sad

Výpis příspěvků ke štítku „sad“

Enormní ztráty ovocnářů. Škody dosáhly 1,3 miliardy korun, stovky podniků bojují o přežití

Ztráty ovocnářů na tržbách z úrody, kterou zničily mrazy, budou kolem 1,3 miliardy korun. Kritické bude pro ovocnáře první pololetí příštího roku, kdy jim budou chybět tržby za jablka. V pondělí to řekl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Podle odhadu sklizně k 15. červnu úroda ovoce kvůli silným jarním mrazům klesne v porovnání s pětiletým průměrem o 77 procent na 31 430 tun ze 138 963 tun. Při výpočtu ztrát ovocnáři vycházeli z cen zemědělských výrobců v roce 2023 podle ČSÚ.

Kalousek si střílí z lidovců i ovocnářů: Právě jsem se vrátil z mé ananasové plantáže. Vše zmrzlo

Právě jsem se vrátil z prohlídky mých plantáží ananasu. Všechno zmrzlo, ale Marek Výborný mi z vašich peněz jistě pomůže, rýpl si exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) do ovocnářů i ministra zemědělství za KDU-ČSL. Komentoval tak současnou frustraci sadařů, kterým výkyvy teplot ničí v masivní míře úrodu. Resort Výborného slíbil, že spustí program pro pomoc pěstitelům ovoce, což se Kalouskovi nelíbí. „Opravdu se s nimi máme finančně podílet na jejich ztrátě?“ napsal na sociální síti X. Výborný na jeho slova zatím nereagoval.

Smutný pohled na české sady. Ovocnáři kácí hektary stromů, dřevo nabízejí za pakatel

Na mnohé ovocné sady v Česku je v aktuálních měsících smutný pohled. Zemědělci totiž likvidují další a další stromy, které by ještě mohly nést ovoce. Důvody jsou čistě ekonomické. Kvůli minimálním výkupním cenám se jim totiž pěstování ovoce už finančně nevyplácí. Vykácené stromy pak rozprodávají na topení za takřka symbolickou cenu – pět korun za kus.

Zbourat část „hlaváku“? Nová hala je kulturní památkou, ohradilo se ministerstvo

Nová odbavovací hala pražského hlavního nádraží, která by podle nově zveřejněného návrhu měla být částečně zbourána, je kulturní památkou. Zdůraznila to mluvčí ministerstva kultury Ivana Awwadová. Návrh, který uspěl v architektonické soutěži vypsané Správou železnic (SŽ), Prahou a pražským dopravním podnikem, počítá s tím, že přední část haly zmizí a místo ní vznikne prostranství zastřešené dřevěnou konstrukcí. Proti návrhu již vznikla on-line petice.

Sadaře likviduje levný dovoz. Aby se uživili, kácejí další ovocné stromy a nahrazují je řepkou

Ovocnáři museli podle svých slov kvůli špatnému odbytu svého ovoce na domácím trhu a vysokým nákladům redukovat své sady, převážně jabloňové. Celková plocha jabloní se tak v zimě a na jaře v Česku zmenšila o osm procent. Někteří ale sady zredukovali i o dvacet a více procent – a půjdou ještě dál. Místo ovocných stromů osejí nebo již oseli plochy například obilím a řepkou.

V Česku se kácí jabloně, které by ještě rodily. Nevyplácí se je pěstovat, litují sadaři

Soumrak českých jablek se podle všeho stává realitou. Tak jak Ovocnářská unie a Agrární komora předpovídaly, sadaři museli v celém Česku během uplynulé zimy a jara vykácet osm procent jabloní. Nevyplácí se jim totiž pěstovat jablka v takové míře jako v minulosti. Tvrdí, že za to může nízká výkupní cena řetězců kvůli levnému dovozu, a to hlavně z Polska.

Zisky zemědělců loni dosáhly hranice 22 miliard Kč. Bohatí prý ale nejsou

Čeští zemědělci hlásí za loňský rok rekordní zisky. Nevídaně vysoké sumy přitom za ovoce a zeleninu platí také zákazníci v obchodech. Kdo má na zdražování největší podíl — jsou to právě zemědělci, potravináři nebo obchodníci? Ani sami hlavní aktéři se na odpovědi neshodnou. O tématu se v pořadu Interview Plus rozpovídal Martin Pýcha, předseda Zemědělského svazu ČR. Ten jasně říká: „Fakt, že zemědělci měli rekordní zisky, neznamená, že zázračně zbohatli.“ Další hrozbu pak znamenají škrty v dotacích, které by prý mohly mít za následek zavírání chovů a vypalování sadů.