reklama

Lék na covid pro lidi s těžkým průběhem. Ministerstvo schválilo používání Regeneronu

Ministerstvo zdravotnictví povolilo používání neregistrovaného léku na COVID-19 od firmy Regeneron.
Zdroj: Profimedia.cz

Ministerstvo zdravotnictví povolilo používání neregistrovaného léku na COVID-19 od firmy Regeneron. Uvedlo to na svém webu. Ministerstvo udělilo výjimku pro 12 tisíc dávek léku, do Česka by měly dorazit od března do května. Lék s názvem REGN-COV2 je určen pro pacienty, kterým hrozí těžký průběh nemoci COVID-19. Jeho použití už dříve doporučil Státní ústav pro kontrolu léčiv. Povolení bude platit do konce letošního roku.

reklama

Zdravotníci mohou léčivo podat pacientům starším 12 let s váhou alespoň 40 kilogramů, kteří mají vysoké riziko zhoršení zdravotního stavu. Může se jednat mimo jiné o pacienty po transplantaci, s onkologickým, hemato-onkologickým či autoimunitním neurologickým onemocněním, s cukrovkou prvního typu nebo lidi s vysokou obezitou.

Čtyři tisíce dávek za měsíc

Lék je určen pro pacienty, kteří zatím nevyžadují hospitalizaci kvůli nemoci COVID-19, příznaky onemocnění u nich netrvají déle než sedm dní a neuplynuly více než tři dny od pozitivního testu na koronavirus.

K tématu

Distribuci léčiva bude v Česku zajišťovat firma Roche a bude jej rozvážet podle pokynů fakultních nemocnic v pražském Motole a v Brně, kam budou léky primárně dovezeny. Od března do května by mělo Česko dostat každý měsíc čtyři tisíce dávek.

Lék je kombinací monoklonálních protilátek casirivimab a imdevimab, což jsou proteiny, které mají bránit vstupu viru do lidských buněk. V současnosti se používá v USA, Evropská agentura pro léčivé prostředky na začátku února zahájila jeho průběžné hodnocení. Jako první v Evropské unii se jej rozhodlo experimentálně používat Německo. Léčbu tímto lékem také na podzim podstoupil tehdejší prezident USA Donald Trump.

Ministerstvo už v únoru povolilo použití podobného léku tohoto typu: bamlanivimabu od firmy Eli Lilly. Minulý týden jej zdravotníci podali prvním pacientům.

Použití zatím neregistrovaných léků v ČR umožňuje zákon o léčivech po vyžádání stanoviska SÚKL. Podle zákona pak výrobci ani zdravotníci nenesou odpovědnost za případné důsledky jeho použití. V současné době je oficiálně na léčbu nákazy novým typem koronaviru schválený jediný lék, látka remdesivir od firmy Gilead Sciences. Česko jí každý měsíc objednává tisíce dávek.

Ministerstvo zdravotnictví povolilo používání neregistrovaného léku na COVID-19 od firmy Regeneron. (Zdroj: Profimedia.cz)
Ministerstvo zdravotnictví povolilo používání neregistrovaného léku na COVID-19 od firmy Regeneron. (Zdroj: Profimedia.cz)
Zdroj: Profimedia.cz

K tématu

Tagy: nemocnice pacienti lék Evropská léková agentura Ministerstvo zdravotnictví koronavirus COVID-19 nákaza koronavirem Regeneron
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Politika

Netolický: Hamáček mi o konci v dozorčí radě nic neřekl. Zavolal mi Kuba z ODS

Netolický: Hamáček mi o konci v dozorčí radě nic neřekl. Zavolal mi Kuba z ODS

V ČSSD je dusno. Místo toho, aby se pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD) o svém konci v dozorčí radě České pošty dozvěděl od ministra vnitra a svého stranického šéfa Jana Hamáčka, musel mu informaci zavolat jihočeský hejtman a šéf asociace krajů Martin Kuba z ODS. Podle Netolického může jeho odvolání souviset s výroky o cestě Hamáčka do Moskvy.

Nové informace k útoku v Chabrech: V domě bylo další dítě, pobodaná matka přišla o oko
Bém: Jed z ropuchy byl fenomenální zážitek, charismatičtí politici skoro vymřeli
Obětí covidu ve světě je zřejmě dvojnásobek. Výsledky studie se týkají i Česka
reklama
reklama
Rána pro Pirka. Končí ve funkci šéfa Kardiocentra IKEM, nahradí ho jeho zástupce

Zdravotnictví

Domácí zpravodajství

Komentátoři: Další příšerný omyl Janka Kroupy. Hamáček se do toho ale uvrtal trochu sám
Naštvaní praktici: Očkovat nebudeme, nemáme vakcíny. Ministerstvo slíbilo nápravu
Další články
reklama
reklama