reklama

Němci zavedou povinné testy na koronavirus. V případě odmítnutí hrozí vysoká pokuta

Německo od soboty zavádí povinné testy na koronavirus pro všechny, kteří do země cestují nebo se vracejí z rizikových oblastí. Mezi ty epidemiologický Institut Roberta Kocha řadí Bělorusko, belgické Antverpy a některé provincie Španělska.

reklama

Denní přírůstek nově nakažených onemocněním COVID-19 v Německu, který se pohybuje kolem tisíce lidí, někteří připisují právě i osobám přijíždějícím z vysoce rizikových oblastí. Ti budou od soboty muset absolvovat povinně test na koronavirus. Doposud měli Němci možnost místo testů podstoupit čtrnáctidenní karanténu.

Pokuta v případě odmítnutí až 655 tisíc korun

K tématu

Lidé, kteří nebudou mít příslušnou dokumentaci v angličtině či němčině o nedávném negativním testu na koronavirus a odmítnou povinný test, mohou čelit pokutě až 25 tisíc eur, v přepočtu zhruba 655 tisíc korun. A  to v závislosti na konkrétní spolkové zemi, v níž žijí, uvedl podle Deutsche Welle německý ministr zdravotnictví Jens Spahn.

Dobrovolné testování na letištích naznačuje, že míra infekce vracejících se cestovatelů by mohla být dvakrát vyšší, než je průměr v Německu. „V některých místech jsou více než dvě procenta testů pozitivní,“ dodal Spahn.

A to je nyní pouze začátek konce letních prázdninové sezóny. Mluvčí letiště ve Frankfurtu, kde je připraveno 19 testovacích kabin, uvedla, že v současné době přilétá do Frankfurtu z vysoce rizikových oblastí okolo 16 tisíc pasažérů týdně.

Omezení svobody vs. povinnost chránit zdraví

Podle lékařských expertů je povinné testování představené Jensem Spahnem legitimní. Ministr zdravotnictví označil odběr tampónkem z dýchacího cest člověka za „akceptovatelný zásah“. Legislativa je založena na zákonech o prevenci infekcí.

„Test omezuje svobodu a ústavní práva, ale může být ospravedlněn státní povinností chránit zdraví obyvatel. Připadá mi to jako vhodné opatření,“ uvedl profesor veřejného práva na bochumské univerzitě Stefan Hustler, který dodal, že test neporušuje „fyzickou integritu“ člověka. Tampóny jsou podle něj sice nepříjemné, ale nepředstavují „vysoké riziko zranění“. Profesor si myslí, že soudní řízení proti povinnému testování nemají velkou šanci na úspěch.

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier tento týden  zveřejnil video s výzvou spoluobčanům. „Má prosba na konci prázdnin: Prosím, nadále nepodstupujte nezbytná rizika! Prosím, využijte příležitost podstoupit test.“

Tagy: Německo testy riziko povinnost Institut Roberta Kocha koronavirus COVID-19 Jens Spahn Frank-Walter Steinmeier

Další hlavní zprávy

reklama
Co bude s Prymulovou pozicí vládního zmocněnce? Vláda prý bude hledat jeho nástupce
Děláme vše pro bezpečí voleb, uvedl Hamáček. Podle něj se nejhorší scénář zatím nenaplňuje
Navalného propustili z nemocnice. Zda bude mít trvalé následky, není jasné
reklama
reklama
Prymulu nechceme. Lidé odmítají nového ministra, petici podepsalo přes 10 tisíc lidí

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Na kurzarbeitu jsme se shodli, oznámila Maláčová. O platech politiků koalice nejednala
Není důvod pro plošná opatření, postrádám srozumitelnost, říká krizový manažer
Další články
reklama
reklama