Příběhy inuitských lovců se potvrdily. Lední medvědi jsou podle nově zveřejněné studie schopni používat kusy ledu, kameny a další předměty k lovu. Díky tomu získávají výhodu například při boji s jejich největšími protivníky – mroži.
Lední medvědi jsou v Arktidě jedním z hlavních predátorů, který v podstatě nemá důstojného protivníka. Jediné zvíře, které se s ním zvládne měřit, je mrož. Ten může vážit až 1300 kilogramů a navíc má velmi silnou vrstvu tuku a také tvrdou lebku, pro medvědy je tedy velmi těžké takové zvíře zabít. Vědci dlouho neměli jasno, jak se to medvědům může vůbec podařit. Nejnovější výzkum ukazuje, že někteří lední medvědi používají předměty, jako jsou kameny a kusy ledu, aby v boji získali určitou výhodu.
Století staré příběhy Inuitů uváděly, že medvědi používají předměty k lovu. Důkazy ale chyběly. Nyní se však podařilo prokázat, že příběhy o medvědech zabíjejících mrože rozbitím lebky jsou pravdivé.
Studie zveřejněná v časopise Arctic vycházela z tvrzení inuitských lovců a také z výzkumů západních přírodovědců. Autoři Ian Stirling, Kristin Laidre a Erik Born prokázali, že medvědi opravdu předměty jako kameny používají, i když jen zřídka. Zjistilo se, že lední medvědi tento způsob používají hlavně při lovu mrožů kvůli jejich velikosti a obtížnosti usmrcení.
Mytologie se stala realitou
Příběhy o medvědech lovících pomocí různých předmětů kolují v západní vědecké komunitě od roku 1780. Inuitští lovci vyprávěli podobné příběhy už mnohem dříve, ale vědecké instituce je považovaly za smyšlené historky a báje. V roce 2009 nazval americký mořský biolog Richard Ellis podobné příběhy jako „mytologické“, uvádí studie.
2/7 Son varias las anécdotas en las que se describe cómo lanzan rocas o hielo a las morsas (esta ilustración es del explorador Charles Francis Hall, de 1865). Los cráneos de estos animales son demasiado gruesos, incluso para un enorme oso polar (blog) https://t.co/RfqEmSdJxM pic.twitter.com/8seq5dS0t5
— Tay (@BioTay) July 30, 2021
Ian Stirling ale příběhy za mytologické rozhodně nepovažoval. „Pokud zkušený inuitský lovec něco říká, stojí za to ho poslouchat. Je totiž velmi pravděpodobné, že bude mít pravdu,“ řekl Stirling v rozhovoru Science News.
V roce 2010 vyfotografoval japonský reportér pětiletého medvěda jménem GoGo, který úspěšně používal větve stromů a různé hračky, aby získal kus masa, který byl zavěšen tři metry nad jeho bazénem v zoologické zahradě Tennoji v Osace.
Způsob lovu by se mohla naučit i mláďata
Podle autorů studie není nereálné, že by lední medvěd mohl být tak inteligentní, aby zvládl použít kus ledu či kámen k zabití mrože. Pokud navíc tyto dovednosti ovládá také samice, je možné, že to naučí i svá mláďata.
Studie zveřejnila též výpovědi inuitských lovců. Ti údajně pozorovali, jak medvěd sledoval mladého mrože a v tlapě držel kus kamene, kterým ho následně zasáhl.
Konkrétní studie o kognitivních schopnostech zatím neexistuje. „Máme mnoho důkazů z pozorování, které naznačují, že lední medvědi jsou opravdu chytrá zvířata,“ popsal Stirling.
U zástupců čeledi medvědovitých se obvykle předpokládá, že díky velkým mozkům mají silné kognitivní schopnosti, což dokládají jejich propracované lovecké strategie. Studie na amerických černých medvědech v zajetí odhalila, že některé schopnosti se zdají být dokonce vyšší než u primátů.
Kromě medvědů používají předměty ze svého okolí i další zvířata. Vrány, orangutani a mnoho dalších tvorů je schopno použít různé předměty ve svůj prospěch. Například sloni, orangutani a kapucínské opice používají listy, aby si očistili srst a kůži od parazitů. Delfíni v australské žraločí zátoce pak používají mořské houby, které nosí na nose, aby zabránili zranění, když hledají potravu na mořském dně.