Úroda švestek v ohrožení
Jako na smilování čekají sadaři na déšť na mnoha místech naší republiky. Konkrétně na Zlínsku mají strach, že jim sucho a škůdci zničí letošní úrodu švestek. V pálenicích se zase obávají, že nebude dostatečně kvalitní kvas, což by bylo znát na kvalitě i množství lihovin.
Letošní sezónu vyhlíželi sadaři s velkým optimismem. Květy švestek totiž jarní mrazíky nespálily, a proto se očekávala dobrá úroda. Jenomže letošní léto je horké a suché a zničit švestky přišli i škůdci. Ovoce tak začalo sesychat a padat ze stromů. Jestli se ani v srpnu nerozprší, sucho a škůdci můžou úrodu zásadně poškodit.
Sadaři ale věří, že se to nestane. „To horké teplé počasí to negativně ovlivňuje, ty stromy mají nižší výkon, takže spousta stromů pouští ovoce na zem. Je to různé podle odrůd a lokality, podle půdy a srážek,“ uvedl pro CNN Prima NEWS sadař Rostislav Kubáček.
Tmavka švestková, svilušky, mšice a další škůdci se na oslabených stromech letos výrazně podepsali. Nejvíc ale chybí vláha. Výtěžnost ovoce tak nejspíš prudce klesne. „Teďka to zasychá, padá to, chodí lidé, že některým to spadlo úplně, někdo nemá vůbec nic, někdo má. Vůbec si netroufám odhadnout, jaká bude letos sezóna. Jestli poloviční jak loni, třetinová, zatím nevíme,“ popsal páleničář Radek Navrátil.
Většinu lidí teď hlavně zajímá, jaká bude kvalita slivovice, když je letos tak sucho. Sušší ovoce s menším množstvím šťávy může totiž ovlivnit kvalitu a množství kvasu a lihovin. „Musí mít dostatek cukru ten kvas nebo to ovoce. Druhá je ta vláha. No tu vláhu to nemá, tím pádem to nemá tu velikost. Plody nebudou tak veliké, nepoteče to. Uvidíme, jak to ještě bude s cukrem, ale už se to podle mě nezachrání,“ nevidí Navrátil důvod k optimismu.
Podle odborníků je mimo jiné pro dobrou úrodu ideální teplota okolo 25 stupňů – a samozřejmě srážky, aby nevyschla půda.