Lázně v Moravskoslezském kraji připravily na hlavní sezonu řadu novinek jak v léčbě, tak v zázemí pro pacienty. Sanatoria Klimkovice u Ostravy například chystají otevření psychologické ambulance, Lázně Darkov v Karviné budují kolonádu a Horské lázně Karlova Studánka na Bruntálsku opravují Slezský dům.
Mluvčí Sanatorií Klimkovice Ivana Gračková řekla, že lázně každoročně rozšiřují přístrojové vybavení. Letos budou například pořizovat kompaktní robotický rehabilitační trenažér, běžecký pás s funkcí antigravitačního nadlehčení uživatele nebo přístroj pro funkční rehabilitaci ramenního a loketního kloubu.
ČTĚTE TAKÉ: Na dovolenou z Krakova i Katovic. Nové autobusové linky propojí Česko s polskými letišti
Poskytují i nový regenerační program. „Rozšiřuje dosavadní nabídku wellness a rehabilitačních procedur, spojuje tradiční jodobromové koupele s dalšími terapiemi a slouží ke komplexní relaxaci a regeneraci těla i mysli,“ řekla mluvčí. Zavedení programu umožnila rekonstrukce části vanového oddělení za 2,5 milionu korun.
„Nejspíše nejdůležitější novinkou v péči o pacienty v Sanatoriích Klimkovice ale bude otevření nové ambulance klinické psychologie. Fungovat v plném provozu by měla začít v létě, v současnosti máme souhlas krajského úřadu s jejím otevřením a jednáme se zdravotními pojišťovnami o uzavření smluv,“ řekla Gračková.
Ambulance bude otevřena i veřejnosti. „Chceme tak rozšířit nabídku klinicko-psychologických služeb v regionu,“ řekla mluvčí. Především bude ale ambulance určena pro pravidelné pacienty lázní.
„O kontinuální psychologickou péči u nás mají zájem většinou pacienti s chronickými zdravotními obtížemi, které se nepříznivě odrážejí v jejich psychickém stavu. Během lázeňského pobytu navštěvovali psychologa, navázali s ním důvěrný terapeutický vztah a nechtějí nebo nemohou přecházet jinam,“ uvedla vedoucí oddělení klinické psychologie Sanatorií Klimkovice Taťána Khýrová.
Nová kolonáda v Karviné
Mluvčí Lázní Darkov Miroslav Slaný řekl, že jednou z hlavních novinek je vybudování lázeňské kolonády před Společenským domem v Historických lázních v karvinské čtvrti Darkov. „Část parku před Společenským domem právě prochází revitalizací. Na jejím konci vznikne nový lázeňský park, který poskytne návštěvníkům příjemné relaxační prostředí. V prostoru před Společenským domem vybudují Lázně Darkov zbrusu novou lázeňskou kolonádu, která dosud v Karviné chyběla,“ řekl Slaný. Lázně do revitalizace areálu investují 23 milionů korun.
Lázně po povodních opravují nejstarší budovu, Staré lázně v Historických lázních Darkov. „V první etapě bychom chtěli zrekonstruovat celý balneoprovoz v tomto objektu. Mezi další plány na letošní rok patří rekonstrukce brownfieldu - budovy Macurovka, která bude sloužit jako bytový dům pro zaměstnance lázní,“ uvedl mluvčí. Také Lázně Darkov průběžně investují do nových přístrojů.
„Nejpodstatnější pro lázně ale je, že bude přijato nařízení vlády, díky kterému Karviná konečně získá statut lázeňského místa. Karviná se tak oficiálně stane lázeňským městem. O to, aby se tak stalo, lázně společně s městem Karviná usilují deset let, dvakrát už to bylo na spadnutí, ale konečně k tomu dojde až nyní, během letošní lázeňské sezony,“ řekl Slaný.
Generální ředitelka Lázní Darkov Pavlína Filipi uvedla, že největší novinkou je pobyt po operaci kyčlí a kolen pro samoplátce. „Množí se nám klienti, kteří nechtějí jet na poukaz po operaci, protože nadále pracují a nemohou chybět tak dlouho v práci. Zavedli jsme pro ně tedy týdenní program, který mohou opakovat až čtyřikrát. Využívají ho klienti, kteří se vrací například po pobytu hrazeném plně pojišťovnou na stabilizační pobyt,“ uvedla ředitelka.
Rekonstrukce v Karlově Studánce
Ředitel Horských lázní Karlova Studánka Jan Poštulka řekl, že dokončují rekonstrukci Slezského domu. „Vnitřní rekonstrukce obnášela opravu chodeb a v rámci pokojů krom výmalby obnovu veškerého zázemí koupelen. Teď tam probíhá oprava balkonů, ať je mohou návštěvníci užívat v hlavní lázeňské sezoně,“ řekl Poštulka. Rekonstrukce Slezského domu, jehož kapacita je více než 100 lůžek, přijde zhruba na 30 milionů korun.
Pacienti lázní mohou dobrovolně používat telemetrické náramky. „Hodnotíme jak pohybovou aktivitu, tak i spánkovou aktivitu našich pacientů. Dáváme to dohromady s léčebným plánem, ukazujeme, jaký to dává smysl a čím je pohyb a spánek pro naše pacienty důležitý,“ řekl Poštulka. Po celý rok se lázně snaží areál zkrášlovat. „Snažíme se dohnat roky, kdy jsme tady nic opravovat nemohli kvůli restitucím,“ řekl ředitel.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Kácení stromu v Bohumíně přerušila veverka. Město jí chce dát šanci vyvést mláďata