reklama

Hasiči varují před vypouštěním lampionů (ne)štěstí

Sovy bývají častou kořistí lampionů štěstí
Zdroj: pixabay.com

Lampiony štěstí,  létající přání, létající lucerny, čínské lampióny, lucerny štěstí či thajské lampiónky – to vše, znamená to samé. Pro nás nevinnou zábavu, pro hasiče zbytečné výjezdy a práci navíc, pro určitá zvířata smrt. 

reklama

Podle legislativy se jedná o neškodný výrobek, ke kterému jsou ale potřeba ideální podmínky, kterých dosáhnout, je skoro nemožné. Hasiči České republiky především varují proti používání lampionů štěstí, ze zkušenosti totiž ví, že škody, které napáchají, mohou vést až do miliónů. Dráty po dopadu na zem ohrožují volně žijící zvěř. Když při letu svítí, mohou ohrozit navigaci letového provozu a opět zvířata. Především sovy bývají jejich častou kořistí.

Lampion štěstí
Lampion štěstí
Zdroj: pixaby.com

Hasičský záchranný sbor České republiky důrazně varuje před používáním létajících přání a snaží se na našem území o jejich úplný zákaz. Protože při používání těchto výrobků nelze zajistit bezpečnost, považují hasiči za vhodné označit létající přání podle zákona č. 102/2001 Sb. za nebezpečné výrobky a nechat je stáhnout z distribuce.

Lampiony by se měly vypouštět pouze: mimo obydlená území, lesy, suché louky či obilná pole. Pokud síla větru nepřesahuje 6–11 km/h. Hasiči uvádí bezpečné podmínky pro lampiony jako bezvětří ( 0–0,2 m/s). Rychlost větru se však se stoupající výškou mění. U nás se průměrná rychlost větru pohybuje mezi 2–4 m/s. Vedle rychlosti se mění i jeho směr, takže je nemožné odhadnout, jak vysoko lampión dosáhne, jak dlouho a kam poletí. Dále by se neměly vypouštět v blízkosti letišť (v okruhu 15–50 km – v závislosti na typu letiště, v blízkosti hořlavin a skladů výbušnin.  Ale vzhledem k událostem, při kterých se používají jako svatby a oslavy, tak je jasné, že alkoholem posílení jedinci prostě o následcích přemýšlet nebudou.

Vypouštět balónky štěstí a navíc pokud možno hromadně je v poslední době stále více v oblibě, z pohledu hasičů je ale tato zábava velice riziková. Zatímco pro návštěvníky nejrůznějších letních akcí je noční obloha rozsvícená stovkami letících balónků štěstí příjemným pokoukáním, pro hasiče je to spíš noční můra. Lidé si totiž neuvědomují, jak snadno může takový balónek způsobit požár, varují hasiči Karlovarského kraje na svých stránkách.

V roce 2011 vydali úplný zákaz používání tohoto lákadla Rakousko, dále se o to postarali v Německu, Malajsii, Austrálii, pracuje na tom Velká Británie i samotná Čína. Tam se také před dvěma tisíci lety používali jako signalizace polohy v armádě.

Později se dostaly mezi lidi a měly spíše sváteční charakter. Sloužily jako komunikace s božstvy během asijských festivalů. Představoval odchod trápení a obav, naopak měl přinést štěstí a bohatství.

Dnes ale v podstatě nepřináší nic pozitivního. Lidé si sice představují, že pokud lampion s přáním stoupá do nebe, jejich přání bude vyslyšeno. Stejně tak ho ale můžete vyslat bez lampionu. A místo toho si zapalte svíčku doma.

Tagy: zvířata hasiči Vánoce Silvestr oslavy nebezpečí lampiony stesti
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Stát firmám i živnostníkům přispěje na testy pro zaměstnance. Čtyřikrát do měsíce

Stát firmám i živnostníkům přispěje na testy pro zaměstnance. Čtyřikrát do měsíce

  • Aktualizováno

Stát bude firmám i živnostníkům kompenzovat plošné testování, za test jim dá až 60 korun. Nárok na příspěvek bude na čtyři testy na zaměstnance nebo osobu samostatně výdělečně činnou (OSVČ) měsíčně. Testování bude hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Po středečním mimořádném jednání vlády to v tiskové zprávě uvedl úřad vlády. O schválení testování na Twitteru informoval i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

360°

Na rakovinu bude umírat více lidí, kvalita péče se snižuje, varuje primář Škola

Na rakovinu bude umírat více lidí, kvalita péče se snižuje, varuje primář Škola

Kvůli soustředění zdravotní péče na covidové pacienty bude umírat více lidí na rakovinu, sdělil v pořadu 360° Pavlíny Wolfové primář Kliniky anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Josef Škola. Lékaři na ně zkrátka nemají kapacity, což v pořadu na CNN Prima NEWS potvrdil i ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a rovněž lékař Petr Arenberger. Pacienty, kteří už nepotřebují podporu dýchání, pouštějí domů, aby mohli přijmout další.

Vláda chce prodloužit nouzový stav do konce března. Opozice mluví o právním kutilství
Jak hodnotí rok s koronavirem Miloš Zeman a Andrej Babiš? Sledujte nedělní Partii
Fanoušci se sesypali na Kluse, zpoplatnil svůj web. Nestydím se za to, říká zpěvák
Smartwings nad propastí. Hrozí insolvence, ČSA oznámily, že se chystají propouštět
reklama
reklama
Nekrolog za Důl Darkov: Fáral jsem tu 35 let a syn sedm roků, loučí se havíř

Reportáž

Domácí zpravodajství

Zpřísníme, opatření budou jako na jaře, prohlásil Babiš. Co tenkrát platilo?
Dvě lékařské roušky přes sebe odborníci nedoporučují. Zrušte to, žádají výrobci vládu
Další články
reklama
reklama