Slovenská zdravotní záchranná služba informovala v neděli ráno o dvou zraněných při sesuvu laviny na Velké Fatře. Jeden z nich bohužel na následky zranění zemřel, druhý muž je v péči lékařů. Zvýšené lavinové nebezpečí platí i pro okolní hory, jako jsou Nízké Tatry.
Operační středisko zdravotní záchranné služby v neděli informovalo o zásahu při sesuvu laviny na vrchu Krížna na Velké Fatře. Pětašedesátiletý muž utrpěl zranění neslučitelné se životem. Okolnosti neštěstí, ke kterému došlo pod vrchem Krížna, přiblížili letečtí záchranáři, kteří na místě operovali. „Jeden lyžař padal s utrženou lavinou strmým terénem přibližně 200 metrů a zůstal zasypaný pod sněhem. Druhý byl zasypán jen částečně, okamžitě začal s hledáním kamaráda. Poté, co se mu podařilo najít a vyhrabat zpod sněhu, začal s jeho oživováním,“ uvedla letecká záchranná služba, informují slovenské Topky.
ČTĚTE TAKÉ: České hory v obležení turistů: Parkoviště praskají ve švech, dopravu řídí policie
Po příjezdu záchranářů pokračovala s oživováním lékařka. „Vzhledem k riziku pádu sekundární laviny bylo třeba pacienta z místa co nejrychleji evakuovat. Během mezipřistání byl přeložen na palubu, při celé záchranné akci a převozu byl kontinuálně resuscitován. Bohužel, i přes maximální úsilí o jeho záchranu svým zraněním během převozu podlehl. Lékařka mohla jen konstatovat úmrtí,“ popsali záchranáři.
Pád lavíny vo Veľkej Fatre Posádka záchranárskeho vrtuľníka z Banskej Bystrice prijala dnes dopoludnia požiadavku o...
Posted by Air - Transport Europe, letecká záchranná služba on Sunday, January 28, 2024
V Západních, Vysokých, západní části Nízkých Tater a Malé Fatře platí nad hranicí lesa zvýšené lavinové nebezpečí, třetí stupeň z pětidílné mezinárodní stupnice, informoval o tom Pavel Beťko ze Střediska lavinové prevence Horské záchranné služby (HZS) pro slovenské Topky.
Hlavním lavinovým problémem zůstává podle expertů větrem přivátý sníh po stranách hřebenů, pod skalními stěnami a v úzkých žlabech. „Mimořádné nebezpečné jsou jižní, jihovýchodní, jihozápadní a východní orientace. Zejména na těchto místech se nacházejí tvrdé, větrem ubité desky, ve kterých se velmi dobře šíří napětí. Jejich uvolnění je možné již při malém zatížení, zvláště na strmých svazích,“ upozornil Beťko pro Topky.
Hrozí také laviny z nového sněhu, který je uložen na tvrdé vrstvě z předchozích dnů. „V některých případech hrozí střední laviny, výjimečně i velké spontánní laviny. Pohyb v horském terénu se nezkušeným turistům či skialpinistům nedoporučuje,“ zdůraznil Beťko.
Za posledních 48 hodin připadlo v horách od 20 do 50 centimetrů nového, převážně prachovitého sněhu. Vlivem silného větru je rozložen velmi nerovnoměrně. „Hřebeny hor jsou sfoukány do tvrdého až ledového podkladu. V úzkých žlabech a tam, kde byla rychlost větru menší, bude lokálně naváto větší množství prachovitého sněhu. Většina nového sněhu je sfoukaná do pásma lesa,“ popsal Beťko.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Necestujte na hory bez pojištění, radí odborníci. Existuje i pro náruživé pijany alkoholu