V Česku přibývá případů horečky dengue či malárie. Jak předcházet exotickým nemocem?

Nemoc přenášejí komáři.

Žena po dovolené na Zanzibaru zemřela na malárií

V Česku stoupá počet lidí, kteří si z ciziny přivezou exotickou nemoc, třeba horečku dengue nebo malárii. Ta se stala osudnou i starší ženě ze Šumperka, která slavila Vánoce na Zanzibaru a po návratu zemřela v nemocnici. Podle odborníků je při cestách za exotikou klíčová prevence, včetně potřebných očkování nebo antimalarik.

„Zrovna u malárie bych nepodceňovala její nebezpečí. Antimalarika považuji zejména při těch turistických, krátkodobějších pobytech za určitě vhodná,“ uvedla ve vysílání CNN Prima NEWS primářka Kliniky infekčních nemocí Fakultní nemocnice Bulovka Hana Roháčová. Malárie totiž podle ní může mít velmi těžký průběh a dopředu nejde odhadnout, jaký přesně bude.

ČTĚTE TAKÉ: Češka slavila Vánoce na Zanzibaru, po návratu zemřela na malárii. Lékaři popsali chybu turistů

Po bodnutí komárem navíc člověk nemůže udělat už vůbec nic. „V okamžiku, kdy se ještě v cizině objeví potíže – u malárie převážně vysoké horečky, třesavka, celková nevolnost – je vhodné v místě pobytu ihned vyhledat zdravotnické zařízení. V těchto zemích jsou samozřejmě zvyklí podávat antimalarika,“ popsala Roháčová s tím, že někteří turisté si tyto léky vozí i s sebou. „Když se pak objeví příznaky, tak si je rovnou vezmou,“ doplnila.

„Ten nepřítel je skrytý. Nakazit se můžete klidně i v letištním salonku – přiletí komár, štípne vás a můžete dostat malárii,“ popsal epidemiolog Roman Prymula.

Jak ale postupovat, když se příznaky nemoci objeví až po návratu z exotiky? „Pokud dojde k potížím až doma – ať už je to bolest hlavy, kloubů, svalů nebo horečka – měli byste hned vyhledat zdravotnické zařízení. Byť by se nakonec mohlo jednat o jiné onemocnění, tak je vždy nutné vyloučit, že se nejedná o nemoc z rizikové oblasti,“ vysvětlila Roháčová.

Nedávný případ ženy ze Šumperka nicméně není podle lékařů ojedinělý. Čeští lékaři loni léčili 39 pacientů se stejnou nemocí. Za posledních 5 let to bylo 130 lidí, z toho tři zemřeli. A čísla podle epidemiologů dál rostou. Žena ze Šumperka je první letošní obětí nemoci v Česku.

Nemoc zažil i Martin Smrček, jeden z pacientů. „Nástup té malárie byl skutečně velice agresivní. To nechcete zažít. Od nejvyšších teplot, jaké jsem kdy v životě měl, až po ztrátu orientace a rovné chůze,“ popsal svoji zkušenost.

Antimalarika lidé odmítají kvůli nežádoucím účinkům

Zákeřných tropických nemocí, které na své vysněné dovolené mohou cestovatelé chytit, je ale mnohem více. S horečkou dengue se u nás za posledních 5 let léčilo 262 lidí, z toho nejvíce loni – 119 pacientů. „Tam jsme za posledních čtyři nebo pět let viděli zhruba čtyřnásobný nárůst,“ potvrdil Prymula.

Před horečkou dengue lékaři očkují, proti malárii ale vakcína neexistuje, na místě jsou antimalarika. Lidé se jim nicméně brání. Některé preparáty mají totiž nežádoucí účinky, jako jsou noční můry, panický strach a úzkost. „Je to individuální. Každý léčivý přípravek je může mít a u každého člověka je to jiné,“ uvedla Roháčová.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Čtyři nejčastější chyby při čištění zubů. Nedávejte si pastu na mokrý kartáček, varuje expert

Tagy: