reklama

Lampiony (ne)štěstí

Lampióoy štěstí  létající přání, létající lucerny, čínské lampióny, lucerny štěstí či thajské lampiónky – to vše, znamená to samé. Pro nás nevinnou zábavu, pro hasiče zbytečné výjezdy a práci na víc, pro určitá zvířata smrt. 

reklama

Lampiony štěstí, létající přání, létající lucerny, čínské lampióny, lucerny štěstí či thajské lampionky – to vše, znamená to samé. Pro nás nevinnou zábavu, pro hasiče zbytečné výjezdy a práci na víc, pro určitá zvířata smrt.

Podle legislativy se jedná o neškodný výrobek, ke kterému jsou ale potřeba ideální podmínky, kterých dosáhnout, je skoro nemožné. Hasiči České republiky především brojí proti používání lampiónů štěstí, ze zkušenosti totiž ví, že škody, které napáchají, mohou vést až do miliónů. Dráty po dopadu na zem ohrožují volně žijící zvěř. Když při letu svítí, mohou ohrozit navigaci letového provozu a opět zvířata. Především sovy bývají jejich častou kořistí.

Lampiony by se měli vypouštět pouze: mimo obydlená území, lesy, suché louky či obilná pole a pouze v případě, že síla větru nepřesahuje 6–11 km/h. Ale vzhledem k událostem, při kterých se používají jako svatby a oslavy, tak je jasné, že alkoholem posílení jedinci prostě o následcích přemýšlet nebudou.

V roce 2011 vydali úplný zákaz používání tohoto lákadla Rakousko, dále se o to postarali v Německu, Malajsii, Austrálii, pracuje na tom Velká Británie i samotná Čína. Tam se také před dvěma tisíci lety používali jako signalizace polohy v armádě.

Dnes ale v podstatě nepřináší nic pozitivního. Lidé si sice představují, že pokud lampion s přáním stoupá do nebe, jejich přání bude vyslyšeno. Stejně tak ho ale můžete vyslat bez lampionu. A místo toho si zapalte svíčku doma.

Další hlavní zprávy

Fotbal

Zadržený Berbr rezignoval na všechny své funkce ve fotbale. Končí také Chovanec

Zadržený Berbr rezignoval na všechny své funkce ve fotbale. Končí také Chovanec

Páteční zadržení místopředsedy FAČR (Fotbalové asociace České republiky) Romana Berbra v souvislosti s údajným fixlováním zápasů způsobilo v českém fotbale velké změny. Předseda svazu Martin Malík přijal Berbrovu rezignaci na všechny jeho funkce, tedy i tu ve výkonném výboru. Rozpuštěna je po korupční kauze také stávající komise rozhodčích, kterou vedl Jozef Chovanec.

Jan Hamáček

Nový zákon chce lidem tajit informace, podle Hamáčka je to v pořádku

Nový zákon chce lidem tajit informace, podle Hamáčka je to v pořádku

Zatímco veřejnost i novináři poslední týdny volají po zveřejnění veškerých informací v souvislosti s koronavirem, na ministerstvu vnitra vznikla novela krizového zákona, která naopak navrhuje informace utajovat. A to ve chvíli, kdy by jejich zveřejněním mohlo dojít k ohrožení přípravy krizové situace nebo účinnosti krizových opatření. Podle šéfa resortu Jana Hamáčka (ČSSD) je i tak návrh odborníků v pořádku a věří mu.

reklama
Američané žasnou: Jak se mohlo Česko stát z premianta koronavirovým odpadlíkem?
Nový policejní systém za vteřinu rozpozná obličej. Praha ho v ulicích nechce
Dva policisty převezli po nedělní demonstraci do nemocnice. Organizátorovi hrozí milionová pokuta
Řeřicha prý nevyroste. První hoax o 5G sítích pochází od dánských studentek
Někdo přišel s tím matematickým modelem. Kdo je tajemný muž, o kterém mluvil Babiš?
reklama
reklama
Nejrizikovější akce. Nakazit se mohla půlka lidí, odsuzuje epidemiolog Smejkal demonstranty

Koronavirus

Domácí zpravodajství

V karanténě je šéf krizového štábu Hamáček i zbytek vedení ČSSD
Konflikt kvůli špatně nasazené roušce. Vlakvedoucí Českých drah udeřil cestujícího do hlavy
Další články
reklama
reklama