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Hrálo se v hospodách či maringotkách. Arkádové automaty zásadně formovaly videoherní kulturu

Tagy: