Legionářskou nemocí trpí 47letá Slovenka, která si nemoc zřejmě přivezla ze zahraničí. Nyní leží na oddělení ARO v bratislavské Nemocnici sv. Cyrila a Metoděje, je napojena na plicní ventilaci a její stav je vážný. Informoval o tom web noviny.sk. Nebezpečná bakterie řádí také v Polsku, kde hlásili v poslední době 164 případů, přičemž 25 pacientů nemoci podlehlo.
Podle primáře bratislavské nemocnice je případ pacientky výjimečný, neboť dosud byla zcela zdravá. „Je to mladá žena. Nevíme, proč je průběh právě takový, protože jinak je v podstatě zdravá. Takhle těžký průběh obvykle zažívají pacienti s nějakým jiným onemocněním,“ vysvětlil pro noviny.sk primář Jakub Hložník. Uvedl, že se za svou kariéru setkal pouze se dvěma takto závažnými případy.
Průběh nemoci se může podle odborníků v jednotlivých případech lišit. „Někdo to mohl mít a ani o tom neví, příznaky mohou být podobné chřipce. U jiných se nemoc může vyvinout do těžší fáze,“ vysvětlil Hložník.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Legionella se objevila ve Valašském Meziříčí. Žena se nakazila bakterií z vodovodního potrubí
Legionellu způsobuje stejnojmenná bakterie. K nákaze dochází nejčastěji při kontaktu se zařízeními, které tvoří aerosol. „Zdrojem jsou většinou trubky, kde voda neteče dostatečně a kde není dostatečně studená, nebo teplá,“ sdělil Štefan Laššán, přednosta Kliniky pneumologie, ftizeologie a funkční diagnostiky Slovenské zdravotnické univerzity v Bratislavě. „Je to patogen, který se vyskytuje prakticky po celém světě. Hlavní je, že se nepřenáší z člověka na člověka,“ dodal.
Podle mluvčí slovenského Úřadu veřejného zdravotnictví Daši Račkové je důležité zabránit stagnaci vody v potrubí. „Ideální je vypouštět vodu jednou týdně ze sprch a kohoutků, které se dlouho nepoužívaly, a nechat ji několik minut téct,“ doporučila. Bakteriím se nejlépe daří v teplotě 25 až 42 stupňů, obezřetní by tak měli být především majitelé bojlerů.
Legionella minulý měsíc řádila i v Polsku. Podle dat Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí hlásila v polovině září polská hygienická stanice v Rešově 164 potvrzených případů, 25 lidí nemoci podlehlo.
Poslední vážný případ onemocnění v Česku se objevil v září. Žena z Valašského Meziříčí se pravděpodobně nakazila z vody.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Lékaři na legionellu často netestují. Může se schovat za jinou nemoc, varuje expertka