Pikora: Slova o dobré ekonomice dráždí. Lidé bez peněz si za to mohou sami, řekl Křeček

Ekonomové Vladimír Pikora a Štěpán Křeček

Co na to vaše peněženka, Štěpán Křeček, Vladimír Pikora - 7.1. v 17:55

Třetině české populace nezbyde na konci měsíce nic, upozornil ekonom Vladimír Pikora ve vysílání CNN Prima NEWS na nízké příjmy domácností. „Když těmto lidem pak někdo tvrdí, že se mají dobře, naštve je to,“ zdůraznil. Ekonomický poradce premiéra Petra Fialy (ODS) Štěpán Křeček však namítl, že lidé s nízkými příjmy téměř neplatí daně. Současně podotkl, že část této skupiny obyvatel „si za to může sama“, a apeloval na osobní odpovědnost.

Pikora zdůraznil, že pokud politici lidem říkají, jaká je životní úroveň Čechů, jde o výsměch. „Zhruba třetina domácností není schopná na konci měsíce něco ušetřit, nic jim nezbyde. Je to ohromný problém. Neustále je někdo straší, že si musí spořit na důchod, ale z čeho mají brát?“ zlobil se.

K TÉMATU: Česko je prolezlé kartelovými dohodami, řekla Švihlíková. Varovala před pokračováním pádu životní úrovně

„I když reálné mzdy rostou, musíme si uvědomit, že dolní třetina české populace se potýká se závažnými problémy. Když jim někdo opakovaně říká, že se mají dobře, místo toho, aby je uklidnil, naštve je to,“ upozornil ekonom.

Poradce premiéra oponoval, že lidé s nízkými příjmy platí velmi malé daně. „Jestliže využívají i slevy na děti a další odpočty, daně téměř neplatí,“ nechal se slyšet. „Souhlasím s tím, že třetina obyvatel se má velice špatně. Někteří z nich si ale za to mohou sami, abychom nesvalovali vinu pouze na stát,“ poznamenal Křeček.

„Každý má ale odpovědnost sám za sebe. Také část lidí s nadprůměrnými příjmy neušetří na konci měsíce ani korunu,“ dodal.

Křeček poznamenal, že v otázce životní úrovně má především strach o mladší ročníky. „Na sociálních sítích se lidé prezentují fotkami drahých věcí a snímky z dovolené. V mladých lidech to může vyvolat pocit, že se mají hůř než ostatní, a poté frustraci,“ varoval.

Zmínil i další ukazatel. „Pokud se budeme srovnávat s Německem, které se mělo historicky vždy lépe, budeme vždy vycházet špatně. Inflační epizoda odmazala zásadní část našich úspor, ovšem nyní se vše vrací do pořádku,“ uvedl Křeček v pořadu Co na to vaše peněženka.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Počet dlužníků roste, systém je na ně krátký. Exekutoři mluví o „kastě nedotknutelných“

Tagy: