ON TOPIC, Plastický chirurg Daniel Stehlík
Zvětšení prsou pomocí implantátů, takzvaná augmentace, je celosvětově velmi žádaným zákrokem. Možnosti plastické chirurgie i samotné implantáty se postupem času mění a vyvíjejí. Jaká je tedy dnes životnost implantátů a kdy je dobré začít zvažovat jejich výměnu?
MUDr. Daniel Stehlík
Specialista na plastickou chirurgii a mikrochirurgii MUDr. Daniel Stehlík má více než 20 let zkušeností z předních klinik v České republice i ze zahraniční stáže na University of South Florida. Absolvoval atestace ve všeobecné a plastické chirurgii a působil na významných chirurgických pracovištích, jako jsou FN Olomouc, FN Brno, FNKV Praha a FN Ostrava. Aktivně se podílí na klinickém výzkumu a je členem několika odborných společností. Svým pacientům pomáhá prostřednictvím zákroků estetické chirurgie řešit kosmetické i funkční problémy včetně stavů po úrazech, velkých redukcí hmotnosti či následků jiných operací s důrazem na detail a přirozený výsledek. Věnuje se také onkoplastické chirurgii u pacientek s nádorovým onemocněním prsů.
Každému chirurgickému zákroku by měla předcházet individuální konzultace s lékařem, v případě chirurgických úprav dekoltu s renomovaným plastickým chirurgem. MUDr. Daniel Stehlík v podcastu ON TOPIC reagoval na různé dotazy a mýty, které kolují na internetu, a uvedl tak na pravou míru například informace o četnosti a postupu při prasknutí implantátů nebo rozdíly mezi jejich generacemi. Popsal také, co znamená doživotní záruka na implantáty, kterou někteří výrobci poskytují.
Životnost prsních implantátů
Prsní implantáty se v Česku vyskytují už několik desítek let, a dokonce už v dobách socialismu některé pacientky podstoupily augmentaci pomocí různých druhů implantátů ze zahraničí. Proto není možné určit životnost prsních implantátů, která by platila všeobecně. „Od devadesátých let, kdy augmentace v České republice nabyly na objemu, se zde vyskytla spousta značek různé kvality a dnes už zde máme pátou generaci implantátů. Jen za posledních 35 let jsou v populaci různé generace implantátů, různé typy, různé značky a u každých je to samozřejmě trochu jiné,“ vysvětlil lékař Daniel Stehlík.
Kvůli tomu je podle něj velmi důležité, aby ženy s prsními implantáty docházely na pravidelná vyšetření pomocí ultrazvuku nebo magnetické rezonance. „Pacientky, které měly implantáty zavedeny zhruba před rokem 2007 nebo 2006, by je už všechny měly mít vyměněny, i když u nich nebyl diagnostikován žádný technický nebo zdravotní problém,“ dodal lékař s tím, že v případě těchto implantátů starších generací by mělo dojít k vyšetření a individuální konzultaci s plastickým chirurgem.
Doživotní záruka na prsní implantáty
V dnešní době někteří výrobci poskytují takzvanou doživotní záruku na prsní implantáty. Co to znamená a proč je podle lékaře potřeba se slovem záruka pracovat opatrně? „Dříve většinou firmy doporučovaly nějakou optimální životnost daných implantátů, například 10 nebo 15 let, a po té době bylo doporučeno je vyměnit. A to i v případě, že byla pacientka bez jakýchkoli potíží a vše bylo i na ultrazvuku a magnetické rezonanci v pořádku. Dnes, pokud bude implantát nejnovější generace neporušený, pacientka po zdravotní stránce v pořádku a současně spokojená s estetickým výsledkem, tak implantát může teoreticky v těle vydržet až do konce života,“ vysvětlil lékař Daniel Stehlík.
Protože je ale každý organismus individuální a „životnost“ implantátů může ovlivňovat mnoho faktorů, plastičtí chirurgové varují, že je někdy nutné vyměnit i implantáty novější generace, například v případě poškození (prasknutí) implantátu.
Jak často dochází k prasknutí implantátu?
Poškození a prasknutí implantátů může ovlivnit více skutečností, například jejich generace a stáří, ale také způsob uložení nebo postup operatéra. „Do tří let od operace je velmi vzácné, že by došlo k prasknutí implantátu. Zhruba mezi osmým až patnáctým rokem po augmentaci nebo rekonstrukci křivka mírně narůstá. Je zde spousta různých mechanických, fyziologických i patofyziologických skutečností, které mohou stav implantátu ovlivnit. Samozřejmě je důležitý typ a značka implantátu a také způsob uložení – to se příliš často nezmiňuje, ale při uložení implantátů pod prsní sval je vyšší riziko, že dojde k mechanickému opotřebení implantátu a dříve,“ vysvětlil lékař Daniel Stehlík.
Co je kapsula a kdy se přistupuje k jejímu úplnému vyjmutí?
Důležitým tématem je také tvorba takzvané kapsuly, tenkého vazivového obalu, který oddělí prsní implantát od zbytku těla a pro organismus je podpůrný také tím, že zabraňuje posunu implantátu. Jedná se o přirozenou reakci těla na vložený implantát, žádoucí je tenká pružná kapsula. „Pokud nastane problém, který může mít infekční, hormonální i jiné důvody, a kapsula začne zbytňovat řádově na tloušťku několika milimetrů i více, pak může způsobovat zdravotní potíže, bolesti, deformity prsu… V takovém případě je potřeba odstranit celou kapsulu společně s implantátem, pokud je to jen trochu technicky možné,“ popsal lékař a potvrdil tím nutnost docházet na pravidelný screening prsou, aby došlo k včasnému odhalení.
V dnešní době je možné, aby žena podstoupila chirurgickou úpravu dekoltu opakovaně – například když se po nějaké době rozhodne, že chce změnit objem prsou. Co se pak děje se zmiňovanými kapsulami? „Pokud je implantát v pořádku a kapsula také, není důvod ji odstraňovat. To znamená, že ji jen drobnými nářezy upravíme, abychom mohli vložit například větší implantát. Je samozřejmě možné a zodpovědné vzít alespoň malou část kapsuly na preventivní histologické vyšetření,“ doplnil lékař.
Kdy začít chodit na pravidelné kontroly prsou pomocí ultrazvuku a mamografu? A jaké jsou novinky v oblasti plastické chirurgie – například modelace prsou, zvětšení pomocí vlastního tuku nebo tzv. „živé implantáty“? Pusťte si celý díl podcastu ON TOPIC s lékařem Danielem Stehlíkem. Najdete ho v úvodu článku, ale také v podcastových aplikacích, na YouTube a Streamu.