reklama

Nový Zéland se rozhodl zhasnout, pouliční osvětlení ohrožuje vzácný ptačí druh

Do Punakaiki se každoročně vrací na šest tisíc párů buřňáků. Zdroj: Bruce Stuart-Menteath

Představitelé novozélandské vesničky Punakaiki na Jižním ostrově rozhodli o zvláštním kroku. Na pásu o délce téměř tří a půl kilometru se večer již nerozsvěcí lampy veřejného osvětlení. Za novým opatřením stojí snaha o záchranu vzácného ptačího druhu, buřňáka novozélandského, který hnízdí jen v této oblasti. Rozsvícené lampy totiž matou mláďata, která pak umírají na silnicích.

reklama

Ptáčata buřňáků novozélandských (v řeči původních obyvatel známých jako tāiko) se rodí v norách vyhrabaných rodiči na úbočí zdejších lesů a ven vylétávají, aby se dostatečně posilnila před dlouhou cestou do Jižní Ameriky. Podle odborníků si ptáčata lampy pletou s bioluminiscenčními rybami, které tento druh loví. Kvůli tomu často spadnou na silnice, kde je srazí auto nebo napadnou dravci.

Podle předsedy Nadace na ochranu buřňáků novozélandských Bruce Stuart-Menteatha se opatření velice osvědčilo. „Tento rok jsem sbíral jen jedno ptáče. Běžně by to byl i tucet.“ I zdejší úřady uvádí, že počet srážek s ptáčaty značně poklesl. Podle místních ornitologů za srážkami jednoznačně stojí nové veřejné osvětlení, které bylo v oblasti instalováno minulý rok. „Letí přes moře, a jakmile zahlédnou modré světlo, vrhnou se střemhlav dolů,“ vysvětluje Stuart-Menteath.

Zraněná ptáčata se připravují k návratu do přírody. Zdroj: Bruce Stuart-Menteath
Zraněná ptáčata se připravují k návratu do přírody. Zdroj: Bruce Stuart-Menteath

Potíže s osvětlením však mají ptáci po celém světě. Jen několik desítek kilometrů od Punakaiki se s podobným problémem potýkají mořští ptáci v Greymouthu. „Není zatím jisté, že za srážky ptáků v Greymouthu může osvětlení, ale většina případů je spojena s osvětlením v této oblasti, a to včetně osvětlení obchodů a dalších soukromých pozemků,“ uvádí ranger Darrell Haworth. „Tam, kde se v Greymouthu objevili buřňáci, jsme mluvili s majiteli, aby světla zhasli, pokud je to možné,“ dodává. I tady se nové veřejné osvětlení objevilo vloni. Mluvčí radnice prohlásil, že městská rada v současné době uvažuje nad zhasínáním světel či změnou jejich barvy z modré na oranžovou.

Počty nalezených mrtvých ptáčat po zhasnutí světel rapidně klesly. Zdroj: Bruce Stuart-Menteath
Počty nalezených mrtvých ptáčat po zhasnutí světel rapidně klesly. Zdroj: Bruce Stuart-Menteath

V Punakaiki se nachází hnízdiště poslední kolonie buřňáků novozélandských na celém světě. Každé mládě tak představuje naději pro budoucnost druhu. Každoročně návrat zhruba šesti tisíc párů z Jižní Ameriky sledují stovky nadšenců. V rámci víkendových oslav jejich návratu, které se konají v dubnu, se návštěvníci mohou zúčastnit koncertů, zábavných aktivit i trhů.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Školství

Nejčastější otázky k návratu dětí do škol: Jak se budou žáci testovat?

Nejčastější otázky k návratu dětí do škol: Jak se budou žáci testovat?

V pondělí se do škol konečně po dlouhé pauze opět vrací vybraní žáci. Zatím ale jen ti z prvního stupně a navíc se budou pravidelně po týdnech střídat. Všechny děti musí ale před vstupem do školy povinně absolvovat antigenní nebo PCR test –⁠ podle toho, jaké škola má. A to dvakrát týdně. Co se stane, pokud bude dítě pozitivní? A kdy musí do karantény celá třída? Sepsali jsme přehledně vaše nejčastější otázky a přinášíme na ně odpovědi.

PŘEHLEDNĚ: Nouzový stav končí, jaká opatření vlastně platí a co se otevírá?
Jednu trumpcínu, prosím. Exprezident USA navrhuje přejmenovat očkování proti covidu
Děti bez testů a roušky jen na chodbách. Základní škola v Semilech chce jít proti nařízení
Elektromobily budou stát za pár let jako běžná auta. Zlevní díky lacinějším bateriím
Sport venku ve skupinách je stále ve hře, tvrdí Hnilička. Přesvědčuje Babiše i Arenbergera
Petříček ve vládě definitivně končí. Potvrdil mi to Hamáček, uvedl ministr zahraničí
Reportáž ze sčítání: Bůh? To jsou blbosti, zní ze Sudet. Víru zachraňuje moravský venkov
reklama
reklama
Potřebujete vyprázdnit sklady nekvalitních testů, vmetl Stanjura Havlíčkovi kvůli dětem

Partie

Domácí zpravodajství

Skupina pana Smejkala dává doporučení pozdě, stěžuje si Babiš. Opět upravil maturity
Rychetský postupoval protiprávně, zdůrazňuje Zeman. Volební zákon ale vetovat nebude
Další články
reklama
reklama