Německo zpřísňuje testování
Německo od soboty zavádí povinné testy na koronavirus pro všechny, kteří do země cestují nebo se vracejí z rizikových oblastí. Mezi ty epidemiologický Institut Roberta Kocha řadí Bělorusko, belgické Antverpy a některé provincie Španělska.
Denní přírůstek nově nakažených onemocněním COVID-19 v Německu, který se pohybuje kolem tisíce lidí, někteří připisují právě i osobám přijíždějícím z vysoce rizikových oblastí. Ti budou od soboty muset absolvovat povinně test na koronavirus. Doposud měli Němci možnost místo testů podstoupit čtrnáctidenní karanténu.
Pokuta v případě odmítnutí až 655 tisíc korun
Hygienické stanice se připravují na druhou vlnu koronaviru a nabírají nové zaměstnance
Na případnou druhou vlnu epidemie se připravují krajské hygienické stanice. Postupně vypisují výběrová řízení a nabírají nové zaměstnance. Novou vlnu nákazy odborníci očekávají na podzim, v souběhu s chřipkou a dalšími respiračními nemocemi. Vláda proto schválila nové pracovní pozice – zejména pro hygieniky a epidemiology.
Lidé, kteří nebudou mít příslušnou dokumentaci v angličtině či němčině o nedávném negativním testu na koronavirus a odmítnou povinný test, mohou čelit pokutě až 25 tisíc eur, v přepočtu zhruba 655 tisíc korun. A to v závislosti na konkrétní spolkové zemi, v níž žijí, uvedl podle Deutsche Welle německý ministr zdravotnictví Jens Spahn.
Dobrovolné testování na letištích naznačuje, že míra infekce vracejících se cestovatelů by mohla být dvakrát vyšší, než je průměr v Německu. „V některých místech jsou více než dvě procenta testů pozitivní,“ dodal Spahn.
A to je nyní pouze začátek konce letních prázdninové sezóny. Mluvčí letiště ve Frankfurtu, kde je připraveno 19 testovacích kabin, uvedla, že v současné době přilétá do Frankfurtu z vysoce rizikových oblastí okolo 16 tisíc pasažérů týdně.
Omezení svobody vs. povinnost chránit zdraví
Podle lékařských expertů je povinné testování představené Jensem Spahnem legitimní. Ministr zdravotnictví označil odběr tampónkem z dýchacího cest člověka za „akceptovatelný zásah“. Legislativa je založena na zákonech o prevenci infekcí.
„Test omezuje svobodu a ústavní práva, ale může být ospravedlněn státní povinností chránit zdraví obyvatel. Připadá mi to jako vhodné opatření,“ uvedl profesor veřejného práva na bochumské univerzitě Stefan Hustler, který dodal, že test neporušuje „fyzickou integritu“ člověka. Tampóny jsou podle něj sice nepříjemné, ale nepředstavují „vysoké riziko zranění“. Profesor si myslí, že soudní řízení proti povinnému testování nemají velkou šanci na úspěch.
Německý prezident Frank-Walter Steinmeier tento týden zveřejnil video s výzvou spoluobčanům. „Má prosba na konci prázdnin: Prosím, nadále nepodstupujte nezbytná rizika! Prosím, využijte příležitost podstoupit test.“