„Sjetí“ lachtani trápí Kalifornii. Za útoky na plavce stojí strach, důvod překvapí

Dezorientovaní lachtani na kalifornském pobřeží útočí ve vodě na plavce, v posledních týdnech došlo hned k několika dramatickým napadením. Vědci upozorňují, že za agresivním chováním obvykle hravých mořských savců stojí otrava způsobená toxickou řasou domoovou kyselinou. „Nechápou, kde jsou. Snaží se dostat z vody, aby se neutopili,“ vysvětlil.

Lachtani útočí na nic netušící plavce a surfaře na kalifornském pobřeží, které se táhne v délce více než 110 kilometrů, informovalo zpravodajství CNN. Mezi napadenými byla i patnáctiletá dívka Phoebe Beltranová, kterou lachtan zranil během plavecké zkoušky na plavčíka v Long Beach. „Byla jsem v šoku, hrozně mě bolely paže. Pořád dokola jsem cítila ty jeho zuby,“ popsala svůj zážitek pro místní televizi KCAL.

ČTĚTE TAKÉ: Srážek se zvířaty na jaře přibývá. Expert popsal, jak reagovat, když je střet nevyhnutelný

Jen o pár dní dříve se poblíž Oxnardu stal terčem napadení i surfař RJ LaMendola. Lachtan ho stáhl z prkna a pokousal. „Vypadal jako posedlý,“ napsal později na sociálních sítích. „Tvářil se divoce, téměř démonicky, žádná zvědavost nebo hravost, jak lachtany známe,“ napsal LaMendola o svém „děsivém a traumatu“.

Odborníci vysvětlují, že za změnou chování těchto zvířat stojí toxická řasa, která produkuje domoovou kyselinu. Ta se dostává do mořského potravního řetězce, zejména přes sardinky a ančovičky, kterými se lachtani i delfíni živí. Toxin vyvolává u zvířat neurologické problémy, záchvaty, dezorientaci i agresi.

„Když jsou zasaženi tímto toxinem, jsou mimo sebe. Bojí se. Jsou naprosto dezorientovaní a vystrašení. Opravdu nechápou, kde jsou. Snaží se dostat z vody, aby se neutopili,“ vysvětlil John Warner, generální ředitel Marine Mammal Care Center v Los Angeles.

Tisíce nemocných a vyčerpaných zvířat

Situace je letos podle expertů výjimečně vážná. Za pouhých pět týdnů obdrželo záchranné centrum přes dva tisíce hlášení o nemocných nebo vyčerpaných zvířatech. Více než 240 mořských savců již bylo hospitalizováno – většinou lachtani, ale i několik desítek delfínů. Většina delfínů už na plážích bohužel jen dožívá, jejich stav bývá natolik vážný, že je nutné je humánně utratit.

Tento problém způsobují i klimatické změny. Teplejší a kyselější oceán podporuje růst toxických řas. K tomu přispívají i hnojiva ze zemědělství, která se dostávají do oceánu. Tyto změny vedou k častějším a silnějším toxickým řasovým květům, které byly dřív vzácné, ale dnes se objevují skoro každý rok. „Tyto květy mají velký vliv na vrcholové predátory, jako jsou lachtani, delfíni a mořští ptáci,“ poznamenal Warner.

Hrozí pokles populace těchto mořských savců

Záchranná centra dělají maximum, aby nemocným zvířatům pomohla – podávají jim tekutiny, výživu a léky proti záchvatům. I přesto se však některým zvířatům nedaří uzdravit. „Letos je zotavení mnohem pomalejší. Mnoho lachtanů zůstává v kómatu i po třech týdnech péče,“ říká Warner. Navíc zhruba 80 procent samic, které do centra přicházejí, je březích. Často ale kvůli přežití plod vypudí. Dlouhodobě tak hrozí pokles populace těchto mořských savců.

Úřady mezitím apelují na veřejnost, aby se k lachtanům nepřibližovala – minimální doporučená vzdálenost je 15 metrů. I nemocná zvířata totiž mohou být v krátkých momentech velmi nebezpečná. Přesto odborníci připomínají, že lachtani nejsou přirozeně agresivní. „Jsou to stále ti samí charismatičtí, zábavní a roztomilí tvorové, které obvykle vídáme na pobřeží. Musíme si ale pamatovat, že jsou to divoká zvířata. Mohou být nepředvídatelná i za normálních okolností,“ uzavřel Warner.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Vzácné záběry. Vlk na Rychnovsku přebíhal silnici, řidiči se podařilo šelmu natočit

Tagy: