Hasiči varují před vypouštěním lampionů (ne)štěstí

Lampiony štěstí, létající přání, létající lucerny, čínské lampiony, lucerny štěstí či thajské lampionky – to vše znamená to samé. Pro nás nevinnou zábavu, pro hasiče zbytečné výjezdy a práci navíc, pro určitá zvířata smrt. 

Hasiči i národní parky varují před vypouštěním lampionů

Podle legislativy se jedná o neškodný výrobek, ke kterému jsou ale potřeba ideální podmínky, kterých dosáhnout je skoro nemožné. Hasiči České republiky především varují proti používání lampionů štěstí, ze zkušenosti totiž ví, že škody, které napáchají, mohou vést až do milionů. Dráty po dopadu na zem ohrožují volně žijící zvěř. Když při letu svítí, mohou ohrozit navigaci letového provozu a opět zvířata. Především sovy bývají jejich častou kořistí.

Prosíme také obyvatele a návštěvníky Prahy, aby nepoužívali lampiony štěstí. https://youtu.be/XMzxTqjtanY

Posted by HZS Praha on Saturday, April 27, 2019

Hasičský záchranný sbor České republiky důrazně varuje před používáním létajících přání a snaží se na našem území o jejich úplný zákaz. Protože při používání těchto výrobků nelze zajistit bezpečnost, považují hasiči za vhodné označit létající přání podle zákona č. 102/2001 Sb. za nebezpečné výrobky a nechat je stáhnout z distribuce. Jejich plošný zákaz pro celé území i po celý rok, zavedlo ve vyhlášce z roku 2020 třeba hlavní město Praha.

Zákaz používání pyrotechniky a lampionů štěstí hlásí i správa Krkonošského národního parku (KRNAP). Správci KRNAP upozorňují i na vypouštění lampionů štěstí, které znečišťují krajinu a zvyšují riziko požárů. „I tuto aktivitu nově zákon o ochraně přírody a krajiny zakazuje na celém území národního parku, s výjimkou zastavěných území a zastavitelných ploch,“ uvedl pro ČTK mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Nesplnitelné podmínky

Lampiony by se měly vypouštět pouze mimo obydlená území, lesy, suché louky či obilná pole. Pokud síla větru nepřesahuje 6–11 km/h. Hasiči uvádí bezpečné podmínky pro lampiony jako bezvětří ( 0–0,2 m/s). Rychlost větru se však se stoupající výškou mění. U nás se průměrná rychlost větru pohybuje mezi 2–4 m/s. Vedle rychlosti se mění i jeho směr, takže je nemožné odhadnout, jak vysoko lampión dosáhne, jak dlouho a kam poletí. Dále by se neměly vypouštět v blízkosti letišť (v okruhu 15–50 km – v závislosti na typu letiště), v blízkosti hořlavin a skladů výbušnin.  Ale vzhledem k událostem, při kterých se používají jako svatby a oslavy, tak je jasné, že alkoholem posílení jedinci prostě o následcích přemýšlet nebudou.

Vypouštět balónky štěstí – a navíc pokud možno hromadně – je v poslední době stále více v oblibě, z pohledu hasičů je ale tato zábava velice riziková. Zatímco pro návštěvníky nejrůznějších letních akcí je noční obloha rozsvícená stovkami letících balónků štěstí příjemným pokoukáním, pro hasiče je to spíš noční můra. Lidé si totiž neuvědomují, jak snadno může takový balónek způsobit požár, varují hasiči Karlovarského kraje na svých stránkách.

Snad zatím největší katastrofou, kterou lampiony způsobily, byl požár německé zoologické zahrady v Krefeldu. Lampiony vítr dovál do pavilonu opic, ve kterém uhořelo na 30 primátů. Vyšetřovatelé našli na spáleništi tři lampiony i s ručně psanými novoročními přáními. V ten samý rok nalezli pracovníci Zoo Praha lampion u pavilonu slonů, pět metrů od hromady suchého okusu.

Posted by Zoo Praha on Wednesday, January 1, 2020

Původ a význam

V roce 2011 vydali úplný zákaz používání tohoto lákadla Rakousko, dále se o to postarali v Německu, Malajsii, Austrálii, pracuje na tom Velká Británie i samotná Čína. Tam se také před dvěma tisíci lety používaly jako signalizace polohy v armádě.

Později se dostaly mezi lidi a měly spíše sváteční charakter. Sloužily jako komunikace s božstvy během asijských festivalů. Představovaly odchod trápení a obav, naopak měly přinést štěstí a bohatství.

Dnes ale v podstatě nepřináší nic pozitivního. Lidé si sice představují, že pokud lampion s přáním stoupá do nebe, jejich přání bude vyslyšeno. Stejně tak ho ale můžete vyslat bez lampionu. A místo toho si zapalte svíčku doma.

Tagy: