Pomníčkový detektiv
Dalo by se o něm říct, že je pomníkový detektiv. Muž z Jablunkova objevil v Beskydech přes 200 nejrůznějších a mnohdy velmi tajemných pomníčků. Vyprávějí o pohnutých osudech horalů, pytláků nebo třeba medvěda či vlka.
Beskydy ukazují turistům svou vlídnou tvář, místní ale dobře vědí, jak drsný je život v plískanicích a závějích sněhu. Život v horách zkrátka není jednoduchý a o tragédie v nich nikdy nebyla nouze. To je vidět i na pomnících, které odhaluje Gustav Beiger.
Houbaři hlásí žně. Češi si v košících letos odnesou až čtyři miliardy korun
Houbařská sezóna je v plném proudu. Letošní kombinace srážek a teplého počasí ve velkém prospěla růstu hub, Češi si tak odnáší ze svých výprav plné košíky. Ačkoliv tento rok nejspíše nebude trhat houbařské rekordy, podle odborníků by si nadšení sběrači mohli odnést z lesů úlovky v celkové hodnotě až čtyř miliard korun.
„Většinou jsou kamenné – žula nebo pískovec. Obvykle vyjadřují nějakou událost, která se na tomto místě stala. Něco smutného, špatného, zlého… V lese je hodně neštěstí,“ popisuje Gustav Beiger.
Štábu CNN Prima NEWS popisuje, kde správce lesa Merk dostal infarkt nebo mrtvici. Na jiném místě horal Sikora usnul na saních a umrzl, svůj pomníček má i lesní dělník Mitrenga. Ten zahynul v práci poslední den před důchodem.
„Bohužel na něho spadl strom a on ten poslední den v zaměstnání nedokončil,“ líčí skoro 80letý Gustav Beiger, který pracoval v Beskydech 40 let jako lesník. Právě při pochůzkách si začal všímat pomníčků, mnohdy dlouho zapomenutých. Teď, když je v důchodu, se za nimi vrací. Objevil ale i pomníky zvířat. Medvěda, vlka nebo psa.
Za některými pomníčky musel pan Beiger ujít dlouhou cestu. Fotografie z míst pak všechny věnoval muzeu. Když však za ním někdo přijde, rád mu svou sbírku ukáže.
Pomník v přírodě Zdroj: CNN Prima NEWS