Bydlel zde jizerskohorský Faust. Odhalte tajemství, jež skrývá Kittelův dům v Krásné

Kittelův dům

Říkali mu jizerskohorský doktor Faust. S pomocí kouzelného pláště prý létal až do Vídně a od ďábla měl mít čarovné byliny. Po věhlasném doktoru Janu Antonínu Eleazaru Kittelovi ovšem nezbyly jen pověsti, ale i jeho výjimečný roubený dům v Krásné na Jablonecku. Někdejší horské sanatorium se díky usilovnému snažení místních nadšenců podařilo zachránit a zrekonstruovat a vy se teď s námi můžete vydat na prohlídku.

Krásná, nebo jak se tomuto místu říkalo dříve, Šumburk, patří stále k trochu opomíjeným místům Jizerských hor. Přitom v 18. století to tady pořádně žilo a centrem všeho byl obří roubený dům, který má čtyři podlaží.

Výjimečná léčba na výjimečném místě

„Dům patří mezi nejvyšší roubené stavby ve střední Evropě. Na vesnici se takové domy nestavěly, což dokládá nejen výjimečnost toho místa, ale i výjimečnost toho, kdo jej postavil, což byl léčitel Jan Antonín Eleazar Kittel, který se tady v roce 1704 narodil na Šumburku,“ vypráví v pořadu Prima Česko Richard Hübel, ředitel muzea Kittelův dům.

Doktor Kittel si dům nenechal postavit jen jako své sídlo, ale především jako horské sanatorium, kde se střídali, jak bychom dnes řekli, VIP pacienti. Lidé, kteří neměli hluboko do kapsy a mohli si zaplatit kurýrování u jednoho z nejvyhlášenějších lékařů v celé rakouskouherské monarchii.

Byl vyhlášený široko daleko

„Byl velice známý nejen tady po horách Jizerských a v Krkonoších, ale jezdil léčit třeba i do Prahy nebo na císařský dvůr. Dokonce císař Josef II. se za ním osobně jednou na Šumburku zastavil. Samozřejmě doménou tehdejšího léčení byly byliny, které tady sbíral. Některé si i pěstoval ve sklenících, které víme, že zde stávaly. Dalším fenoménem tady na Šumburku je voda. On  desítky let před tím, než přišli Priessnitz a Kneipp, tedy mnohem známější lidé proslavení vodoléčbou, tak už tu vodoléčbu tady prováděl,“ pokračuje ve vyprávění Richard Hübel.

Lázeňská expozice je sice ve sklepení, ale historikové se domnívají, že naprostá většina léčebných procedur se odehrávala v přírodě. Pomocníci doktora Kittela polévali pacienty vodou, případně jim bolavé části těla nořili rovnou do místních studánek. Voda tady sice podle nejnovějších průzkumů nemá nijak výjimečné složení, na tehdejší dobu ale její účinky evidentně stačily. V sanatoriu byly ubytovány desítky lázeňských hostů. „Dnes velmi moderní termíny – vzdušné lázně, sluneční lázně a k tomu ta vodoléčba – myslíme si, že by to mohlo za Kittela fungovat,“ říká Richard Hübel.

Za úspěch prý vděčil ďáblu

Doktor Kittel zbohatl a jak už to v Čechách bývá, brzy se objevily hlasy, že to není jen tak a za jeho úspěchem určitě stojí napřirozené síly.

Jizerskohorský Faust prý uměl i létat a kouzla údajně čerpal z čarodějné knihy, tzv. Smržovského grimoáru.

„Začaly kolovat různé zvěsti, že to není jen tak samo sebou, že tam bude něco nadpřirozeného, tajemného a začali ho spojovat s tím, že se spolčil s čertem, s ďáblem, který mu za to upsání se dal létající plášť a bylinu všehoj, která všechno vyléčí,“ vykládá dál průvodce v Kittelově domě.

Čemu uvěříte, to už je na vás. V každém případě dům zázračného doktora můžete prolézt od sklepa až na půdu a zajímavostí tu najdete mnohem víc, než se vejde do jednoho článku.

Tagy:
průvodce Vídeň Josef II. dům Jizerské hory střední Evropa bylina okres Jablonec nad Nisou roubená stavba Faust vodoléčba Šumburk