reklama

Němci zavedou povinné testy na koronavirus. V případě odmítnutí hrozí vysoká pokuta

Německo od soboty zavádí povinné testy na koronavirus pro všechny, kteří do země cestují nebo se vracejí z rizikových oblastí. Mezi ty epidemiologický Institut Roberta Kocha řadí Bělorusko, belgické Antverpy a některé provincie Španělska.

reklama

Denní přírůstek nově nakažených onemocněním COVID-19 v Německu, který se pohybuje kolem tisíce lidí, někteří připisují právě i osobám přijíždějícím z vysoce rizikových oblastí. Ti budou od soboty muset absolvovat povinně test na koronavirus. Doposud měli Němci možnost místo testů podstoupit čtrnáctidenní karanténu.

Pokuta v případě odmítnutí až 655 tisíc korun

K tématu

Lidé, kteří nebudou mít příslušnou dokumentaci v angličtině či němčině o nedávném negativním testu na koronavirus a odmítnou povinný test, mohou čelit pokutě až 25 tisíc eur, v přepočtu zhruba 655 tisíc korun. A  to v závislosti na konkrétní spolkové zemi, v níž žijí, uvedl podle Deutsche Welle německý ministr zdravotnictví Jens Spahn.

Dobrovolné testování na letištích naznačuje, že míra infekce vracejících se cestovatelů by mohla být dvakrát vyšší, než je průměr v Německu. „V některých místech jsou více než dvě procenta testů pozitivní,“ dodal Spahn.

A to je nyní pouze začátek konce letních prázdninové sezóny. Mluvčí letiště ve Frankfurtu, kde je připraveno 19 testovacích kabin, uvedla, že v současné době přilétá do Frankfurtu z vysoce rizikových oblastí okolo 16 tisíc pasažérů týdně.

Omezení svobody vs. povinnost chránit zdraví

Podle lékařských expertů je povinné testování představené Jensem Spahnem legitimní. Ministr zdravotnictví označil odběr tampónkem z dýchacího cest člověka za „akceptovatelný zásah“. Legislativa je založena na zákonech o prevenci infekcí.

„Test omezuje svobodu a ústavní práva, ale může být ospravedlněn státní povinností chránit zdraví obyvatel. Připadá mi to jako vhodné opatření,“ uvedl profesor veřejného práva na bochumské univerzitě Stefan Hustler, který dodal, že test neporušuje „fyzickou integritu“ člověka. Tampóny jsou podle něj sice nepříjemné, ale nepředstavují „vysoké riziko zranění“. Profesor si myslí, že soudní řízení proti povinnému testování nemají velkou šanci na úspěch.

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier tento týden  zveřejnil video s výzvou spoluobčanům. „Má prosba na konci prázdnin: Prosím, nadále nepodstupujte nezbytná rizika! Prosím, využijte příležitost podstoupit test.“

Tagy: Německo testy riziko povinnost Institut Roberta Kocha koronavirus COVID-19 Jens Spahn Frank-Walter Steinmeier

Další hlavní zprávy

USA

Expolicista Chauvin, který zaklekl na Floyda, je vinen. Hrozí mu až 75 let vězení

Expolicista Chauvin, který zaklekl na Floyda, je vinen. Hrozí mu až 75 let vězení

Soudní proces s obžalovaným 45letým Derekem Chauvinem, bývalým policistou, který v květnu minulého roku zaklekl na Afroameričana George Floyda, jenž následně zemřel, se chýlí ke konci. Chauvin byl v úterý večer evropského času porotou prohlášen vinným za vraždu druhého stupně, vraždu třetího stupně a zabití druhého stupně. Následně byl vzat do vazby.

Vávra: Z lidí se stanou teroristi jen kvůli vyjádření názoru. Nový zákon je absurdní
Slovákům můžeme jen závidět. Babišovi ministři by se od sousedů měli učit komunikaci
Bojíte se Zemana, rýpala do Pirátů koalice Spolu. Babiše přitom mohla svrhnout už dávno
Biden k Chauvinovi: Byla to vražda za bílého dne, rasismus je skvrnou na duši národa
Ruská GRU, americká CIA i izraelský Mosad: Tajní agenti se maskují na každém rohu
Plán rozvolňování: Obchody se otevřou na začátku května, na kadeřnictví si ale počkáme
reklama
reklama
Ať se Česko připraví na tvrdé sankce. Zeman si musí vybrat stranu, varuje ruský expert

Rusko

Domácí zpravodajství

Vlivný podnikatel střílel brokovnicí na mladou rodinu, prý ze strachu. Vyšetřování končí
Chceme další vyhoštění Rusů z ambasády, vzkázala Sněmovna vládě a odsoudila „terorismus“
Další články
reklama
reklama