Aktuální covidová statistika
Laboratoře v Česku během neděle prokázaly 182 případů koronaviru, to je o 46 víc než před týdnem. V nemocnicích bylo ke konci víkendu 147 lidí s nemocí COVID-19, méně než ve všední dny uplynulého týdne, ale o 19 víc než minulou neděli. Počet nakažených ve vážném stavu se v posledních dnech pohybuje kolem třiceti. Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření nákazy mírně stouplo, a to z 1,11 na 1,14. Nad hodnotou jedna znamenající zrychlování nákazy se drží stabilně od konce srpna. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
Tzv. incidenční číslo, tedy počet nově potvrzených případů covidu za posledních sedm dní v přepočtu na 100 tisíc obyvatel, zůstává čtvrtý den na 28 případech.
Stejně jako loni začal letos počet nově potvrzených případů růst s koncem prázdnin – s návratem lidí do práce, dětí do škol a celkově větší mobilitou ve společnosti. Odborníci předpokládají, že nadcházející vlna nezatíží nemocnice tak dramaticky jako loni na podzim nebo letos na jaře, a to zejména kvůli velkému počtu lidí, kteří jsou už proti covidu očkovaní nebo nemoc prodělali.
Rusko lže o covidových číslech, mají jasno odborníci. Obětí je skoro pětkrát více
Rusko zjevně nepravdivě informuje o počtu zemřelých na nemoc COVID-19. Odborníci upozorňují, že k takovému zjištění stačí letmý pohled na tamní covidové statistiky – čísla denních úmrtí od začátku července podezřele stagnují a pohybují se každý den přibližně na hodnotě 800 zemřelých. Zahraniční média poukazují, že je k dokreslení situace v zemi potřeba sledovat čísla nadměrných úmrtí, která jsou skoro 4,5krát větší než oficiální počty zemřelých na covid.
V prvním zářijovém týdnu se počet odhalených případů za jeden den dvakrát dostal lehce nad 300, jednou se pak vyšplhal k téměř 600. V minulém týdnu se v pracovních dnech pohyboval tento počet kolem 500. Celkově uplynulý týden přibylo 3 044 případů, zatímco předchozí týden to bylo o zhruba 450 méně.
Situace je nejhorší v Praze
Incidenční číslo je nadále nejvyšší v Praze, kde stouplo na 48 případů nákazy za týden na 100 tisíc obyvatel. Následuje Moravskoslezský kraj se 40 případy. Naopak nejlépe je na tom Liberecký kraj, kde připadá pouze 11 nakažených na 100 tisíc obyvatel za uplynulých sedm dní.
Mezi okresy přetrvává nejméně příznivá situace na Opavsku a Vsetínsku. V Opavě a okolí připadá na 100 tisíc obyvatel 83 nových případů nákazy za posledních sedm dní, v okrese Vsetín je to 54 nakažených.
I nadále ve zkoumaných vzorcích převažuje mutace delta, dříve označovaná jako indická, a její subvarianty, informoval v pondělí Státní zdravotní ústav. Jeho Národní referenční laboratoř měla v posledních dvou týdnech data z 4 401 provedených testů diskriminační PCR. Na deltu a její subvarianty připadalo asi 95 procent případů. I když narůstá podíl subvariant, z hlediska chování viru v populaci odborníci nezaznamenaly žádné změny.
Lyžování v Rakousku bude pro očkované bez omezení. Jaká pravidla země zavádí?
Přísná pravidla pro bezpečnou zimu. Tak zní motto rakouské vlády pro lyžařskou sezonu 2021–2022. To nejdůležitější pro české turisty a lyžaře, kterých do hor u jižních sousedů jezdí stovky tisíc ročně, je skutečnost, že pro očkované neplatí téměř žádná omezení.
Za celou dobu epidemie COVID-19 v Česku od začátku loňského března bylo v zemi potvrzeno téměř 1,69 milionu případů nemoci, drtivá většina lidí se z nákazy vyléčila a 30 431 lidí s covidem zemřelo. Na minulý týden připadá zatím deset úmrtí, údaje se ale mohou ještě zpětně navýšit.
Proti nemoci COVID-19 jsou lidé v Česku od konce loňského prosince očkováni. Za celou dobu zdravotníci podali 11,71 milionu dávek vakcín a plně naočkováno bylo téměř 5,9 milionu lidí.
Počty nově očkovaných v posledních týdnech poklesly. V neděli ministerstvo zdravotnictví eviduje jen 1 795 dávek vakcíny, zhruba o 500 méně než před týdnem. Ještě poslední srpnovou neděli se očkovalo přes 8 tisíc lidí, o týden později už bezmála dvakrát méně.
V pondělí začíná registrace lidí, kteří měli mezi prvními v Česku dokončené očkování proti COVID-19 a mají zájem o třetí dávku vakcíny posilující jejich odolnost proti nákaze a vážnému průběhu nemoci. Většinou jsou to zdravotníci nebo senioři, kteří žijí v pobytových zařízeních sociální péče. Letos se bude moci nechat znovu očkovat více než milion obyvatel.