reklama

Nový Zéland se rozhodl zhasnout, pouliční osvětlení ohrožuje vzácný ptačí druh

Do Punakaiki se každoročně vrací na šest tisíc párů buřňáků. Zdroj: Bruce Stuart-Menteath

Představitelé novozélandské vesničky Punakaiki na Jižním ostrově rozhodli o zvláštním kroku. Na pásu o délce téměř tří a půl kilometru se večer již nerozsvěcí lampy veřejného osvětlení. Za novým opatřením stojí snaha o záchranu vzácného ptačího druhu, buřňáka novozélandského, který hnízdí jen v této oblasti. Rozsvícené lampy totiž matou mláďata, která pak umírají na silnicích.

reklama

Ptáčata buřňáků novozélandských (v řeči původních obyvatel známých jako tāiko) se rodí v norách vyhrabaných rodiči na úbočí zdejších lesů a ven vylétávají, aby se dostatečně posilnila před dlouhou cestou do Jižní Ameriky. Podle odborníků si ptáčata lampy pletou s bioluminiscenčními rybami, které tento druh loví. Kvůli tomu často spadnou na silnice, kde je srazí auto nebo napadnou dravci.

Podle předsedy Nadace na ochranu buřňáků novozélandských Bruce Stuart-Menteatha se opatření velice osvědčilo. „Tento rok jsem sbíral jen jedno ptáče. Běžně by to byl i tucet.“ I zdejší úřady uvádí, že počet srážek s ptáčaty značně poklesl. Podle místních ornitologů za srážkami jednoznačně stojí nové veřejné osvětlení, které bylo v oblasti instalováno minulý rok. „Letí přes moře, a jakmile zahlédnou modré světlo, vrhnou se střemhlav dolů,“ vysvětluje Stuart-Menteath.

Zraněná ptáčata se připravují k návratu do přírody. Zdroj: Bruce Stuart-Menteath
Zraněná ptáčata se připravují k návratu do přírody. Zdroj: Bruce Stuart-Menteath

Potíže s osvětlením však mají ptáci po celém světě. Jen několik desítek kilometrů od Punakaiki se s podobným problémem potýkají mořští ptáci v Greymouthu. „Není zatím jisté, že za srážky ptáků v Greymouthu může osvětlení, ale většina případů je spojena s osvětlením v této oblasti, a to včetně osvětlení obchodů a dalších soukromých pozemků,“ uvádí ranger Darrell Haworth. „Tam, kde se v Greymouthu objevili buřňáci, jsme mluvili s majiteli, aby světla zhasli, pokud je to možné,“ dodává. I tady se nové veřejné osvětlení objevilo vloni. Mluvčí radnice prohlásil, že městská rada v současné době uvažuje nad zhasínáním světel či změnou jejich barvy z modré na oranžovou.

Počty nalezených mrtvých ptáčat po zhasnutí světel rapidně klesly. Zdroj: Bruce Stuart-Menteath
Počty nalezených mrtvých ptáčat po zhasnutí světel rapidně klesly. Zdroj: Bruce Stuart-Menteath

V Punakaiki se nachází hnízdiště poslední kolonie buřňáků novozélandských na celém světě. Každé mládě tak představuje naději pro budoucnost druhu. Každoročně návrat zhruba šesti tisíc párů z Jižní Ameriky sledují stovky nadšenců. V rámci víkendových oslav jejich návratu, které se konají v dubnu, se návštěvníci mohou zúčastnit koncertů, zábavných aktivit i trhů.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Historie

Jak to bylo s utajeným Palachovým pomníkem? Komunisté ho zavrhli, aniž by znali význam

Jak to bylo s utajeným Palachovým pomníkem? Komunisté ho zavrhli, aniž by znali význam

Hned vedle budovy parlamentu ČSSR měl už roku 1969 stát skrytý pomník Jana Palacha. Všem komunistickým poslancům na očích. Troufalý kousek naplánovali architekt stavby Karel Prager a sochař Miloslav Chlupáč. Normalizační cenzoři ale projekt zastavili. Po revoluci se kolegové k plánům na Palachův pomník vrátili, nakonec ho ale realizoval až sochař Antonín Kašpar v roce 2020. Historička architektury Radomíra Sedláková se s Pragerem znala, napsala o něm knihu a vysvětluje, jak to s pomníkem bylo od jeho počátků.

Koronavirus

Proočkovat do léta 70 procent populace je sci-fi. Lidé nemají vůli, tvrdí primář VFN

Proočkovat do léta 70 procent populace je sci-fi. Lidé nemají vůli, tvrdí primář VFN

V pátek v osm hodin ráno se v Česku spustil Centrální rezervační systém, kde se mají přednostně senioři 80+ registrovat k očkování proti koronaviru. Zápisy do pořadníku běží, ale rozhodně ne hladce. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové se o úskalích systému i očkování jako takovém rozhovořili primář z Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze Jiří Votruba a epidemiolog a předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek.

Novinka v tunelu Blanka? Systém pro neztracení signálu navigace příliš nefunguje
Chybky tam byly, ale vše jsme opravili, řekl vládní IT zmocněnec o rezervačním systému
Prodělání covidu neznamená výhru. Už desítky Čechů se nakazily virem opakovaně
Zdravotní sestra vyhrála přes dvacet milionů. Odměna za boj s covidem, říká
reklama
reklama
Babiš opět otáčí: Očkování pro všechny od začátku února je zbytečné

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Pandemie ustupuje. Mírnější opatření v příštím týdnu nečekejte, prozradil Blatný
Podezřelého, který zbil seniorku v metru, poslal soud do vazby. Hrozí mu 2 roky vězení
Kvůli machinacím s očkováním padají hlavy. Další případy hlásí Český Krumlov a Motol
Další články
reklama
reklama