reklama

Pandemie aktuálně: Laboratoře v neděli odhalily 182 případů, covid dál sílí

Laboratoře v Česku během neděle prokázaly 182 případů koronaviru, to je o 46 víc než před týdnem. V nemocnicích bylo ke konci víkendu 147 lidí s nemocí COVID-19, méně než ve všední dny uplynulého týdne, ale o 19 víc než minulou neděli. Počet nakažených ve vážném stavu se v posledních dnech pohybuje kolem třiceti. Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření nákazy mírně stouplo, a to z 1,11 na 1,14. Nad hodnotou jedna znamenající zrychlování nákazy se drží stabilně od konce srpna. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

reklama

Tzv. incidenční číslo, tedy počet nově potvrzených případů covidu za posledních sedm dní v přepočtu na 100 tisíc obyvatel, zůstává čtvrtý den na 28 případech.

Stejně jako loni začal letos počet nově potvrzených případů růst s koncem prázdnin – s návratem lidí do práce, dětí do škol a celkově větší mobilitou ve společnosti. Odborníci předpokládají, že nadcházející vlna nezatíží nemocnice tak dramaticky jako loni na podzim nebo letos na jaře, a to zejména kvůli velkému počtu lidí, kteří jsou už proti covidu očkovaní nebo nemoc prodělali.

V prvním zářijovém týdnu se počet odhalených případů za jeden den dvakrát dostal lehce nad 300, jednou se pak vyšplhal k téměř 600. V minulém týdnu se v pracovních dnech pohyboval tento počet kolem 500. Celkově uplynulý týden přibylo 3 044 případů, zatímco předchozí týden to bylo o zhruba 450 méně.

Situace je nejhorší v Praze

Incidenční číslo je nadále nejvyšší v Praze, kde stouplo na 48 případů nákazy za týden na 100 tisíc obyvatel. Následuje Moravskoslezský kraj se 40 případy. Naopak nejlépe je na tom Liberecký kraj, kde připadá pouze 11 nakažených na 100 tisíc obyvatel za uplynulých sedm dní.

Mezi okresy přetrvává nejméně příznivá situace na Opavsku a Vsetínsku. V Opavě a okolí připadá na 100 tisíc obyvatel 83 nových případů nákazy za posledních sedm dní, v okrese Vsetín je to 54 nakažených.

I nadále ve zkoumaných vzorcích převažuje mutace delta, dříve označovaná jako indická, a její subvarianty, informoval v pondělí Státní zdravotní ústav. Jeho Národní referenční laboratoř měla v posledních dvou týdnech data z 4 401 provedených testů diskriminační PCR. Na deltu a její subvarianty připadalo asi 95 procent případů. I když narůstá podíl subvariant, z hlediska chování viru v populaci odborníci nezaznamenaly žádné změny.

Za celou dobu epidemie COVID-19 v Česku od začátku loňského března bylo v zemi potvrzeno téměř 1,69 milionu případů nemoci, drtivá většina lidí se z nákazy vyléčila a 30 431 lidí s covidem zemřelo. Na minulý týden připadá zatím deset úmrtí, údaje se ale mohou ještě zpětně navýšit.

Proti nemoci COVID-19 jsou lidé v Česku od konce loňského prosince očkováni. Za celou dobu zdravotníci podali 11,71 milionu dávek vakcín a plně naočkováno bylo téměř 5,9 milionu lidí.

Počty nově očkovaných v posledních týdnech poklesly. V neděli ministerstvo zdravotnictví eviduje jen 1 795 dávek vakcíny, zhruba o 500 méně než před týdnem. Ještě poslední srpnovou neděli se očkovalo přes 8 tisíc lidí, o týden později už bezmála dvakrát méně.

V pondělí začíná registrace lidí, kteří měli mezi prvními v Česku dokončené očkování proti COVID-19 a mají zájem o třetí dávku vakcíny posilující jejich odolnost proti nákaze a vážnému průběhu nemoci. Většinou jsou to zdravotníci nebo senioři, kteří žijí v pobytových zařízeních sociální péče. Letos se bude moci nechat znovu očkovat více než milion obyvatel.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sledujte ŽIVĚ Speciál 360° o zdraví Zemana: Jak reaguje na Vystrčilovo prohlášení Forejt?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Speciál 360° o zdraví Zemana: Jak reaguje na Vystrčilovo prohlášení Forejt?

Prognóza zdravotního stavu prezidenta je krajně nejistá, cituje z dopisu od lékařů šéf Senátu Miloš Vystrčil. Hospitalizovaný Miloš Zeman dle Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) není momentálně schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti. Zástupci senátorských klubů proto nevidí jinou možnost než převést prezidentské pravomoci na premiéra a šéfa Sněmovny. Jak se situace bude vyvíjet dále? Sledujte speciální vysílání CNN Prima NEWS, které bude k dispozici živě i v tomto článku. Hosty budou mimo jiné předseda ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček nebo bývalý šéf protokolu Kanceláře prezidenta republiky Jindřich Forejt.

Experti: Situace okolo Zemana je vážná, Mynářův postup je těžko obhajitelný a absurdní

Zpráva Ústřední vojenské nemocnice o neschopnosti prezidenta Miloše Zemana vykonávat pracovní povinnosti je velmi závažnou informací, postup hradního kancléře Vratislava Mynáře pak těžko obhajitelným aktem, uvedli političtí experti a ústavní právníci. Třebaže se shodují, že by se i bez přičinění prezidenta republiky sešla dolní komora 8. listopadu, spekulace o pravosti Zemanova podpisu vzbuzují neklid. Za zneužití prezidentských pravomocí hrozí až dva roky za mřížemi.

Chlapec v sukni znásilnil na genderově neutrálních toaletách dívku. Její otec to neunesl

Školy po celé Americe se zabývají otázkou, zda by měly být toalety genderově neutrální. Někteří rodiče se ale obávají o bezpečí svých nezletilých dětí. Debatu v amerických médiích rozpoutala výpověď jednoho údržbáře, který popsal znásilnění své dcery na dívčích toaletách chlapcem v sukni. Otec to pak ale na zasedání školské rady pěkně schytal.

reklama

Domácí zpravodajství

Mynář zaútočil na Vystrčila: Předvádí pokrytectví a chce Zemana zbavit pravomocí

Miloš Vystrčil (ODS) předvádí pokrytectví, jaké jsem v životě nezažil, zaútočil na šéfa Senátu veřejně hradní kancléř Vratislav Mynář. Prohlásil to v pondělí odpoledne na dlouho očekávané tiskové konferenci. Vystrčil se podle Mynáře chce jen zviditelnit, což povede ke zbavení prezidenta pravomocí. K tomu, v jakém je prezident zdravotním stavu, se Mynář ale detailněji nevyjádřil.

reklama