reklama

Rodině s malým dítětem shořel dům. Zůstaly nám tři pleny a pár korun, bědují rodiče

Kvůli požáru přišla rodina ze Dvora Králové nad Labem o střechu nad hlavou. Na šířící se oheň v noci upozornil soused, který obyvatelům domu nejspíš zachránil život. Z nově zrekonstruovaného domu ale zůstala jen vyhořelá ruina. Rodina s malým dítětem rázem skončila bez prostředků.

reklama

Kolem třetí ráno zaslechl Michal Šolc v královédvorských Slovanech zvláštní praskání. Nejdřív si myslel, že někdo u Labe odpaluje petardy. „Koukám se proto směrem k loděnici a všimnu si, jak na levé straně šlehají plameny ze střechy. Letím pro telefon a volám sousedovi. Ještě že ho měl zapnutý a já mu mohl zavolat. Hned potom jsem kontaktoval 150 a ti tady byli asi do 10 minut,“ popsal soused Michal Šolc.

K tématu

V domě spala rodina Klustových s malou dcerou. Všichni rychle utekli ven, manžel běžel ještě do vedlejšího bytu probudit dědu. Ten nejdřív nevěděl, co se děje. „Hoří, hoří! Dědo, vstávej, hoří! Já jsem si myslel, že si dělá legraci. To byla chvilka, to byl moment,“ vyprávěl Antonín Puš.

Rodina tak rázem přišla o střechu nad hlavou. „V batohu byly tři plíny a neměla jsem pro malou jídlo na ráno. Hlavou se mi vířily myšlenky, co s dítětem ráno. Naštěstí nám tady maminky ve Dvoře Králové strašně moc pomohly. Malá je teď v půjčené kombinéze, aby jí nebyla zima a zatím to nějak zvládáme, protože musíme. Kvůli malé se nemůžeme složit a jedeme na takového autopilota,“ řekla doteď otřesená Lenka Klustová.

Manžele ale tíží finanční situace. „V téhle chvíli nám zbývá jen pár korun na nájem, který platíme v náhradním ubytování, a pár korun na jídlo. Víc teď nemáme, protože z úspor jsme se absolutně vydali kvůli rekonstrukci. Nikdo nečekal, že se něco takového stane,“ dodal zoufalý Daniel Klust.

Tragédii se nedalo zabránit

Hasiči bojovali s požárem přes dvě hodiny. Podle vyšetřovatele nešlo o nedbalost ani závadu a neštěstí se nedalo zabránit. Oheň se pak šířil v blízkosti komína od jednoho z trámů, který byl skrytý ve stropě. Propukající požár tak nebyl vůbec vidět.

K tématu

„Pokud je trám starý, může k něčemu dojít už třeba dva nebo tři dny předtím a pak se to plíží. Vy vůbec nevíte, že se tam něco děje. Když to propukne, má to velkou intenzitu. To je otázka opravdu pár minut,“ upozornil velitel zásahu Petr Šparenka.

Jako první rodině pomáhali dobrovolní hasiči – s úklidem spáleniště. „Zastřešili a zakryli to, strhávali stropy. Pracovali i ve svém volnu, kdy pomáhali odstranit následky události. Za to bych chtěl samozřejmě poděkovat, protože si myslím, že v dnešní době je třeba tyhle věci vyzvedávat,“ dodal velitel stanice HZS Dvůr Králové nad Labem Zdeněk Šedivka.

Pomoci se nyní snaží i kamarádi požárem zasažené rodiny. Na sociálních sítích vytvořili skupinu Jiskra naděje pro Klustovy a založili také transparentní účet. Věří, že se jim rodinu podaří dostat aspoň trochu ze svízelné situace.

„Jediná věc, která nás může zachránit, je nějaká jiskra od dobrých lidí, kteří by nám chtěli finančně přispět na transparentní účet, protože to nás může postavit znovu na nohy a můžeme to tady aspoň částečně opravit, abychom se sem mohli nastěhovat zpátky,“ uzavřel majitel domu Daniel Klust.

Děkujeme!❤ Cislo účtu pro zkopírování: 4398846003/0800

Posted by Jiskra naděje pro Klustovy on Monday, January 11, 2021
Tagy: požár oheň sbírka Dvůr Králové nad Labem solidárnost Michal Šolc Daniel Klust

Další hlavní zprávy

Přijímací zkoušky na střední školy rozdělily Česko. Jsou příliš těžké? Zkuste si je
Porovnali jsme novou Škodu Fabia s úhlavními konkurenty. Výsledek nás překvapil
Tentokrát covid fotbalovou Opavu nezachránil. Po remíze se Zlínem padá do druhé ligy
Tři kluby věří ve zmrtvýchvstání Superligy. Nenechávají si líbit výhrůžky ostatních
reklama
reklama
Jágr vs. děti. Proč jsi nosil dlouhé vlasy jako holka? ptaly se drsně legendy

Hokej

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama